המונפול נשבר: משרד המשפטים הסמיך חברה נוספת כגורם מאשר לחתימה האלקטרונית

בשנים האחרונות היוותה חברת קומסיין את הגורם המאשר היחיד ונהנתה מתקנות מע"מ שמחייבות שליחת דוחות מקוונים

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

המונפול של חברת קומסיין נשבר. מאז נסגרה חברת סקיורנט, מהווה קומסיין, שבבעלות זאב שטח, את הגורם המאשר היחיד הישראל. היום, לפני שעה קלה, הודיע משרד המשפטים על הסמכתה של חברת פרסונל איי.די כגורם מאשר נוסף. לפי הודעת רשם הגורמים המאשרים ברשות למשפט, טכנולוגיה ומידע " האישור לחברה ניתן לאחר בחינה מקיפה של תשתיות אבטחת המידע ונוהלי העבודה של החברה, שכן החברה אמורה לפעול בתפקיד הרגיש של הנפקת תעודות אלקטרוניות המשמשות לחתימה אלקטרונית לפי החוק".

משרד המשפטים מציין בהודעתו כי "שוק החתימה האלקטרונית צמח מאוד בשנים האחרונים בשל מספר יוזמות ממשלתיות למעבר לממשק אלקטרוני בין הממשלה לאזרחים. הפעולה המשמעותית ביותר הייתה שינוי בכללי הדיווח למע"מ, אשר מחייבים ציבור הולך וגדל לדווח לרשות המיסים באופן אלקטרוני תוך חתימת הדיווחים בחתימה אלקטרונית. בשנים האחרונות פעלה בישראל חברה אחת כגורם מאשר, חברת קומסיין".

לפני כשנה אישרה הכנסת תיקון לחוק החתימה האלקטרונית המתיר למדינה לספק לאזרחים ולעסקים מורשים קטנים חתימה אלקטרונית בחינם. הענקת חתימה אלקטרונית מאושרת לתאגידים ולבעלי מקצועות ברישוי נותרה עד עתה בידיה של החברה המסחרית קומסיין. לפי ההערכות, מדובר בכ-150 אלף בעלי מקצוע ועסקים. עלות הנפקת חתימה אלקטרונית מאושרת וציוד נלווה בחברת קומסיין עומדת כיום על 300 שקל.

בשנה האחרונה נכנסו לתוקף הוראות רשות המסים המחייבות שימוש בחתימה אלקטרונית לצורך הגשת דוחות מס ערך מוסף. הנחייה זו הנה חלק מרפורמה הנערכת בהגשת דוחות המע"מ - שבמסגרתה תקבל הרשות דוחות מפורטים בהרבה בהשוואה לקודמיהם. במסגרת הוראות אלו מחויבים כל בעלי העסק בישראל, כ-120 אלף בתי עסק, בהנפקת חתימה אלקטרונית מאושרת. במחיר שאותו גובה קומסיין עבור הנפקת חתימה אלקטרונית מאושרת, כולל ציוד נלווה וכרטיס חכם, מדובר בהכנסות בהיקף של 36 מיליון שקל.

"המטרה של לשכת המסחר בכניסתה לחברה היתה הפסקת המונופול בתחום", ציין רצר בשיחה עם TheMarker IT. רצר ביקש שלא לנקוב במספרים ביחס למחיר בו תציע פרסונל איי.די חתימות אלקטרוניות מאושרות. "המחיר הוא לא הגורם הבעייתי ביותר. יש כיום בעיה של נגישות. המטרה שלנו היא לשפר את הנגישות והנוחות לאוכלוסיה", ציין רצר.

עוד בנושא:

הכנסת אישרה התיקון לחוק החתימה האלקטרונית - קומסיין נותרה מונופול
פרצת אבטחה? רשות המסים תשלח צווי עיקול במייל ללא חתימה אלקטרונית

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים