משרד עו"ד דורש פיצויים מסטודנטים בגין ספאם בפייסבוק

המשרד הגיש התרעה לאגודת הסטודנטים בשל הודעות שנשלחו בפייסבוק הנוגעות למאבק עובדות הניקיון

TheMarker IT
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker IT

הסיפור סביב משרד עורכי הדין נועם קוריס ושות', על כך שדרש פיצויים מגולשים בשל הודעות שנשלחו אליו ברשת החברתית פייסבוק - ממשיך להתגלגל. היום הודיעה אגודת הסטודנטים כי קיבלה אף היא התרעה טרם נקיטת הליכים נגד ראש מחלקה באגודת הסטודנטים, בשל הודעות שנשלחו בפייסבוק. מדובר בהודעות שנשלחו בתחילת חודש מארס האחרון, הנוגעות למאבק שהובילה אגודת הסטודנטים למען תנאי העסקתן של עובדות הניקיון בקמפוס.

בהודעה לתקשורת שפירסמה אגודת הסטודנטים ציין אורי רשטיק, ראש מחלקת הסברה באגודת הסטודנטים, כי הוא קיבל התרעה טרם נקיטת הליכים ממשרד עורכי הדין נועם קוריס ושות' בגין שליחת הודעה ל"חברה לשירותים ואחזקות בע"מ". בחברה ציינו כי ההודעה בפייסבוק היא דבר פרסומות אסור, בהתאם לתיקון 40 לחוק התקשורת - תיקון שזכה לכינוי "חוק הספאם".

רשטיק ציין כי עורכת הדין מטעם משרד עורכי הדין נועם קוריס המייצג את "החברה לשירותים ואחזקות בע"מ", מורן יעקובי, דרשה פיצוי בסך אלף שקל לכל הודעת פרסומת. בנוסף, דרשה יעקובי לשלם שכר טרחת עורכי דין בגין המכתב בעלות של 250 שקל נוספים. למכתב צורפה דרישה לתשלום בסך 3,200 שקל.

באגודת הסטודנטים ציינו כי ההודעות המדוברות נשלחו לאנשים שביקשו להצטרף לדף האירוע בפייסבוק תחת הכותרת "הפגנת הזדהות עם עובדות הניקיון בקמפוס", אירוע שהתקיים ב-9 במארס 2010. באגודה ציינו עוד שעל פי צילום המסך שהועבר על ידי משרד עורכי הדין, נראה שההודעה נשלחה למשתמש פייסבוק בעל הכינוי "נ. קוריס עורכי דין", שהצטרף לאירוע ולא הסיר את עצמו מהשתתפות בדף האירוע.

שחר בוצר, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב: "צר לנו שיש אנשים המבקשים להתפרנס מהפחדה של סטודנטים שעשו לילות כימים למען המאבק החשוב והצודק להעסקה הוגנת של עובדות הניקיון. אני מציע לעורך הדין ולאנשי משרדו להשקיע את זמנם ויכולותיהם המקצועיות למען מטרות צודקות ועשייה חברתית הוגנת, על פני ניסיונות שערורייתיים, הנעשים בחוסר תום לב, לקחת כסף מסטודנטים".

אמש נודע כי גולשים נוספים קיבלו את מכתב ההתראה של משרד עורכי הדין, בהם הגולש לירן חסון, שאף פירסם את המקרה ברשת החברתית פייסבוק.

עו"ד יורם ליכטנשטיין, מומחה לטכנולוגיה ומשפט, אומר כי הכלל האם מדובר בפרסומת תלוי במסר שהועבר. "האם מדובר בדבר פרסומת על פי החוק? חוק התקשורת קובע שדבר פרסומת הוא מסר הכולל עידוד להוצאת כספים בדרך כלשהי דוגמת רכישת שירות או מוצר. אם ההודעות מטעם הקבוצה בפייסבוק כוללות תוכן שכזה יתכן שמדובר בדבר פרסומת".

האם בעצם ההרשמה לקבוצה ניתנת הסכמה לקבלת הדואר? בעצם ההרשמה לקבוצה ניתן לראות הסכמה לקבלת הודעות מהקבוצה. כל מי שמכיר ולו במעט את המתרחש בפייסבוק מבין זאת מייד. השאלה היא האם בעצם הסכמה זו יש גם הסכמה לקבלת תוכן פרסומי, וכאן העניין תלוי בנסיבות. מאוד תלוי באופי הקבוצה, בשמה ובמתרחש בה. ככל שברור משם הקבוצה ומהפעילות שבה שהנרשם יקבל תוכן פרסומי, סביר להניח שיראו בכך הסכמה לקבלתו.

אם מדובר בתוכן פרסומי שלא ברור מתיאור הקבוצה, האם ניתן לקבל פיצוי כספי בגינו? על פי החוק היבש התשובה היא - כן.

חשוב לזכור שאם מדובר בתוכן פרסומי, החוק גם מחייב נקיטה בצעדים פורמאליים (דוגמת הוספה בכותרת של המילה "פרסומת" וכדומה). לכן, דומה שעל פניו במקרה כזה - ינתן פיצוי.

אלא שהפסיקה בתחום, בניגוד למשתמע מהחקיקה, הטילה יותר ויותר חובות על מקבל דבר פרסומת התובע בגינו להוכיח כי פעל בצורה כלשהי להסרת שמו מהרשימה טרם הגשת התביעה. במצב כזה, וכאשר ההתנתקות מקבוצה בפייסבוק אינה מסובכת, סביר להניח שלאור הפסיקה הקיימת לא יפסק פיצוי כלל או אם ייפסק - סכומו יהיה מינימלי ביותר", מסר ליכטנשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב