"עובדי היי-טק חמורים"

אין קורס שיכול להפוך אותך למיליונר מיזמות בהיי-טק

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

חולמים להיות יזמי היי-טק שמרוויחים מיליוני דולרים? חברת Go-million יצאה בחודשים האחרונים בקמפיין שיווקי על גבי אוטובוסים אשר קורא לאנשים להפוך למיליונרים. המציאות פחות ורודה ואין קיצורי דרך מסוג זה - קורס שיכול להביא לגריפת מיליונים.

בשנים האחרונות אינני זוכר ולו דוגמא אחת של יזם שהצליח בפועל להפוך למיליונר בעקבות קורס מסוים שעבר. רוב האקזיטים והגיוסים של חברות סטארט אפ בשנים האחרונות היו של יזמים שלא עברו קורסים מהסוג הנ"ל. הם הצליחו בזכות הכשרה ולימודים במוסדות אקדמיים איכותיים כגון הטכניון, אוניברסיטת תל אביב, יחידות צה"ל, או בזכות ניסיון שנצבר באחת מחברות ההיי-טק הגדולות לגבי בעיה מסוימת שאפשר לפתור בצורה חדשנית.

אלא שיש מי שמנסה לשכנע אתכם אחרת. חברת Go-Million, המעבירה קורסים להכשרת יזמים עסקיים לטובת הקמת חברות סטארט אפ, תקיים בשבוע הבא פעילות שיווקית חריגה במתחם ההיי-טק רמת החייל בתל אביב. במסגרת הפעילות השיווקית תקרא לכל העובדים במקום "לקחת את החיים שלהם בידיים ולהתחיל להוביל בעצמם מהלכים עסקיים ומקצועיים". הפעילות, תחת הכותרת "אל תיתן לאחרים לעשות כסף על הגב שלך", תתחיל ביום שני (ה-28 ביוני) ותימשך שלושה ימים.

ביום שני, הראשון לפעילות, יוצבו בשתי הכיכרות המרכזיות ברמת החייל שישה חמורים כשעל גבם המסר "נמאס לך שמרוויחים על הגב שלך? רמת החייל מלאה בחמורים". בשעות הצהריים תתקיים צעדה של החמורים. ביום השני לפעילות תתמלא רמת החייל בניצבים בלבוש עבדים הכבולים בשלשלאות ברזל וביום השלישי יוצבו במקום כלובי זהב כשבתוכם שחקנים המדמים יום עבודה שגרתי.

בכל ימי הפעילות יסתובבו במתחם דיילות הלבושות כנשות עסקים שיזמינו את העוברים ושבים להירשם לאתר החברה. בין הנרשמים יחולקו 20 הזמנות זוגיות יומיות לארוחת צהריים במסעדה, שם יימסר מידע על שיטת Go-million.

עד כאן הפרטים ששלחה Go-million במסגרת הודעה לתקשורת שנשלחה ל-TheMarker. הנה כמה פרטים נוספים שאולי עשויים לשנות את דעתכם לגבי רישום לקורס, וגם כמה תהיות:

עלות הקורס ב-Go-million היא יקרה מאוד: 18 אלף שקל; משך הקורס הוא תשעה חודשים; שלושה חודשים ראשונים מוקדשים ללימוד תיאורטי ושישה חודשים נוספים מוגדרים בחברה "אינקובטור", במהלכם הכיתה מחולקת לרביעיות שמתחילות בהקמת מיזמים אמיתיים.

כל יזם מקבל 10% מניות על כל מיזם שיוקם בזמן האינקובטור. למנטור יש 15% במיזם, 5% מוקצים למנכ"ל ו-40% ל-Go-million שתמורתם מספקת החברה את כל המעטפת החיצונית הנדרשת למיזם הכוללת יעוץ משפטי, יעוץ מרו"ח, עריכת פטנט, סיוע בהכנת התוכנית העסקית, מצגות, אב-טיפוס ועוד.

במצב הנתון כל יזם מקבל נתח קטן ביותר, כך שגם אם המיזם שלו יצליח בעתיד, הוא לא צפוי לזכות ממנו לפירות בעתיד. האמת היא שנתח של 10% ליזם של חברה הוא קטן בהשוואה לכל חברת סטארט-אפ אחרת שאני מכיר מהשוק.

בנוסף, המורים ב-Go-million אינם כל כך מוכרים. לצד ד"ר אילן כהן מרינהולד-כהן, שהוא עו"ד ממשרד ידוע ומוכר, מלמדים גם אנשי עסקים פחות מוכרים בזירת הסטארט אפים. ביניהם ניתן למצוא את עו"ד שי אדרי, רו"ח שאול שמש, עופר רשף, בארי כץ (פרזנטציה עיסקית), צבי יוגב (מו"מ), רות גנץ (חשיבה המצאתית ויצירתית), וישראל יוגב (משחק עסקים) - רשימה שהועברה לנו מ-Go-million. איפה יזמי ההיי-טק שמכרו חברות במעל ל-100 מיליון דולר ולמה הם לא מרצים?

עד עתה סיימו כ-100 בוגרים את הקורס ובסך הכל ישנם כ-300 תלמידים אשר מצויים בשלבי לימוד שונים. שאלנו את Go-million האם יוכלו לציין בפנינו חברות סטארט אפ שנולדו בעקבות לימוד של יזמים בבית הספר המדובר. ב-Go-million טענו שהם לא יכולים לענות לנו מכיוון וזה עשוי לפגוע ברישום פטנטים, אך ציינו כי נולדו שני מיזמים. האחד - מיזם בתחום הבית החכם, במסגרתו נרשם פטנט על שקעים חכמים אותם ניתן להפעיל באמצעות סלולר (לבוטוט); והשני - פיתוח אב טיפוס לבגד טכנולוגי שיאפשר מדידה אוטומטית של הקיפי גוף ושידור שלהם לאפליקציה אינטרנטית. לא ברור בשלב זה באיזה שלב פיתוח נמצאים שני המיזמים.

למרות בקשת TheMarker, לא נמסרו שמות של חברות סטארט אפ שהוקמו על ידי בוגרי הקורס, כך שבסופו של דבר לא נראה שהקורס מספק את מה שהוא אמור: לימוד יזמים להקים חברות טכנולוגיות. בינתיים עם פרסום הידיעה על הקמפיין השיווקי החדש כבר הספקנו לקבל בתוך דקות דוא"ל מיזם שהשתתף בקורס וטען שהוא זה "החמור שנפל בפח". כמובן שאי אפשר להסיק מכך על הכלל, וייתכן ששאר 99 היזמים שכן עברו את הקורס מרוצים.

הקורס של Go-million אינו יחידי בשוק. ישנו גם קורס להקמת וניהול סטארט אפ במכללת ISEMI, וגם קורסים שונים שמעביר מכון MIT ליזמות. שימו לב לדברים שאומרת מנכ"לית Go-Million, סמדר לנדאו, בהודעה לעיתונות שנשלחה: "אין ספק שמדובר במהלך אגרסיבי, ישיר ואף בוטה, אבל אנחנו מאמינים שיזמות היא עניין של העזה והליכה נגד הזרם והמוסכמות. בשנתיים ש-Go-Million פועלת כבר הוכשרו מאות יזמים שחלקם מממשים בימים אלה ממש את חזונם העסקי והמקצועי, אחרי שנים של עבודה כשכירים ואנחנו מאושרים שהיתה לנו האפשרות להיות שם בשבילם ולסייע להם בהגשמת החלום".

אלא שהמציאות שונה. ב-Go-million הוכשרו רק כ-100 יזמים; אין דוגמאות לחברות שהללו הקימו בעצמן מדובר בקורס ללא מרצים מובילים המוכרים מתעשיית הסטארט אפ או קרנות הון סיכון בישראל; ובעיקר - הקורס יקר מאוד. בשורה התחתונה, אין קיצורי דרך בדרך למיליונים - גם אם בעיתונות נהוג לחגוג מגה אקזיטים ולהתעניין מיהם המיליונרים החדשים שמאחורי כל אקזיט.

מנכ"ל המרכז להכשרת יזמים Go-Million אורית רענן, אמרה בתגובה: ""Go-Million כחברה, פתחה את הקורס הראשון שלה בנובמבר 2008 ולמרות הזמן הקצר כבר הצליחה לרשום 8 פטנטים ולהגיש 8 פטנטים נוספים, כולם בטיפול משרד עורכי הפטנטים המוביל בישראל רינולד-כהן. בנוסף, בפרק הזמן הקצר שבו פועלת החברה הוקמו 2 חברות ונשלחו בימים אלה ממש 8 הסכמי מייסדים ל-8 קבוצות נוספות במטרה להקים איתן חברות נוספות.

"חשוב לזכור כי הליך הקמת חברה אינו עניין של ימים ובמיוחד כשהוא מנוהל במסגרת קבוצת לימודים שמבצעת את כל התהליך כחלק ממערך השיעורים שלה. מספר קבוצות שכבר נמצאות בעיצומו של הליך האינקובטור מצויות כיום בשלבים שונים של משא ומתן מול משקיעים לגיוס הון ראשוני ו-3 קבוצות אחרות מפתחות בימים אלה אב-טיפוס לחברה שהן יוזמות.

"ב-Go-Million צוות בכיר ומאוד מנוסה המאפשר ללומדים אצלנו לייצר קשרי עבודה עם מי שכבר עשו את זה. המשקיעים בחברה הם אבי כץ, יזם כפר השעושעים, הכל בדולר ושותף בריבוע כחול, גיל אונגר לשעבר ריבוע כחול, זאב רבינוביץ שעשה אקזיט ממכירת רבינטקס ושלמה בלום. בין המנטורים המובילים בחברה: צבי שפייזר ממייסדי מרקורי, איתי רשף מנכ"ל מגדלי עזריאלי, דורון גרסטל יזם בתחום התוכנה, אלי דורון לשעבר נשיא רד-בינת, עמי אמיר, עצמון ראש, ירון ייני ורבים אחרים.

"הלימודים במסגרת Go-Million אינם שגרתיים ולא דומים לאף קורס שנלמד בגופים אקדמיים שפועלים בתחום ההוראה התיאורטית בלבד. אנחנו שותפים לכל דבר ועניין במיזמים ומאפשרים ללומדים אצלנו להתנסות הלכה למעשה ביצירת מיזם על כל שלביו, ליהנות מהליווי המקצועי המוביל והיקר ביותר בתחום, להרוויח ממנו כסף, אם וכשיוצא לפועל באמצעות מניות שמוענקות לכל המעורבים וזאת תוך כדי התהליך הלימודיי.

"כמה עוד מכללות וקורסי הכשרה מאפשרים ללומד להחזיר את הכסף שהשקיע בלימודים ולקבל אותו ואף יותר כתוצאה מחברה קיימת?. לפי מחקר בינ"ל שערך פרופ' אהוד מניפז מאוניברסיטת בן גוריון, הוכח כי יזמות דורשת מעבר לידע הספציפי יכולות ואיכויות שאינן מולדות. היזמות היא גישה שניתנת לרכישה ולפיתוח וזה בדיוק מה שמבדל את Go-Million מגופי לימוד והכשרה אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן