כנופיות הקליקים נגד המפרסמים

פרופ' בן אדלמן, המתמחה בחקר רוגלות (Spyware), חשף כי מערכת הפרסום של גוגל חשופה לתרמית הקלקות שיכולה לייחס לגוגל תנועה טבעית באתרים. החברה טרם הגיבה

אורי ברייטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ברייטמן

באמצע חודש ינואר האחרון הפיל פרופ' אדלמן פצצה. הוא הציג בדיקה המתעדת הונאת המרות (Conversion Fraud) - סוג מתוחכם וערמומי במיוחד של הונאת קליקים (Click Fraud), שמזייף תוצאות. אם עד היום זיהו המפרסמים קליקים מזויפים על ידי כך שלא הביאו תוצאות עסקיות כמו מכירה, מילוי טופס צור קשר או הצטרפות לאתר, עתה הפך זיהוי הזיוף כמעט לבלתי אפשרי שכן הקליק נראה כאילו הוא מביא תוצאות. על כן הנזק ללקוחות גוגל, כמו גם לקוחות של מנועי חיפוש נוספים כמו יאהו ומיקרוסופט, חמור במיוחד.

איך עובדת התרמית?

כשגולש באינטרנט מגיע לחנות אונליין ומתחיל לעיין בה, תוכנה עבריינית - רוגלה (spyware) - אשר מותקנת על המחשב שלו ללא ידיעתו, מקליקה על פרסומת של האתר בו הוא מבקר כעת. הרוגלה נקראת טראפיק-סולר (TrafficSolar), והיא מתקינה עצמה בלי ידיעתו והסכמתו של הגולש התמים. עם ביצוע קנייה, המערכת של גוגל רושמת "המרה" (conversion) לזכותה: "אני הבאתי לך לקוח". אלא שהלקוח היה מבצע את הרכישה בכל מקרה, כיוון שלא הגיע לחנות דרך הפרסום של ענקית החיפוש. הרוגלה זייפה בחשאי הקלקה על מודעה מטעם גוגל, ולקחה קרדיט על המכירה.

מי מרוויח, מי מפסיד?

גוגל מרוויחה מן התהליך בצורה פשוטה: הענקית גובה כסף ישירות מן המפרסם על קליק מזויף. גוגל לא בהכרח יודעת לאבחן בזמן אמת כי מדובר בקליק מזויף, כי היא אינה מודעת לקיומה של הרוגלה, אך יש לה אינטרס לקבל קרדיט על כל המרה: מכירה, פנייה או כל פעולה המייצרת הכנסות למפרסם. מתכנן הרוגלה מרוויח כסף עת הוא מצרף לתרמית שלו רשת שותפים סמויה, החולקת את הכנסותיה עם גוגל (rev-share). רשת השותפים עושה שימוש באתרים פיקטיביים, המוקפצים על ידי הרוגלה מתוך חלון פופ-אפ בלתי-נראה. הרוגלה לא יכולה לפעול לבדה - היא חייבת להיעזר בשותפים כדי לטשטש עקבות ולהפעיל תשתית של אתרים.

בעל האתר המסחרי, שהוא למעשה הלקוח הסופי של גוגל (מפרסם מן השורה), מפסיד פעמיים: בפעם הראשונה מפני שהוא מאמין שגוגל הביאה לו לקוח חדש, למרות שהלקוח הגיע באופן עצמאי ופעם השנייה משום שיהיה מוכן להשקיע כסף רב יותר במימון העבריינים, היות ומבחינתו מדובר בתנועה איכותית.

אם נקביל את ההתרחשויות לעולם הפיסי: בעל מסעדה עלול לשלם למפיץ פלאיירים ערמומי, שיחלק את כל הפלאיירים שלו בסמטה המובילה ישירות למסעדה. מפיץ הפלאיירים מחלק את הפרסום לאנשים שבכל מקרה עמדו להיכנס למסעדה, אך בעל המסעדה רואה רק לקוחות טובים שנכנסים למקום עם פלאיירים בידם, ונוטה להאמין שהמפיץ עשה עבודה טובה. כך בדיוק פועלת הרוגלה, אבל בצורה הרבה יותר מתוחכמת, שקטה ומהירה.

למה זה הרסני?

סיסמת המכירות של גוגל אדוורדס (AdWords), מערכת הפרסום המצליחה של ענקית החיפוש, היא "העיקר התוצאות", תרגום חופשי למשפט It's all about Results, שהוא למעשה סימן מסחרי רשום של גוגל. החברה מתגאה בעובדה שהיא אוספת, מפלחת, מוכרת ומנטרת אחר תנועה איכותית לאתרי אינטרנט. רמת איכות התנועה נקבעת על פי טיב הפעולה המבוצעת על ידי האנשים המקליקים על המודעות. אם הפעולה תורמת להכנסות ולרווחים של המפרסמים, היא מצדיקה את ההשקעה בפרסום. אם הפעולה רווחית, היא מצדיקה תוספת השקעה: העלאת המחיר המירבי לקליק (Max Bid).

הרוגלה החדשנית, שלמעשה מזייפת פעולות שהיו מתבצעות גם בלי הפרסום של גוגל, תוקעת סכין חדה בלב מודל הפרסום של מנועי החיפוש (המכונה PPA או PPL - תשלום לפי פעולה או פנייה/ליד). אם לא ניתן להאמין לדיווח של גוגל, לפיו אדם מסוים ביצע פעולה באתר בזכות מערכת הפרסום, הרי שאין טעם להשקיע בו כסף מלכתחילה.

המפרסם הולך שולל, שכן כל מה שהוא מסוגל לראות זו תנועה איכותית באתר שלו. המפרסם, לקוח נאמן של גוגל, לא יוכל לעולם לדעת שהתנועה הזאת היתה מגיעה אליו בכל מקרה, גם בלי עזרתו האדיבה של גוגל והרוגלות של שותפיו.

לדברי אדלמן, המתמחה מזה שנים באיתור מפרסמים זדוניים, הרשת העבריינית מונה שבעה גופים שונים, המעבירים את התנועה ביניהם, מהאחד לשני. אם תרצו, מדובר בכנופיית מלביני-קליקים, הדואגים לטשטש את עקבותיהם ולשתף פעולה תוך כדי התהליך.

בקצה הזרם עומד גוף מדיה ידוע באינטרנט: אינפוספייס (InfoSpace). אדלמן חשף כמה וכמה תרמיות פרסום גדולות של אינפוספייס, רובן מקושרות לרוגלות. כבר בשנת 2005 חשף אדלמן איך אינפוספייס הזרימה מודעות של גוגל אל סרגל כלים שהיה למעשה תוכנה זדונית (Malware) ומאז 2009 הוא עוקב אחר מערכת היחסים המפוקפקת בין אינפוספייס ובין ווניו (WhenU), תוכנת פרסומות המותקנת לעתים ללא ידיעת המשתמש.

חברת אינפוספייס התחמקה באופן שיטתי ממתן תגובה לכל הגופים שפנו אליה בעניין. אי מתן תגובה, בהקשר החמור של תכנון רוגלות, מלמד הרבה מאוד על התנהלותה של התעשייה הזו.

וגוגל שותקת

הגילוי של אדלמן עורר הרבה רעש ברשת שכן מדובר בחוקר מפורסם, פרופסור בביה"ס למנהל עסקים של הרווארד. אדלמן עצמו אינו מסתיר את העובדה שהוא מייעץ לחברת מיקרוסופט וגילוי נאות באתר שלו מזכיר גם שהוא מעורב במשפט המתנהל נגד גוגל ומסייע לתובעים. גוגל, מצידם, לא הגיבו לסיפור הזה כלל.

אדלמן גילה לא מזמן שסרגל הכלים של גוגל עצמה לא מפסיק לאסוף נתוני גלישה, גם לאחר שמנטרלים אותו לכאורה. למתבונן הספקן נראה כאילו אדלמן "מחפש" את גוגל, כך שחשוב להזכיר שבשנת 2005 הוא חשף כיצד אקספדיה, נכס של מיקרוסופט באותה תקופה, מאפשרת לשותפי הפרסום שלה להחדיר רוגלות למחשבי המשתמשים באתר. רשימת הפרסומים המלאה תוקפת מגוון רחב של גופי מדיה וטכנולוגיה שונים.

כפי שגוגל סגרה את מנוע החיפוש שלה בסין מסיבות מוסריות, משפטיות ותדמיתיות - ובצדק - כך היא יכולה לנטוש גם את אינפוספייס, השותף שמכניס יותר מדי עבריינים למערכת הפרסום השברירית של החברה. בסופו של יום, מדובר בהחלטת הנהלה ותו לא. אם המפרסמים הרלוונטיים היו יודעים שכך רימו אותם, הם היו מסתערים על משרדי גוגל בכל רחבי העולם. קיימות מספר דרכים טובות ויעילות להרתיע שותפי פרסום נכלוליים כמו אלו שפיתחו רוגלה המסוגלת לבצע הונאת המרות מתוחכמת. גוגל, בינתיים, לא עושה מאמצים כדי להוכיח שהיא מעוניינת להתמודד ישירות עם הטכנולוגיה שפוערת חור ענק בלב נוסחת ההצלחה שלה. הגיע הזמן להתייצב מול הפושעים ולשלוף אקדחים.

לבלוג של אורי ברייטמן

עוד בנושא:

סקירה: חבילת האבטחה של נורטון סורקת גם קישורים בפייסבוק
בתוככי מעגל הפשע המקוון
השפן הטרויאני של אנרג'ייזר מדביק את המחשב שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו