דור 4 בסלולר - הזדמנות ענקית בהמתנה

תעשיית הסלולר הישראלית מאחרת להטמיע את טכנולוגיית LTE, שתגביר את התחרות; המפסידים הם לא רק הצרכנים, אלא גם המדינה, שמוותרת על מכרז של מיליארד שקל

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

>> "הטרקטור הסובייטי" הפך לאחרונה למטבע לשון שגור לתיאור מצב שוק התקשורת בישראל. מי שטבע את המונח הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בקרית שמונה ביוני 2010. נתניהו המשיל את קצבי האינטרנט במדינה למכונה חקלאית מברית המועצות הישנה.

נתוני OECD שפורסמו לאחרונה לגבי שווקי הטלקום בעולם המערבי מחזקים את אמירתו של ראש הממשלה. השילוש הקדוש של ענף התקשורת: תחרות-השקעות-מהירות, לא עובד כאן: התחרות נמוכה בגלל מיעוט שחקנים וחסמי כניסה גבוהיים, ההשקעות ב-CAPEX הן מהנמוכות ב-OECD ולכן מהירות הגלישה בישראל נמוכה בכל ממד בינלאומי מוכר.

כעת יש הזדמנות גדולה בפתח, הזדמנות להשקעות, מהירות ותחרות הן בענף הנייד והן בענף הנייח - בעת ובעונה אחת. קוראים לזה LTE ומדובר בדור הרביעי של הסלולר. LTE (Long Term Evolution) היא טכנולוגיה אלחוטית שהגיעה לבשלות טכנולוגית והשקות מסחריות בכל העולם והיא מאפשרת כיום גלישה סלולרית במהירות תיאורטית של עד 100 מגה-ביט לשנייה בהורדה ו-50 מגה-ביט בהעלאה. ככזו, היא מהווה במידה רבה גם תחרות לרשתות הקוויות של בזק ו-HOT.

נשיא סמסונג ג'יי.קיי שיןצילום: סוכנויות

העולם כבר בדור 4

דו"ח OECD האחרון לענייני תקשורת חשף כמה בישראל מפגרים במרוץ התשתיות. התמונה היתה שונה עד לאמצע שנות ה-2000. תעשיית הסלולר הישראלית, למשל, היתה חלוצה עולמית בדור השלישי, ופרטנר היתה הרשת השישית בעולם שהשיקה שירות דור שלישי מסחרי כבר בדצמבר 2004. ב-LTE, ישראל לא תהיה אפילו בין 20 המדינות הראשונות.

בין המדינות שאימצו את טכנולוגיית ה-LTE: אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, דנמרק, פינלנד, גרמניה, הונגריה, איטליה, הולנד, ניו זילנד, נורווגיה, שוודיה, שווייץ, בריטניה וארה"ב. בשבוע שעבר הודיעה גם חברת רוג'רס הקנדית על אימוץ הטכנולוגיה.

"יש כיום 17 רשתות LTE מסחריות עובדות בעולם", מתאר אלון ברמן, מנכ"ל אריקסון ישראל, את המצב. אריקסון היא חברת תשתיות שמקימה בימים אלה רשתות דור 4 בכל העולם. "מעבר ל-17 ההשקות, יש חוזים סגורים של עוד 25 מפעילות בעולם, וכבר יותר מ-200 מפעילות ב-80 מדינות התחייבו לטכנולוגיה. ההערכה היא שעד סוף 2012 יהיו 81 רשתות LTE מסחריות בעולם", מתאר ברמן את המספרים.

למה בעצם אנחנו זקוקים לדור רביעי?

"היתרון של ה-LTE הוא באפשרות לתת קצבים אדירים בעלות נמוכה ליחידת נתונים (DATA), מה שמאפשר להוזיל, או לא לייקר, את עלות האינטרנט הנייד ללקוח. הרעב לקצבים הוא בלתי נדלה עקב חדירת הסמארטפונים והעלייה בשימוש בווידיאו. בעתיד יתפתחו עוד אפליקציות פס רחב שאנחנו לא יכולים לדמיין כעת. במידה רבה, ה-LTE הופכת את רשת הסלולר לשקולה לאינטרנט הקווי, שגם היא מתקדמת לכיוון הסיבים, כך שהתחרות ביניהן גורמת לכל התעשייה לרוץ קדימה".

אגב, בדיוק לפני שבוע הציגה אריקסון את השלב הבא - LTE advanced - טכנולוגיה שתאפשר העברת מידע במהירות של עד ג'יגה לשנייה, פי 10 ממה שהטכנולוגיה מספקת כיום.

למעשה, חברות הסלולר רואות ב-LTE הכרח עקב העלייה בשימוש ב-DATA. בניגוד לכל דורות הסלולר עד כה, שתוכננו קודם כל כדי לתמוך בקול ורק אחר כך בצריכת נתונים, רשתות ה-LTE הן רשתות נתונים שמתבססות על פרוטוקול אינטרנט (IP) מקצה לקצה. רשתות הסלולר כיום עמוסות מאוד ומתקרבות למיצוי כושר הייצור שלהן בשל העלייה בצריכת נתונים. לכן חברות סלולר מקימות LTE כדי להעביר את צריכת הנתונים הגואה לרשת ייעודית ולהשתמש ברשתות הקיימות לטובת קול.

השקת ה-LTE המוצלחת של ורייזון

השקת ה-LTE הגדולה בעולם היא, כנראה, של ורייזון, חברת הסלולר הגדולה בארה"ב. החברה פעלה במשך שנים עם רשת CDMA מה שהקשה עליה לעמוד בחזית החדשנות של עולם הסלולר שהציגו מתחרותיה מעולם ה-GSM.

בדצמבר 2010 השיקה ורייזון רשת LTE ומאז היא פורשת אותה במהירות. יחד עם הרשת השיקה החברה מכשירי סלולר דור 4, דוגמת HTC ThunderBolt שמכר ברבעון אחד 260 אלף יחידות. מדובר במכשירי טלפון דואליים: השיחות על בסיס רשת הסלולר הרגילה, הגלישה דרך LTE. החברה השיקה בנוסף נטסטיקס LTE למחשבים ניידים, טאבלטים LTE כמו XOOM של מוטורולה וכן "נקודות חמות" - ראוטרים זעירים שמשדרים אינטרנט אלחוטי לסביבתם.

המהלך הצליח; נכון לרבעון הראשון של 2011 ורייזון הגדילה את הכנסות ה-DATA שלה ב-22% ל-5.5 מיליארד דולר. כמו כן, היא הגדילה את מכירות הסמארטפונים שלה והקטינה את נטישת הלקוחות (אבל יש לזכור שהחברה השיקה גם מכשירי אייפון). ואולי חשוב מכל: במבחני מהירות גלישה אוביקטיביים ורייזון מביסה את מתחרותיה. יש לסייג שהתוצאות הריאליות של הגלישה נמוכות בהרבה מהמהירויות התאורטיות: 10-20 מגה-ביט לשנייה.

צילום: TheMarker

הכניסה של ורייזון לדור הרביעי בהחלט דחפה קדימה את שאר חברות הסלולר בארה"ב להשקיע ברשתות. ספרינט ו-MetroPCS ב-LTE ואילו AT&T שדרגה את רשת הדור השלישי שלה ל-HSPA+ וכעת גם היא עושה צעדים לקראת השקת LTE בכמה ערים בארה"ב.

תחרות לבזק ול-HOT?

אך האם טכנולוגיית LTE יכולה באמת לתרום גם לתחרות בשוק הקווי? עד כה נמנעו חברות הסלולר הישראליות לשווק מוצר שמתחרה ברשתות של בזק ו-HOT. אמנם בשוליים הם מכרו נטסטיקים ללקוחות ניידים, אך מעולם לא כיוונו את התחרות שלהם ישירות כנגד שירות האינטרנט הביתי הנייח.

ערן אשד, מייסד וסמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברת אלטייר (Altair), המפתחת שבבים לציוד קצה בטכנולוגיית LTE, חושב שרשתות LTE יכולות לתת מענה תחרותי גם לשירות האינטרנט הביתי הנייח. "ה-LTE אמנם נתפשת בעיקר כטכנולוגיה ניידת, אבל היא מתאימה מאוד גם לרשתות נייחות (Fix). בגרמניה הממשלה הקצתה חלק מספקטרום התדרים ל-LTE נייחת עבור אוכלוסיות בפריפריה, שאין להן חיבור DSL, עבור ספקית כמו וודאפון. זה מאפשר להגיע לבית הלקוח מבלי צורך לרכוש קו (במודל Wholesale, א"ז) מדויטשה טלקום במחיר של 10 יורו, וכך היא מגדילה את ההכנסה מהלקוח. וודאפון מניחה בבית הלקוח ראוטר שמספקת גם אינטרנט מהיר וגם טלפון קווי".

דוגמה נוספת לפוטנציאל של ה-LTE בעולם הקווי מגיעה משוודיה. 50% מכלל חיבורי האינטרנט שנמכרים כיום במדינה הסקנדינבית הם סלולריים. בשוק הישראלי מדברים כיום הרבה על שוק סיטוני ועל תחרות בין קבוצות; LTE תוכל להיות כלי נהדר בידיהן של פרטנר, פלאפון וסלקום כדי להגיע לבית הלקוח מבלי להיות תלויות בתשתית של HOT או בזק.

צילום: TheMarker

השר צריך לחתום

כדי שטכנולוגיה סלולרית חדשה תצליח דרושים שלושה מרכיבים: רשת, ציוד קצה ותדרים. מבחינת רשת, LTE היא טכנולוגיה בשלה לחלוטין ומוכחת. מבחינת ציוד קצה - אנחנו אמנם בתחילת הדרך, אך ברור כי בעתיד הקרוב נראה שטף של מכשירים תומכים. ישנם כמה סמארטפונים, טאבלטים ודונגלים שתומכים ב-LTE, אבל המבחר לא גדול. יש מכשירים כאלה מ-LG, סמסונג, HTC ובאחרונה נחשף כי גוגל תשיק Nexus 4G.

מגוון המכשירים צפוי לעלות ברבעונים הקרובים, וכן צפויה ירידה מהותית במחירי ציוד הקצה. מבחינת תדרים, LTE עובד בעולם על מגוון תחומי תדר: 700, 800, 1,800 ו-2,600 מגה-הרץ. אבל כדי שה-LTE יושק, הממשלה בכל מדינה צריכה לפנות את התדר ולהוציא אותו למכרז. בנקודה הזו בדיוק אנחנו תקועים.

חברות הסלולר הישראליות רוצות מאוד להשקיע ב-LTE. בכירים באחת מחברות הסלולר טסו לאחרונה לשטוקהולם כדי להתרשם מרשת ה-LTE של טליה-סונרה השוודית. בכיר באחת מהחברות אומר כי הוא נהנה לשבת בלובי המלון ולגלוש על רשת הדור הרביעי במהירות 80 מגה-ביט בערוץ היורד ו-35 מגה-ביט בערוץ העולה. פרטנר היא המתקדמת מבין החברות המקומיות, והשיגה כבר חוזה עם אריקסון להקים רשת LTE בהשקעה של 100 מיליון דולר, אך משיחות שקיימנו עולה כי כל חברות הסלולר בישראל ישקיעו ויקימו LTE לו רק הממשלה תקצה תדרים לכך.

המדינה לא התעלמה לגמרי מנושא ה-LTE. בסוף מארס השנה סיימה את עבודתה ועדה מיוחדת שהוקמה לנושא, שבראשה ישב סמנכ"ל הספקטרום במשרד התקשורת נתי שוברט. הוועדה הגיעה להסכמות על הקצאת תדרים בטווח 1800 וכן, על פינוי תדרים של משרד הביטחון בטווח 2,500-2,700 מגה-הרץ. הכל לטובת הדור הרביעי. כל מה שצריך עכשיו הוא ששר התקשורת משה כחלון יאמץ את ההמלצות ויקים צוות למכרז תדרים חדש. אולי בגלל תיק הרווחה שקיבל לידיו, כחלון מתעכב עם החתימה.

מלבד הגברת התחרות בסלולר ובקווי יש עוד דיווידנדים ל-LTE בהקשר הישראלי. בתוכנית העבודה שלו ל-2011 כתב משרד התקשורת שהוא רוצה לקדם WiMax נייח. מדובר בטכנולוגיה אלחוטית שעוברת מן העולם, אך היא יכולה לסייע לספק טלפון ואינטרנט באזורים מעוטי תשתית חפורה, למשל בפזורה הבדואית בנגב. טכנולוגיית WiMax טובה גם ליישומים של עיר חכמה ועוד יישומי חירום וביטחון. מסיבה זו, פורום 15 הערים בישראל דוחף לאימוץ ה-WiMax. ה-LTE יכול להוות חלופה נהדרת ל-WiMax - בלי צורך לפנות עוד תדרים.

קיים גם היבט כספי משמעותי לדור הרביעי - במשרדי הממשלה מעריכים כי מכרז תדרי LTE יכול להכניס לקופת המדינה כמיליארד שקל. העובדה שהממשלה גוררת רגליים בהקמת צוות המכרז, והתדרים עומדים כעת ריקים, היא בזבוז כספי ציבור שקשה להשלים אתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה