2009 בהשקעות הון סיכון בקלינטק: זינוק של מאות אחוזים בהשקעות בישראל - בעיקר בזכות בטר פלייס

השנה שחלפה לא היתה שנה כל כך גרועה עבור חברות הטכנולוגיה מתחום הקלינטק ■ בישראל חל זינוק אדיר בהשקעות ל-304 מיליון דולר ■ הגיוס הגדול ביותר בוצע על ידי שי אגסי, היזם שמאחורי בטר פלייס ב-27 בינואר 2009 בהיקף של 143 מיליון דולר

גיא גרימלנד
גיא גרימלנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא גרימלנד
גיא גרימלנד

סיכום השנה בהשקעות הון סיכון בענף הקלינטק מלמד כי שנת 2009 היתה שנה לא קלה, אבל בשונה מענפים טכנולוגיים אחרים, ענף הקלינטק פחות נפגע מהמשבר הכלכלי.

חברת המחקר IVC-ONLINE שמסקרת את תעשיית ההיי-טק הישראלית ומודדת את היקף השקעות הון סיכון בישראל מצאה כי בשנת 2009 הסתכם היקף ההשקעות בחברות קלינטק ישראליות ב-304 מיליון דולר, כולל גיוסים שביצעו חברת אורמת ובטר פלייס. הגיוס הגדול ביותר בוצע על ידי שי אגסי היזם שמאחורי בטר פלייס ב-27 בינואר 2009 בהיקף של 143 מיליון דולר. מדובר בגידול משמעותי לעומת שנת 2008, אז היקף ההשקעות הסתכמו ב-84 מיליון דולר בלבד.

דו"ח עדכני של פירמת דלויט וקבוצת קלינטק שפורסם אמש מלמד כי היקף ההשקעות בארה"ב, אירופה, ישראל, סין והודו הסתכם ב-5.6 מיליארד דולר. מדובר בירידה של 33% לעומת היקף ההשקעות בקלינטק בשנת 2008 אז הסכום עמד על 8.5 מיליארד דולר.

הנתונים עדיין לא סופיים וצפויים להיות גבוהים יותר ב-5% עד 10%, כיוון שכפי שקורה בשנים קודמות, עדיין לא כל המשקיעים מדווחים על היקף השקעותיהם המלא בשנת 2009.

בסך הכל לא מדובר בשנה כל כך גרועה עבור חברות הטכנולוגיה מתחום הקלינטק. בעוד שתעשיית ההון סיכון כולה חזרה בשנת 2009 לרמות של שנת 2003 מבחינת היקף השקעות, ענף הקלינטק חזר לרמת שנת 2007 בלבד, אז הושקעו בחברות קלינטק מרחבי העולם סכום של כששה מיליארד דולר.

כיום, ענף הקלינטק אחראי לרבע מהשקעות הון סיכון בעולם, יותר מכל תעשייה אחרת. "בעוד הכלכלה נאבקה למצוא דברים טובים בשנת 2009, עבור ענף הקלינטק זו היתה שנה די טובה", אמר דאלס קאצ'אן, מנהל דירקטור בקבוצת גלינטק גרופ, לעיתון סן פרנסיסקו כרוניקל.

הסקר מלמד גם על שינוי במגמה בתתי התחומים בענף הקלינטק. בעוד בשנים הקודמות הללו בחרו המשקיעים להשקיע באופן דומיננטי באנרגיה סולארית, בשנת 2009 לא מעט כסף הושקע גם במיזמים שמיועדים לחיסכון באנרגיה, במוצרים שמיועדים לסייע לצרכנים וחברות לחסוך בכסף. ובכל זאת 21% מהשקעות הון סיכון הופנו לעבר חברות שמפתחות פיתוחים טכנולוגיים בתחום הסולארי.

עוד תת תחום שזכה ליחס חם הוא תחום התחבורה, כולל רכבים חשמליים, סוללות מתקדמות ותאי דלק. בתחום הושקעו 1.1 מיליארד דולר, כ-20% מההשקעות. דווקא תחום טכנולוגיות המים, תחום די דומיננטי בישראל, זכה רק לשני אחוז מההשקעות - 117 מיליון דולר.

בכל הקשור להשקעות לפי אזורים גיאוגרפיים, חברות קלינטק ישראליות ואירופיות גייסו לפי הדו"ח הנוכחי 1.6 מיליארד דולר ממשקיעי הון סיכון ב-2009. היקף ההשקעות קטן השנה ב-12% לעומת שנת 2008 אבל עדיין מדובר בגידול של 30% לעומת שנת 2007. תחום ההשקעות הבולט ביותר באירופה ובישראל היה חסכון באנרגיה שהכפיל את עצמו, כשהוא עוקף את תחום השקעות הסולאריות.

הדו"ח חשף גם את קרנות הון סיכון שהיו הפעילות ביותר בתחום הקלינטק. במקום הראשון ניצבת קרן קליינר פרקינס עם 19 השקעות בשנת 2009. שניה היא קרן SAIL ונצרס פרטנרס ושלישית Rockport קפיטל פרטנרס.

בנוסף הדו"ח מסקר את העסקאות הגדולות ביותר בקלינטק העולמי. בראש ניצבת עסקת פאנאסוניק עם רכישת סאניו עבור 4.6 מיליארד דולר.

בכל הקשור להנפקות של חברות קלינטק נרשמו 32 גיוסים מבורסות השנה. 72% מהכסף שגויס בשווקים ציבוריים היה באסיה. ההנפקה הגדולה ביותר שייכת לחברת צ'יינה לונגוואן אלקטריק פאוור גרופ מסין שגייסה 2.3 מיליארד דולר בבורסת הונג-קונג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש