אילן בן-דב משתלט על פרטנר: ישלם 5.29 מיליארד שקל תמורת 51% מחברת הסלולר השנייה בגודלה בישראל

(עדכון) העסקה תמומן באמצעות הלוואה מהאצ'יסון, אשראי מהבנקים, גיוס באג"ח והון מ"הבית" של כמיליארד שקל

אילן בן דב השלים הבוקר את העסקה לרכישת פרטנר מיידי תאגיד האצ'יסון הסיני. בן דב ישלם 5.29 מיליארד שקל או 1.38 מיליארד דולר לפי שווי של 17.5 דולר למניה, ויזכה בשליטה של 51% בחברת הסלולר השנייה בגודלה במדינה.

על פי ההודעה, סגירה סופית של העסקה תתבצע בעוד כ-3 חודשים. שווי העסקה קרוב לשווי החברה בשוק כאשר המניה נסחרת כיום ב-17.2 דולר. מדובר באחת העסקות הגדולות שידע המשק הישראלי בשנים האחרונות. בן דב, אשר נמצא כרגע בהונג-קונג, מסר תגובה ראשונית לעסקה ואמר: "נשמע מצויין, נשמע אורנג'".

מנכ"ל פרטנר, דוד אבנר, בירך על ההתפתחויות: "אני סמוך ובטוח כי הנכסים שבנינו במהלך העשור האחרון ובראשם ההון האנושי, התרבות הארגונית הייחודית לפרטנר והמובילות בשירות ובמותג ימשיכו להוות קרקע פורייה להמשך הצמיחה והשגשוג בשנים הבאות".

כך יממן בן דב את עסקת פרטנר: סקיילקס תגייס 500-800 מ’ ש’ באג"ח; הא’ציסון תממן כ-1.1 מיליארד שקל

אופנהיימר: בן דב עשוי להגדיל את חלוקת הדיווידנד בפרטנר; "ייתכן שנראה דיווידנד חד פעמי נדיב"

גורמים בכירים בתעשיית הסלולר: בן דב ייאלץ לחלוב את פרטנר - זה לא יעשה טוב לחברה

עסקת פרטנר: פימי הציעה 15 דולר למניה, פרימרה מעט פחות מ-16 דולר - ובן דב לקח ב-17.5 דולר

החברה תממן את העסקה באמצעות הלוואה מהאצ'יסון, אשראי מהבנקים גיוס באג"ח והון מ"הבית" של כמיליארד שקל. הבנקים לאומי ומזרחי טפחות יעניקו אשראי לעסקה. בנוסף, מתכוונת סקיילקס לגייס כ-800-500 מיליון שקל באג"ח.

התמורה בעסקה תעמוד על כ-5.3 מיליארד שקל. המימון המקובל בעסקות מסוג זה על ידי הבנקים הינו סביב כ-50% מהיקף העסקה. האצ'יסון תעמיד מימון מסוג "ונדור לנדינג". למרות הערכות מוקדמות לפיהן המימון שתעמיד החברה הסינית יעמוד על כ-100-150 מיליון דולר, המימון יהיה גבוה משמעותית ויסתכם בכ-300 מיליון דולר. סקיילקס תביא הון "מהבית" של כמיליארד שקל. האקוויטי בעסקה יורכב מהון שתביא סקיילקס של כמיליארד שקל וכן משותפים נוספים בהם, ככל הנראה, גם לאומי פרטנרס שרוצה להשקיע בעסקה כ-100 מיליון דולר.

שווי העסקה הוא גבוה - הרבה מעבר למה שהיו מוכנות לשלם הקרנות פימי ופרמירה. מתוך כך, ניתן להעריך שבן דב יבצע שורה של צעדי התייעלות מקיפים בחברה, וישאב דיווידנדים רחבים.

ל-TheMarker נודע כי בניגוד להערכות קודמות שלפיהן עמיקם כהן ימונה ליו"ר פרטנר לאחר המכירה, אילן בן-דב מייעד לעצמו את התפקיד, והוא יהיה יו"ר החברה אם תצלח העסקה.

בתחום התקשורת מחזיק בן-דב בסאני, יבואנית מוצרי סמסונג סלולר לישראל מאז 94'. סאני נסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של 540 מיליון שקל. עוד מחזיק בן-דב בחברת האינטרנט והסלולר תפוז, שנסחרת לפי שווי שוק של 40 מיליון שקל.

בן-דב מחזיק גם בזרוע ההשקעות טאו תשואות, שנקלעה לקשיים במשבר הכלכלי האחרון בשל התחייבויות גדולות שלקחה על עצמה והשקעות בחברות נדל"ן ממונפות. בחודשים האחרונים עשה בן-דב כמה מהלכים שהביאו - יחד עם ההתאוששות בבורסה - להתייצבותה של טאו: הוא העמיד לחברה ערבויות, רכש מהחברה את אחזקות טאו נדל"ן (שבאמצעותה הוא מחזיק בקניון מול הים באילת) וכן הזרים כסף לחברה.

בעקבות המהלכים האלה הצליח בן-דב להקטין את המחוייבויות של טאו לבנקים, ובראשם לאומי, במאות מיליוני שקלים. בנוסף, הוא ביצע רכישות חוזרות של אג"ח טאו תשואות.

ב-2008 צנח שווי השוק של טאו ב-95%. ואולם הפעולות שביצע בן-דב הזניקו את השווי של החברה פי חמישה מאז 2009, ובחודש האחרון היא הכפילה את שווייה. כיום היא נסחרת לפי שווי של יותר מ-100 מיליון שקל.

למרות הפעולות האלה, חלק מסדרות האג"ח של טאו תשואות בבורסה עדיין נסחרות בתשואות גבוהות של כ-40%, המלמדות על היעדר אמון מצד המחזיקים באשר ליכולת החברה לעמוד בהתחייבויות.

בשוק ההון נסחרת סאני, שבשליטת בן דב ועוסקת בשיווק מכשירי סלולר, בעליות. סקיילקס יורדת במחזור של 600 אלף שקל. איגרת החוב של טאו תשואות מסדרה ג' מתחזקת ב-6.4% בעקבות הודעת הרכישה והתשואה עליה יורדת ל-32.7%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"