מתעוררים |

חברות התקשורת מתמזגות כדי להתמודד עם התחרות הגוברת בשוק

סלקום תמזג לתוכה את נטוויז'ן, פרטנר את סמייל ו-HOT את מירס; מיזוגים צפויים גם בין חברות בקבוצת בזק

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

שינויים בשוק התקשורת מתרחשים בו-זמנית ובגלים מחזוריים. 2005 היתה שנת הרכישות - סלקום ובזק עברו ידיים בחודש אחד. 2007 היתה שנת המיזוגים - נטוויז'ן ו-012 סמייל רכשו ומיזגו את ברק ואתאינטרנט זהב בהתאמה. 2009 היתה שוב שנת רכישות - פרטנר ובזק עברו ידיים לקראת סופה. כיאה להיסטוריה המחזורית של שוק התקשורת, 2011 היא שוב שנת המיזוגים - HOT ממזגת לתוכה את מירס, פרטנר את 012 סמייל וסלקום את נטוויז'ן. בזק מכינה את הקרקע לשני מיזוגים נוספים - של yes ושל בזק בינלאומי.

לא במקרה השינויים מתרחשים בעת ובעונה אחת. התגבשות הענף לארבע קבוצות גדולות היא תהליך טבעי וגלובלי המונע משינויים טכנולוגיים ומאיחוד רשתות תקשורת תחת פרוטוקול אחד - פרוטוקול האינטרנט. תהליכים אלה, שמתרחשים בעולם התקשורת כבר שנים רבות, חצו את הים והגיעו לישראל רק באחרונה, לאחר שחברות התקשורת המקומיות החלו להרגיש את סביבת התחרות מתחממת.

אמיר אדר

המיזוגים שנדחו עד כה צפויים לסייע לחברות בהתמודדות עם התחרות הגוברת. שני מהלכים רגולטוריים שנועדו לייצר תחרות מאיצים את תהליכי המיזוג: הראשון הוא כניסת שני מפעילי סלולר חדשים, שדחפה את חברות הסלולר אל מחוץ לאזור הנוחות שלהן וחייבה אותן לחפש מקורות צמיחה בשווקים חדשים. השני הוא המלצות ועדת חייק, שצפויות לשנות את חוקי המשחק בתחום התקשורת הקווית וליצור הזדמנות עסקית לחברות הסלולר. מהלכים אלה עוררו את סלקום ופרטנר והפכו אותן מחברות שדיכאו תחרות באופן מודע, לתקוות התחרות של השוק.

סלקום ונטוויז'ן

מבלי לעורר רעש גדול, ובמקצועיות רבה, מצליחה קבוצת אי.די.בי לקדם מיזוג מלא בין זרוע הסלולר של הקבוצה לבין פעילות האינטרנט והטלפוניה הביתית שלה. במשך שנים טען מנכ"ל סלקום, עמוס שפירא, כי אין סינרגיה בין שתי החברות, אך כאשר השוק כולו פנה למיזוג בין פעילויות סלולר ואינטרנט, סלקום פעלה מהר יותר ממתחרותיה ובנחרצות מעוררת השתהות.

סלקום התחילה את התהליך במארס האחרון, כאשר הגישה הצעת רכש למלוא מניות נטוויז'ן תמורת סכום גבוה יחסית, 1.5 מיליארד שקל. חמישה חודשים בלבד לאחר מכן הושלמה העסקה, ובסוף אוגוסט נהפכה נטוויז'ן לחברה פרטית בבעלות מלאה של סלקום. בניגוד למתחרה פרטנר, שעדיין לא החליטה על מתווה המיזוג, סלקום החליטה להטמיע את נטוויז'ן באופן מלא בחברה, כך שלמעשה פעילות האינטרנט של נטוויז'ן תיהפך לחטיבה בסלקום.

מנכ"ל נטוויז'ן, ניר שטרן, יהיה המשנה למנכ"ל סלקום, ושאר הסמנכ"לים של חברת האינטרנט ישולבו בסלקום. למעשה, בתום תהליך המיזוג תהיה חברה אחת, עם שירות לקוחות אחד, תשתית תקשורת אחת ומערכת ניהול לקוחות מאוחדת, שתציע מגוון רחב של שירותים תחת שני מותגים. ייתכן מאוד שבשלב מאוחר יותר תזנח החברה את המותג נטוויז'ן ותשווק את כל מוצריה תחת המותג סלקום החזק יותר.

למעשה, סלקום תהיה החברה הראשונה שתמשש את חזון קבוצת התקשורת. לא עוד פעילויות נפרדות, אלא מיזוג תפעולי מלא שמטרתו לייעל עד ככל הניתן את הפעילות ולחסוך עד כמה שאפשר בהשקעות בתשתיות פיזיות כפולות. החלטה זריזה זו ויישומה המהיר מאפיינים מאוד את סלקום, שמנוהלת בצורה הדוקה מאוד, עם מעט פוליטיקה פנימית ומעט מגבלות רגולטוריות. על פי קצב העניינים, סלקום-נטוויז'ן תהיה קבוצת התקשורת הראשונה שתתפקד ככזו. הגעה מוקדמת לשוק תיתן לה יתרון על פני מתחריה, ובמיוחד פרטנר ובזק, שסובלות כל אחת ממגבלות - הראשונה מסערה פנימית שמעקבת החלטות ניהוליות, השנייה ממגבלות רגולטוריות שמטרתן להחלישה ולחזק את מתחרותיה.

מתחלקים לקבוצות

"סלקום ונטוויז'ן מתקדמות מהר, אך יש לזכור כי היה להן הרבה זמן ליצור תוכניות מגירה. בניגוד לפרטנר וסמייל, סלקום ונטוויז'ן לא התחרו זו בזו, ועל כן הן משלימות היטב זו את זו והחיבור ביניהן חזק וללא חפיפה גדולה", אומר אמיר אדר, ראש מחלקת מחקר ה-Sell Side במגדל שוקי הון. "יש לזכור כי קיים עדיין תנאי רגולטורי שמונע מיזוג מלא בין סלקום ונטוויז'ן. כדי שהחברה הממוזגת תוכל לקבל רישיון לספק שיחות לחו"ל, היא צריכה במקביל לאפשר למפעיל סלולר וירטואלי לפעול על הרשת שלה. זה עדיין לא קרה, אך צפוי לקרות כבר בחודשים הקרובים", אומר אדר.

פרטנר וסמייל

פרטנר היתה למעשה החברה הגדולה הראשונה בתעשייה שהחליטה להרחיב את פעילותה לתחום חדש. בסוף 2008 השיקה החברה פעילות אינטרנט עצמאית בתקווה להפוך לשחקן משמעותי בתחום. ואולם משנכשלה, לפני כשנה, החליטה לרכוש את 012 סמייל. סמייל אמנם נמחקה מהמסחר ונמצאת בבעלות מלאה של פרטנר כבר תקופה ארוכה, אך לפי שעה שתי החברות עדיין לא החלו בפעילות מהותית של מיזוג תפעולי ביניהן.

על פי ההערכות, מיזוג צפוי להתרחש בעוד שנה עד שנה וחצי, לאחר שפרטנר תטמיע מערכת ניהול לקוחות (CRM). בשלב הנוכחי אין איחוד בין מטות החברות ואין איחוד של מרכזי השירות. לדברי אדר, "אמנם שתי החברות לא התחילו מיזוג תפעולי ביניהן, אך סמייל כבר קלטה את פעילות האינטרנט של פרטנר. סגירת הפעילות הזאת בפרטנר כבר תרמה לחברה, שכן היה מדובר בפעילות הפסדית.

"לפי מה שאנו רואים עכשיו, כוונת פרטנר לשמור על סמייל כחברה-בת ורק בשלב מאוחר יותר להתחיל במיזוג תפעולי עמוק יותר, דומה למה שקורה כיום בסלקום ובנטוויז'ן. ניצול הסינרגיות התפעוליות שקיימות בין פרטנר לסמייל עדיין לפנינו. מעבר לשיקולים אלה, יש לזכור כי פרטנר עוברת בחודשים האחרונים זעזוע ניהולי לא קל. ברור שזה השפיע לרעה על קצב המיזוג. פשוט אין להם היכולת להקדיש לכך תשומת לב ניהולית ראויה", אומר אדר.

"ההחלטה של פרטנר לסגור את פעילות האינטרנט שלה ולרכוש את סמייל היתה טובה לכל הענף. היא הפחיתה את מספר השחקנים והוציאה את פרטנר מעמדת השחקן האגרסיבי שרוצה לצבור נתח שוק. ההחלטה דחפה למעשה את סלקום למזג לתוכה את נטוויז'ן, שעד אותה תקופה היתה עצמאית לחלוטין. המהלך גם צפוי ללחוץ על בזק למזג לתוכה בטווח הבינוני את בזק בינלאומי, כמובן בכפוף למסקנות ועדת חייק", מוסיף אדר.

ברור כי המיזוג בין סלקום לנטוויז'ן יגרום גם לפרטנר להאיץ תהליכים, אך כפי הנראה, סלקום תהיה הראשונה שתגיע מוכנה לשוק כקבוצת תקשורת תחרותית. יתרון זה עשוי לעזור לה במלחמה התמידית של קבוצות התקשורת הצעירות כנגד בזק.

מירס ו-HOT

ידן בכל

לאחר תלאות מרובות אישרו השבוע בעלי המניות של HOT את העסקה לרכישת מירס תמורת 1.2 מיליארד שקל. בשלב הנוכחי לא מתוכנן מיזוג תפעולי מלא בין שתי החברות, וכל חברה תמשיך לפעול באופן עצמאי עוד תקופת מה. כפי שמסתמן, מירס אמנם תהיה חברה-בת של HOT, אך תנוהל כחברה עצמאית שמעליה רק יו"ר דירקטוריון HOT, בדומה למבנה השליטה כיום בבזק.

"ברור כי יש סינרגיות רבות בין שתי הפעילויות, ולכן יש הצדקה כלכלית למיזוג תפעולי ברמה כלשהי. שתי החברות נכנסות כיום לגל השקעות ניכר בתשתיות, כך ששיתוף פעולה ביניהן יכול לחסוך לא מעט כסף בהשקעות אלו. בכל מקרה, כל ההשקעות שיבוצעו בכל אחת מהחברות ייעשו עם מחשבה עתידית לקראת מיזוג", אומר אדר.

"קצב המיזוג בין HOT למירס ואופיו ייקבעו בעיקר על פי המלצות של ועדת חייק. ההמלצות יקבעו למעשה מה יהיה עומק המיזוג ועד כמה שתי החברות יוכלו לנצל את הסינרגיות ביניהן. להערכתי, שתי החברות יתחילו לפעול בנפרד ויגבירו את שיתוף הפעולה בהדרגה, בהתאם לרגולציה בשוק ולסביבה התחרותית. ככל שיעבור הזמן, הן יחזקו את יחסי הגומלין ביניהן", אומר אדר.

אחת השאלות החשובות היא האם יהיה איחוד בין מותגי שתי החברות. מירס, שצפויה להשיק רשת סלולר תחרותית ב-2012, תהיה חייבת להחליט אם לעשות זאת באמצעות המותג הנוכחי שלה, לפתח מותג עצמאי חדש, או לנסות ולרכוב על המותג הקיים של HOT. סביר יותר שתבחר מותג משותף עם HOT. בחירה זו תעיד כי כוונת שתי החברות להגיע למיזוג מלא ביניהן.

קבוצת בזק

לכאורה, בזק היא קבוצת התקשורת היחידה בישראל. עם זאת, גם בה יש עוד מקום להגברת שיתופי הפעולה. מיזוג בינה לבין בזק בינלאומי הוא המתבקש ביותר לנוכח השינויים בענף. מיזוג נוסף שעומד על הפרק הוא מיזוג פנימי בתוך הקבוצה. לא מן הנמנע כי עד תום השנה תחל החברה בהליכי מיזוג מלאים עם yes.

כיום מחזיקה בזק בכ-49% ממניות yes, כאשר שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, מחזיק באופן אישי ב-51% הנותרים. אם וכאשר הרשות להגבלים העסקיים תאפשר זאת, בזק תוכל לרכוש את חלקו של אלוביץ' ולהפוך את yes לחברה בבעלות מלאה.

"ועדת חייק צפויה לקבוע אם תבוטל ההפרדה המבנית בין זרועות בזק, כמו גם את קצב ההפרדה. בהתאם לכך צפויה בזק למזג לתוכה את בזק בינלאומי. אם מיזוג פרטנר סמייל הוא המיזוג התפעולי הקשה ביותר, המיזוג עם בזק בינלאומי יהיה הקל ביותר, שכן שתי החברות פועלת תחת אותה בעלות מאז ומתמיד. מיזוג זה הוא בעל פוטנציאל סינרגיות גבוה יחסית, ואם יתקבלו האישורים, סביר ששתי החברות יתמזגו באופן מלא בתוך זמן קצר", אומר אדר.

באשר למיזוג בין בזק ל-yes, אדר מעריך כי מדובר בתהליך ארוך יחסית, ובכל מקרה לא צפוי מיזוג תפעולי מלא בין שתי החברות. "לדעתי יש סיכוי נמוך יותר ששתי החברות יתמזגו באופן מלא. פוטנציאל הסינרגיה ביניהן אינו גבוה. אני רואה יותר השפעות חשבונאיות של המיזוג על דו"חות בזק מאשר השפעות תפעוליות", אומר אדר.

המיזוג בין בזק ל-yes תלוי בעיקר ברשות הגבלים עסקיים, שהצליחה לאחר מאבק משפטי ארוך לחסום את המיזוג. ואולם לנוכח השינויים בזירה התחרותית בשנתיים האחרונות, וכן לאור העובדה שאין קונים ל-yes, לפחות עד כה, הרשות עשויה לשנות את עמדתה ולאפשר לבזק לרכוש את מלוא השליטה בה. ההערכות הן כי החלטה מסוג זה צפויה ליפול עד סוף השנה, אך גורמים המקורבים לרשות מציינים כי לנוכח המחאה החברתית נדרשת הרשות לייעץ לוועדות הריכוזיות וטרכטנברג, כך שסדרי העבודה בה השתנו והטיפול בנושא מיזוג בזק ו-yes צפוי להידחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב