80% ממנהלי קרנות הון סיכון בישראל מאמינים שמספר הקרנות יקטן

כיום - אף לא קרן הון סיכון אחת מנסה לגייס כסף בישראל

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

סקר מקיף המתפרסם היום (רביעי) של איגוד קרנות הון סיכון האמריקאי ודלויט מצביע על כך שבקרנות צופים כי תעשיית הון סיכון האמריקאית צפויה להצטמק. יותר מכך, רוב המשקיעים סבורים כי גם התעשייה בישראל תקטן.

זה כבר לא סוד שתעשיית הון הסיכון בישראל הולכת ומתכווצת, אבל זו לא תופעה ייחודית - היא מתרחשת בכל מוקדי ההיי-טק העיקריים בכל רחבי העולם. סקר שנערך בקרב 500 קרנות הון סיכון מלמד כי בכל רחבי העולם המפותח תעשיית הון הסיכון צפויה להצטמק. לעומת זאת, בקרנות מאמינים שהתעשייה צפויה דווקא לגדול בשווקים מתפתחים.

על פי הסקר, המצב הקשה ביותר שורר בארה"ב: 90% מקרנות הון סיכון מאמינים כי מספר הקרנות באמריקה יקטן. בקרנות הון סיכון בברזיל, בהודו וסין מאמינים שדווקא יחול גידול במספר הקרנות במדינותיהן. לעומת זאת בקנדה, צרפת, גרמניה, ישראל, בריטניה וארה"ב מאמינים כי מספר הקרנות במדינותיהן ילך ויקטן.

בנוגע לישראל, 80% ממנהלי הקרנות מאמינים כי יחול קיטון של 1% עד 30% במספר הקרנות. 20% מאמינים שמספר הקרנות יצטמק ביותר מ-30%. 10% מאמינים שהמצב יישאר זהה ורק 10% מאמינים שיחול גידול קטן (בין 1% ל-30%) במספר הקרנות בישראל. אין אפילו מנהל קרן הון סיכון אחד בישראל שמאמין שיחול גידול של יותר מ-30% במספר הקרנות הפעילות כאן.

המשקיעים מאמינים ששוק הנפקות חלש ורגולוציות בתחום המיסוי מובילות לדיכוי תעשיית הון הסיכון. עוד נתון שאולי עלול להדאיג את הסטארט אפים הישראליים נוגע לשאלה באילו מדינות צפויים להשקיע מנהלי קרנות הון סיכון. בישראל השיבו 50% ממנהלי הקרנות כי הם צופים שיבצעו השקעות גם במדינות אחרות מלבד ישראל. 34% מכלל המשיבים העידו כי יגבירו את ההשקעות שלהם מחוץ למדינתם.

לגבי שווי החברות, 10% ממשקיעי הון סיכון בישראל מאמינים כי שוויים יגדל בחמש השנים הקרובות.

על פי הדווחים מהשטח, המציאות לא שונה מהסקר: אין כיום קרן הון סיכון אחת בישראל שמנסה לגייס כסף. הערכה היא שכמה קרנות הון סיכון ינסו לגייס כסף בשנת 2010, אבל אם שוק ההנפקות ימשיך להיות חלש יחסית וחברות הטכנולוגיה הגלובליות לא יבצעו כאן רכישות, הקרנות לא יוכלו להציג תשואות שיאפשרו להן להמשיך ולגייס כסף ממוסדיים אמריקאיים. גם אם המוסדיים הישראלים יצטרפו לתמונה בעקבות רשת ההגנה שמתכנן משרד האוצר - המצב בתעשיית הון סיכון הישראלית ימשיך להיות קשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"