‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏יצרנים ויבואנים של מכשירי אלקטרוניקה יחוייבו לממן את מיחזורם

כל חנות אלקטרוניקה תהיה חייבת לקבל חזרה כל מוצר אלקטרוני מסוג המוצרים הנמכרים אצלה

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

המשרד להגנת הסביבה הפיץ היום (חמישי) תזכיר חוק ממשלתי לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני. על פי החוק החדש, תוטל אחריות על יצרני ויבואני מוצרי אלקטרוניקה בישראל לממן את הפינוי והטיפול בפסולת שנגרמת מהמוצרים אותם הם משווקים.

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן: "אורח החיים המודרני והעלייה ברמת החיים מעודדת החלפת מוצרים אלקטרונים ושדרוגם באופן מהיר, דבר הגורם להשלכת המוצרים הישנים וליצירת פסולת רבה. הטלפונים הניידים, הטלוויזיות, המקררים או המחשבים הנזרקים, פוגעים בבריאות ובסביבה של כולנו. החוק החדש יסדיר לראשונה את מנגנוני הטיפול בפסולת הנוצרת ממוצרי האלקטרוניקה ויהווה צעד נוסף לטיפול מתקדם בפסולת".

צילום: רויטרס

החוק החדש קובע הסדרים לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני, שנועדו לעודד שימוש חוזר בציוד זה, לצמצם את כמות הפסולת הנוצרת ממוצרים אלו, למנוע את הטמנתם ולהקטין את המפגעים הסביבתיים ובריאותיים הנוצרים מטפול לא ראוי בפסולת ציוד אלקטרוני.

החוק מבוסס על עיקרון מרכזי של אחריות יצרן מורחבת, לפיו מוטלת האחריות על יצרן או יבואן לטפל בפסולת הנוצרת מציוד אלקטרוני שהוא משווק, ולשאת בעלות הכרוכה בכך. חוק זה מהווה צעד נוסף במדיניות המשרד לטיפול בפסולת מוצקה, ומצטרף להסדרים קיימים ובהם: חוק האריזות, חוק לסילוק ומיחזור צמיגים, היטל הטמנה באתרי פסולת, פיקדון על מכלי משקה, וכן הסדרים מתוכננים להפרדת פסולת במקור בבתי התושבים.

מדי שנה מיוצרים בעולם מיליארדי מוצרים אלקטרונים, ומאות מיליונים יוצאים משימוש במסגרת תוכניות שדרוג והחלפה. רק מיעוט מהמכשירים הישנים ממוחזר או מחודש, ורובם מצטבר בערימות של זבל אלקטרוני מזהם ומסוכן. החברות מעודדות את לקוחותיהן לשדרג את המכשירים, אבל לא מציעות תשתית לטיפול בפסולת האלקטרונית שנוצרת, ולכן רובה נקברת, ויוצרת זיהום ומפגע סביבתי ובריאותי.

משקל פסולת הציוד האלקטרוני והחשמלי בישראל מוערך בכ-85 אלף טון בשנת 2010, ושיעור הגידול בכמות הפסולת מסוג זה גבוה משיעור העלייה השנתי הכולל בכמות הפסולת המוצקה בישראל.

בשורה של מחקרים שנעשו בעולם אשר בדקו אזורים בהם פסולת אלקטרונית טופלה בצורה בלתי ראויה, נמצאו ריכוזים גבוהים של חומרים מסוכנים ומסרטנים בני אדם, בבעלי חיים ובצמחייה.

למיחזור פסולת אלקטרונית ישנם יתרונות סביבתיים וכלכליים מובהקים בהם: מניעת מפגעים בריאותיים וסביבתיים, ויצירת שווקים חדשים ויצירת מקומות תעסוקה רבים בהיקף של אלפי מועסקים נוספים בישראל.

על פי הצעת החוק, יצרן או יבואן של ציוד אלקטרוני יחויב לאסוף פסולת ציוד אלקטרוני בשיעור של 65% מסך משקל הציוד האלקטרוני שמכר בממוצע באותה שנה ובשנה שקדמה לה, כממוצע דו-שנתי.

יצרנים ויבואנים של סוללות ומצברים, יחויבו בשיעורי מיחזור של 50% עד 75%, בהתאם לסוג הסוללה או מצבר, מתוך משקל פסולת הסוללות או מצברים שנאספו. בתי עסק המוכרים מוצרים אלקטרונים יחויבו להעניק שירות החזרת פסולת מוצרים אלקטרונים בעת רכישת מוצרים חדשים באופן שיאפשר נקודות החזרה זמינות. כל חנות אלקטרוניקה תהיה חייבת לקבל חזרה כל מוצר אלקטרוני מסוג המוצרים הנמכרים אצלה. החל משנת 2020, תיאסר הטמנת פסולת ציוד אלקטרוני שאינה תוצר לוואי של מיחזור מוכר או השבה מוכרת.

החוק קובע סטנדרטים לפינוי וטיפול במתקני המיון והמיחזור. יצרנים ויבואנים יכינו ויפרסו מדריכים לטיפול סביבתי והכנה לשימוש חוזר לכל ציוד אלקטרוני שהם מוכרים, בתוך שנה ממועד המכירה הראשון. מדריך זה מיועד לכל אדם העוסק במיון, הכנה לשימוש חוזר וטיפול בפסולת ציוד אלקטרוני ויכיל מידע על רכיבים וחומרים, לרבות חומרים מסוכנים, בציוד האלקטרוני, והאמצעים לטפל בפסולת זו בדרך בטיחותית ושמונעת נזק לסביבה.

יצרנים ויבואנים יפעלו במסגרת התאגדויות ויהיו מחויבים לממן את כל עלויות הפינוי וטיפול בפסולת האלקטרונית. מנגד, תוטל אחריות על הרשויות המקומיות לגבש הסדרים שיאפשרו הפרדה של פסולת זו ברמת התושבים ובתי העסק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית