תעודת הזהות הביומטרית נחשפת בפעם הראשונה; תוצע לאזרחים בחודשים הקרובים

כל אזרח יוכל לעשות זאת בסניפי משרד הפנים; הזיהוי ייעשה ע"י טביעות אצבע ותמונת פנים, שיוטמעו לתוך שבב

מתן מיטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתן מיטלמן

"תעודת הזהות הביומטרית החדשה תוצע בעתיד הקרוב - אנו מקווים שכבר באמצע השנה הנוכחית" - כך אמר היום (ד') ל-TheMarker טל הרמתי, סגן החשב הכללי באוצר. מהרשות לאוכלוסין והגירה, האמונה על כל הצדדים הלוגיסטים של הנפקת התעודות, נמסר כי התעודה תוצע לאזרחים כבר בחודשים מאי-יוני. לדברי הרמתי, התעודה החדשה תושק במסגרת פיילוט שימשך שנתיים, במקביל להשקתו של המאגר הביומטרי. לדבריו, ישנם עוד תהליכים בירוקרטיים שצריכים להתממש כדי שהתוכנית תצא לפועל, ביניהם בחירת מנהל למאגר הביומטרי - תהליך שצפוי להסתיים בחודש הקרוב.

מה תכיל התעודה החדשה וכיצד היא תונפק?

במסגרת הפיילוט החדש, יוכלו האזרחים ולהחליף את התעודה הרגילה שברשותם לתעודה חדשה והיא איננה בגדר חובה. בפני אזרחים שיצטרכו לחדש את התעודה שלהם, יוצבו שתי אפשרויות - לקבל תעודה רגילה או כזו בעלת אמצעי זיהוי ביומטריים. הפרטים האישיים שתכיל התעודה החדשה יהיו קבועים בלבד, מקום העבודה או המצב המשפחתי למשל, לא יישמרו בה.

על מנת להנפיק את התעודה, יצטרכו האזרחים להגיע לסניפי משרד הפנים, שם יבוצע תהליך רישום הנתונים הביומטריים. ברחבי הסניפים יוצבו עמדות מתאימות, שבאמצעותן יוכלו הפקידים לקחת את טביעות האצבע ואת תמונת הפנים של האזרח.לפני הנפקת התעודה יעבור האזרח הליך סדור ומדוקדק של וידוא זהותו, עוד לפני שיילקחו הנתונים הביומטריים. עם סיום תהליך הרישום הביומטרי, הנתונים יועברו למאגר הביומטרי ולאחר כמה ימים תשלח התעודה החדשה אל האזרחים בדואר.

בנוסף, בעת קבלת התעודה הביומטרית, יצטרך האזרח לבחור קוד סודי בן 4 ספרות, שיוטבע על גבי התעודה החדשה. הקוד הסודי ישמש עבור הזדהות מול אתרי הממשלה ושירותים נוספים שיוצעו לציבור. בנוסף לקוד זה, יוכל האזרח לבחור באפשרות של יצירת קוד נוסף שישמש כחתימה דיגיטלית, שתוקפה יהיה דומה לזה של חתימה רגילה. הקוד לחתימה יהיה בן 6 ספרות - ארוך יותר במכוון מקוד הזיהוי, כאמצעי בטיחות

מה לגבי פרטיות? מה יקרה אם אאבד את התעודה?

אזרח שיאבד את התעודה הביומטרית יצטרך ליצור קשר עם המוקד הטלפוני שיוקם באגף ממשל זמין ולהודיע על אובדן התעודה. עם קבלת ההודעה תבוטל היכולת להשתמש בשבב המצוי על גבי התעודה, המשמש להזדהות. בנוסף, ללא הקוד הסודי שנבחר על ידי האזרח, התעודה לא תהיה יעילה. כאמור, האזרח שירצה להנפיק תעודה ביומטרית יעבור תהליך הזדהות קפדני בסניף משרד הפנים והפרטים הביומטריים המצויים על השבב יעברו הצפנה. בנוגע למאגר הביומטרי, ברשות לאוכלוסין והגירה פועלים כעת על סיומן התקינה המעורבת באבטחתו.

מהם היתרונות של התעודה הביומטרית?

לדברי הרמתי התעודה החדשה תוכל לשמש בעתיד לכל התקשרות עם גופים ממשלתיים. "החזון שלנו הוא שהתעודה החדשה תשמש את האזרח לשירותי מידע מתקדמים. למשל, קבלת תיק מס ההכנסה שלך ישירות למחשב, או להתעדכן על מצב הרישום של הילדים לגן ואפילו להצביע בבחירות". הסיבה לכך היא שהתעודה, בצירוף הקוד הסודי, תאפשר את אימות זהותו של האזרח בצורה ודאית.

על מנת לאפשר את הזיהוי דרך המחשב הביתי, יצטרכו האזרחים להשתמש באמצעות קורא כרטיסים שיזהה את השבב המצוי על גבי התעודה. על פי הרמתי, הממשלה תציע ל-100 אלף האזרחים הראשונים שישתמשו בה קורא כרטיסים חינם. קורא חדש מסוג דומה עולה כיום כ-15 דולר, הוא הוסיף.

מיהם הגופים הממשלתיים שאחראיים להנפקת התעודות?

עוד בנושא:

עלות מעבר כלל אזרחי ישראל לתעודות זהות ודרכונים ביומטריים - כ-290 מיליון שקל
משרד הפנים מחפש את הסלוגן שימכור לכם את המאגר הביומטרי
מאגר ביומטרי מאובטח? לא תמורת 1.7 מיליון שקל
תעודות הזיהוי הביומטריות - הפתעה בשחור לבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים