סקירת מקרו מאקסלנס נשואה: שוב סופ"ש נחתם בירוק

בקרב המשקיעים רווחת האמונה כי הבריחה לזהב הינה תגובה לאנומליה המתרחשת בשווקים, אבל גם אירועי לימן הוכיחו אחרת שכן ביום קריסת הבנק מחירי הזהב הגיבו בירידה

TheMarker Online
TheMarker Online

מה קורה בתיק ההשקעות

• "אנו מעדיפים להחזיק את המח"מ בצורה סינטטית על ידי אחזקת מזומן ואיגרות ארוכות, זאת כאשר אנו לא צופים עלייה חדה של הריבית (במקרה זה החלק הארוך ייפגע חזק יותר) אלא השתתחות שלהם במועד מאוחר יותר", אומרים היום במחלקת המקרו ואסטרטגיה באקסלנס.

• אג"חים בריבית משתנה החלו במהלך חיובי בעקבות ההפתעה במדד חודש אוגוסט שמוסיף לחץ על הנגיד להעלות את הריבית, אנו מעדיפים להתמקד באג"ח קונצרני בריבית משתנה המספק גם פרמייה עודפת ביחס לאפיק הממשלתי. הגילונים עשו את העבודה ובכל זאת פער של 0.1% מעל המק"מ נראה נמוך יחסית (היו גם תקופות של אפס). בנוסף, נראה כי לאחר הודעת הריבית גם במידה ויעלה אותה (קל וחומר במידה ולא) השוק יבין כי פישר לא יוכל להגדיל את פער הריביות מהר מידי בשלב זה לאחר החולשה של הדולר בעולם, מה שעשוי להטיב את המק"מ על פני הגילון בשבועות הקרובים.

• "את המח"מ הצמוד אנו מעדיפים להחזיק על ידי איגרות קונצרניות קצרות ומאיגרות חוב ממשלתיות ארוכות כאשר המח"מ הרצוי הינו בטווח בינוני", אומרים באקסלנס. "המחסור הגדול באיגרות קונצרניות בטווחים אלו גורר פרמיות סיכון נמוכות יותר, אולם הן עדיפות על האלטרנטיבה שתשרור בשווקים בזמן הקרוב. בנוסף, נציין כי למרות המרווחים הנמוכים באג"ח הקונצרני אנו מעריכים כי הפערים עשויים להמשיך לרדת לאור התשואות הנמוכות באג"ח הממשלתי והרי הנזילות המצויים בידי הפירמות."

• בשלב זה מעדיפים לשמור על איזון בין האפיק השקלי לצמוד.

• הנתונים המעורבים יוצרים סנטימנט חיובי כאשר הנתונים השליליים כבר מגולמים בשווקים. תשואות נמוכות מול מכפילים נמוכים יחסית ותשואת הדיבידנד מתדלקים את השווקים. עודפי הנזילות המוסטים לטובת רכישות ומיזוגים מוסיפים למגמה.

• באקסלנס ממליצים להגדיל חשיפות לשווקים המתעוררים כאשר בתוך החשיפה לאותם שווקים אנו מעדיפים לתת משקל עודף לברזיל ואסיה.

זה ייקח עוד לא מעט זמן - ניתוח החלטת הריבית בארה"ב

הבנק המרכזי בארה"ב הותיר ביום שלישי את הריבית ללא שינוי (0.0%-0.25%) כצפוי ואישר כי ימשיך לתמוך ברמת ריבית נמוכה בעתיד הנראה לעין. בהודעה לא נרשמו שינויים משמעותיים לעומת ההודעה מחודש אוגוסט. הפד מזכיר כי התנאים הכלכליים (שוק העבודה, הייצור ותנאי האשראי) נחלשו בחודשים האחרונים ונראה כי הצמיחה תהיה בקצב נמוך יותר משנחזה בתחילה.

השינוים מההודעה הקודמת:

• הפד מצהיר כי הוצאות הפירמות על חומרה וציוד ממשיכות לעלות אם כי בקצב נמוך יותר משנרשם בחודשים הראשונים של השנה.

• הלוואות הבנקים ממשיכות להתכווץ אך הפעם מוסיף כי מחיר ההלוואה הוזל בחודשים האחרונים - מאמצי הפד בעצם מראים ניצנים של שיפור.

• הבנק מדגיש כי האינפלציה נמצאת מתחת לרמה הרצויה של הפד בניגוד להודעה הקודמת שבה הוזכר כי האינפלציה נמצאת במגמת ירידה.

הדאגה המרכזית העולה מהודעת הפד טמונה ברמת האינפלציה נמוכה הנמצאת מתחת ליעד וקצב הצמיחה החלש. מדד המחירים לצרכן המנוכה מזון ואנרגיה עומד על 0.9% - מתחת ליעד של הבנק המרכזי מאז חודש אפריל. באקסלנס מעריכים כי בחודשים הקרובים המדד אף ירד לרמות נמוכות יותר כתוצאה מהחולשה בצמיחה בארה"ב כאשר האינפלציה מגיבה לחולשה זו בפיגור.

הנתונים המתקבלים בשבועות האחרונים הינם מעורבים ובכל זאת לא ניתן לערער על מגמת ההיחלשות של הכלכלה והצמיחה האנמית לעומת התחזיות המוקדמות. יו"ר הפד בן ברננקי שנחשב לאחד החוקרים המתמתחים במשבר הגדול בארה"ב -1930, מאמין כי קובעי המדיניות שאז עשו שתי טעויות עיקריות, אחת נתנו לבנק ליפול והשנייה אפשרו לכמות הכסף להיתכווץ מוקדם מידי.

באקסלנס מעריכים כי ללא שיפור ניכר בנתוני המאקרו בשבועות הקרובים יאלץ הבנק המרכזי בארה"ב להרחיב את התערבותו בשווקים ולהעמיק את רכישות האג"ח הממשלתי מעבר לכספי פידיון אג"ח מגובה משכנתא - המאזן של הפד משיך לטפוח!

התערבות נוספת בשווקים אולי תוזיל מעט את עלויות האשראי ובכל זאת נראה כי השפעותיה על הצמיחה הכלכלית בארה"ב תהיה מוגבלת. הבעיה בארה"ב אינה מחירי האשראי שגם כך נמוכים ברמה היסטורית, אלא ביטחון הצרכנים וביטחון העסקים הקטנים המצוי בשפל היסטרי. בטחון נמוך מונע השקעות והעסקת עובדים וכן ממתן את הצריכה הפרטית המווה כ-70% מתוצר ארה"ב.

אינדיקטורים מעורבים בארה"ב - השווקים מגיבים בחיוב

לאחר שבחודש שעבר קרסו נתוני שוק הנדל"ן בארה"ב לרמות שפל שלא נראו מזה עשור וחצי הצליחו לפחות מכירות דירות יד שניה לרשום התאוששות אם כי בלתי מספקת (עלייה של 7.6% בחודש אוגוסט לאחר היתמוטטות של 26% בחודש יולי). מכירות דירות יד ראשונה רשמו התאוששות קלה לעומת חודש יולי ובכל זאת יצאו מתחת לצפי.

"מתחילת השנה אנו מפמפמים כי להערכתינו שוק הנדל"ן בארה"ב לא יתאושש בשנה הקרובה ויותר כאשר את עקב אכילס אנו מוצאים בשיעור הפיגורים ושיעור העיקולים המצטבר העומד על 14.6%", אומרים באקסלנס. "השיעור הגבוה לוחץ את רמת המחירים, מה שלוחץ את מכירות הדירות, התחלת פרוייקטים וכו'."

להתאוששות שוק הנדל"ן ולרמת המריחים קיים היבט נוסף מלבד השפעתו הישירה על התוצר. חלק לא מבוטל מהאשראי הצרכני בארה"ב מתקבל ע"פ שווי נכס בידי הצרכן כאשר הוא מנצל את שווי הנכס לצורך לקיחת הלוואות לשימושים שונים. בנוסף, שיפור ברמות המחירים יביא לשיפור במאזני הבנקים מה שעשוי להטיב עם כמויות ועליות האשראי.

את השבוע סיימו מדד המניות האמריקאי (ה-S&P 500) עם עלייה של 2.05%. מדד המניות בגרמניה (הדאקס) הוסיף כ-1.5% לערכו ומדד המניות שווקים מתעוררים של MSCI הוסיף כ-1.6% לערכו. התשואות בארה"ב ירדו חזרה לרמה של 2.61% לאחר שביקרו ברמה של 2.74% בתחילת השבוע שעבר על רקע הערכות להותרת הריבית ברמה נמוכה לתקופה ממושכת יותר מכפי שהוערך בתחילה ועל רקע ההערכות כי הבנק המרכזי עשוי להרחיב את מעורבותו בשווקים ע"י רכשית אג"ח ממשלתי בשובעות הקרובים. התשואות באירופה הציגו מגמה דומה.

מה קורה עם הזהב?

מחירי הזהב נושקים לרמה של 1,300 דולר לאונקייה והשאלה המתבקשת הינה מדוע? זהב אינו מניב כל תשואה מלבד האמונה כי בעתיד יהיה ניתן למכור אותו במחיר גבוה יותר. בקרב המשקיעים רווחת האמונה כי הבריחה לזהב הינה תגובה לאנומליה המתרחשת בשווקים, אבל גם אירועי לימן הוכיחו אחרת שכן ביום קריסת הבנק מחירי הזהב הגיבו בירידה.

אין ספק כי החולשה בדולר מספקת את הדלק לצורך היתחזקות הזהב ובכל זאת באקסלנס מעריכים כי מחירי הזהב ימשיכו לעלות כל עוד המשקיעים יאמינו שהם יעלו - ספקולטיבי לחלוטין. בשנים האחרונות עלה השימוש בזהב לצורכי השקעה פיננסית, קמעונאית ו-ETF בחדות והיום הם מהווים יותר מ-50% מהמשימוש בזהב בעולם. קיימות הערכות כי ספטמבר הינו חודש עונתי עבור הזהב שכן הוא מסמן את הכנות לתקופת החגים במערב הכרוך ברכישת תכשיטים ופתיחת עונת החתונות בהודו ובכל זאת מהתפתחות השימושי בזהב בשנתיים האחנות עולה תמונה ברורה כי הביקושים עולים על רקע ספקולטיבי.

מחירי הזהב עדיין רחוקים ממחיר השיא הראלי שנקבע בתחילת שנות ה-80 ביותר מ-80% ובעדר אלטרנטיבה ועודפי נזילות קיימים, נראה כי ככל שמגמה תתחזק עשויים להיצטרף אליה משקיעים נוספים.

בשוק המקומי בשבוע שעבר פורםם המדד המשולב לחודש אוגוסט שרשם עלייה מתונה של 0.2%. העלייה נרשמה בהובלת הייצור התעשייתי ומד שירותי הייצוא שעלה ב-10.2%. מנגד מדד יצוא הסחורות רשם ירידה של 8.1%. (נתוני מאי-יוני עודכנו כלפי מעלה).

מחר צפוי בנק ישראל לפרסם את הריבית לחודש אוקטובר. לאחר העלייה החדה במדד בחודש אוגוסט מעבר לתחזיות המוקדמות, המשקיעים צפו כי בנק ישראל יעלה את הריבית כאשר הוא חושש מהמשך היתפתחות הבועה בשוק הדיור וינצל את חלון האופטימיות בשווקים להעלאה נוספת. בימים האחרונים רשם הקשל ייסוף חד מול הדולר על רקע חולשתו של האחרון בעולם מה שיקשה על ההחלטה מחר. במידה ופישר יעלה את הריבית מחר, קל וחומר במידה ולא יעלה נראה כי הציפיות להעלאות הריבית בהמשך השנה שעלו מעט בשבוע האחרון ייתמתנו בהמשך השבוע מה שעשוי להטיב עם המק"מ על חשבון הגילון ואף עשוי לעזור לתמוך בתשואות הארוכות יותר.

המרווחים שניפתחו מעט בעיקר בטווחים הבינוניים גוזרים עדיפות לטובת האפיק השקלי אם כי עדיין לא בעוצמה המחייבת מהלך כנגד ולכן בשלב זה אנו ממליצים לשמור על אחזקה מאוזנת עד הטייה מסויימת לטובת האפיק השקלי.

טכני על קצה המזלג

מזה שבועיים, לפחות על פי תורה זו, נראה כי הניתוחים מצביעים על מגמה חיובית במיוחד. מדד ה-S&P500 חצה את הממוצע הנע ל-35 יום (באדום) המצביע על גמה חיובית קצרת טווח וחצה גם את הממוצע הנע ל-200 יום (בירוק) המצביע על מגמה חיובית ארוכת טווח. בנוסף פרץ המדד את רמת ההיתנגדות ב-1,130 ואף את הרמה של 1,145. כעת נראה כי את רמת ההיתנגדות הבאה שלו הוא צפוי לפגוש ברמה של 1,172.

למרות כל הסממנים החיוביים אזור לשכוח את מתנד ה-RSI שעדיין נמצא מתחת לרמה של 40 מה שמאותת על מחזורי מסחר נמוכים במיוחד - עדיין אין מצטרפים רבים למגמה. מדד ת"א 100 חצה כבר ממזמן את הממוצע הנע ל-35 יום ואת הממוצע הנע ל-200 יום. כעת מצוי המדד ברמת ההיתנגדות שלו 1145 ובמידה ויחצה אותה רמת ההתנגדות הבאה תהיה ב-1160 נקודות.

הסקירה נכתבה על ידי מחלקת מקרו ואסטרטגיה - בית ההשקעות אקסלנס נשואה - יניב חברון: מנהל המחלקה והאנליסטים רינת אשכנזי ואהוליאב לוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות