המורים לא הפכו את המחשב לעציץ

הסיסמאות "בשביל מה מורה צריכה מחשב"? "מה היא תעשה עם זה"? לא הוכיחו את עצמן

אורי בן-ארי
אורי בן-ארי
אורי בן-ארי
אורי בן-ארי

לא ניתן לתאר כיום מצב שבו למורה בכתה לא יהיה מחשב אישי נייד. לאיש אין ספק עוד שמדובר בכלי עבודה חשוב ומשמעותי בעבודת המורה, שבאמצעותו הוא יכול להציג בפני התלמידים את החומרים הנלמדים, ומה שחשוב לא פחות, לחבר את התלמידים למקורות ידע רבים - למצגות, למערכי שיעור ולסרטים מרתקים במאגרי מידע וחינוך רבים. המחשב מאפשר גם למורה לתקשר עם התלמידים והוריהם, במהלך שעות הלימוד בבית הספר, ולאחריהן.

התכנית "מחשב נייד לכל מורה" של קרן אתנה, החלה כרעיון להעצים את המורים בבתי הספר היסודיים, לאור ההכרה בעובדה שהמורים איבדו את מעמדם כמקור ידע, בשל מהפכת הידע וחדירת האינטרנט לכל בית אב בישראל. בבסיס הקמת קרן אתנה עמדה התפיסה שתפקיד המורה השתנה - ממקור ידע למנחה ומנטור - ושללא כלים מתאימים והדרכה מתאימה, המורים יאבדו את ההערכה כלפיהם, הן מצד התלמידים והן מצד הוריהם והחברה סביבם. כל המחקרים, כולל דו"ח מקנזי האחרון בנושא החינוך, מראים כי איכות החינוך הינה כאיכות המורים, וכדי לשפר את איכות המורים עלינו לתת בידם כלים טובים ומתקדמים יותר.
מתוך הכרה בכך שעתיד ילדינו ונכדינו, תלוי במידה רבה באיכות המורים (ולא פחות מכך, בכלים שאנו, כחברה, מעמידים לרשות המורים) חרטה קרן אתנה על דגלה את החזון להעצים את המורים, והציבה לעצמה כמטרה לחלק מחשב נייד לכל מורה, בשילוב עם קורסי הדרכה של 120 שעות.

כשהתחלנו, בקרן אתנה, לחלק מחשבים ניידים למורים לפני שלוש שנים, היו רבים שהרימו גבה וקבלו שמדובר בתהליך שלא יוסיף דבר למערכת. "בשביל מה מורה צריכה מחשב"? שאלו. "מה היא תעשה עם זה"? "מה היא מבינה במחשבים"? "תראו מה קרה בתכנית מח"ר 98 - המורים יעשו מהמחשב כן לעציץ".

מהר מאוד טפחה המציאות על פניהם של כל הציניקנים וחסרי האמונה, בכל הקשור ביכולות המורים והמורות, "יהללך זר ולא פיך" אומר אמנם הפתגם המוכר, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה, שחל שינוי דרמטי ממש בעבודתם של למעלה מ- 6,000 המורות והמורים (ב- 160 ישובים) שקרן אתנה העניקה להם מחשבים אישיים. השינוי העצום והמבורך הזה, הביא לא רק להעצמת המורים, ולשיפור רמת הלימוד, אלא גם תרם במידה לא מבוטלת לירידה ברמת ההפרעות של התלמידים בכיתות.

סקר שנערך לאחרונה על ידי פרופסור עוזי מלמד (שהינו בין השאר גם יו"ר מופ"ת), בין 300 מורים שקיבלו מחשב נייד וקורסי הדרכה מקצועיים, מראה תוצאות שהינן פנומנאליות, בכל קנה מידה. על פי הנתונים, המורים והמורות משתמשים במחשבים הניידים בכיתות, ומתקשרים באמצעותם עם כל הגורמים הרלבנטיים – התלמידים, הורי התלמידים, מנהלי בית הספר, וגם עם גורמי החינוך ברשות המקומית ובמחוז. נתון נוסף בסקר מורה שהתלמידים מפריעים פחות (35% מהמורות ציינו זאת בסקר) ומרוכזים יותר בשיעור. רוב רובם של המורים-מורות ציינו בסקר שבאמצעות המחשב נוח הרבה יותר להכין את מערכי השיעור ולתקשר עם תלמידיה, הן במהלך יום הלימודים והן לאחריו.

במחוז דרום בלבד, קיימים מעל 30 אלף עובדי הוראה. שאלו את עצמכם, כיצד קבוצה נכבדה זו הייתה מתקשרת בינה לבין עצמה לפני שקרן אתנה העניקה להם מחשב אישי. תחשבו לבד כיצד מנהלת המחוז הייתה מעבירה מסר לכל עובדי ההוראה. כמה זמן היה לוקח לה עד שהמסר היה עובר? כיום כל המסרים מהמחוז לעובדי ההוראה מועברים באמצעות דואר אלקטרוני. חשבו על כך שאפילו בעת מבצע "עופרת יצוקה", הלימודים לא הופסקו במחוז דרום: רוב המורים המשיכו כל העת לתקשר עם התלמידים באמצעות המחשב - ישירות למקלטים.

גם כיום יש עדיין ציניקנים רבים המחזיקים בדעה כי "הרעה החולה" של מערכת החינוך היא רמתם של המורים. אני מזמין כל אחד מהציניקנים, אלה שמזלזל ברמתם ובאיכותם של המורים הקיימים, להצטרף אלי ואל חברי בקרן אתנה ליום אחד, במוסדות החינוך בירוחם, ברמלה, במעלה יוסף, בזיכרון יעקב, או בכל אחד מ- 160 הישובים בהם הענקנו מחשבים ניידים אישיים למורים. במהלך השנים שאני עושה בשטח, פגשתי עובדי חינוך מדהימים. הם מסורים לעבודתם, בה הם רואים שליחות לכל דבר. מדובר במנהלים ובמנהלות מדהימות, שנלחמים בדבקות ואין קץ עבור תלמידיהם. פגשתי מורים ומורות שמעניקים ידע ואהבה לתלמידיהם. במקום לבקר ולהשמיץ, חובתנו האישית והציבורית היא לתמוך בהם ולתת בידיהם את הכלים המתאימים על מנת שיוכלו להוביל את הדור הבא שלנו אל מחוזות הידע. תנו להם חכות, שילמדו לדוג (באוקיאנוס המידע) ולא דגים!

והערה לסיום: משרד החינוך הצטרף לתכנית לאחר שנתיים של הצלחה. שר החינוך החדש, גדעון סער, הכריז עם כניסתו לתפקיד החשוב על תכנית התקשוב למאה העשרים ואחת, כאשר המורים נמצאים במרכזה. לצערנו, מדובר בתוכנית עליה ניתן לומר "מאוחר מידי, מעט מידי" התכנית עליה מדברים במשרד החינוך מתוכננת (חלוקת מחשבים והדרכה) עד לשנת 2016, מה עוד שהיא לא תכלול את כלל המורים, אלא רק חלק ממורי בתי הספר היסודי.
חשוב לזכור: מהפכת התקשוב לא עוצרת, ובכל יום הטכנולוגיה מתקדמת וצוברת שיאים חדשים של מידע ותחכום. כדי לדאוג לעתיד ילדינו, להעצים את המורים ולסייע להם להדביק את הפער הדיגיטאלי שהולך וגדל בינם לבין תלמידיהם, עלינו לדאוג לתת לכל מורה (גננות, מורים ביסודי בחטיבות ובתיכונים) מחשב נייד עם קורס הדרכה מקצועי. לא מחר, גם לא בעוד חודש, בוודאי שלא בשנת 2016. זה צריך לקרות היום.

הכותב: אורי בן-ארי הינו נשיא ומייסד קרן אתנה. אורי מנהל היום חברה שמשקיעה בחברות טכנולוגיות ומייעץ להנהלות של ארגונים שמחפשים פריצת דרך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?