ישראל היא שיאנית העולם במספר מחשבים לנפש

לפי סקר של האקונומיסט, ישראל היא גם המדינה היחידה שבה יותר ממחשב אחד לנפש בממוצע; קנדה, המדינה הבאה ברשימה, משתרכת הרחק מאחור

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

ישראל היא שיאנית העולם במספר מחשבים לנפש, כך לפי מהדורת 2009 של המדריך העולמי של האקונומיסט. לפי הסקר ממוקמת ישראל בפסגת הטבלה העולמית עם 122.1 מחשבים על כל 100 תושבים. אחרי ישראל מגיעות קנדה (87.6), שווייץ (86.5), הולנד (85.4) ושוודיה (83.6). הפער הניכר בין ישראל ובין קנדה הינו הפער הגדול ביותר בין שתי מדינות סמוכות בסקר.

בין השאר מובילה ישראל גם על ארה"ב (76.2, מקום 6), יפן (67.6, מקום 11) וצרפת (57.5, מקום 16). במקומות האחרונים בסקר מופיעות פורטוגל ומונגוליה, כל אחת עם 13.3 מחשבים ל-100 אזרחים, רומניה (12.9), ונמיביה (12.3). עוד עולה מנתוני הסקר כי בלמעלה מ-72% מן המדינות שהשתתפו במדגם יחס מחשבים לאזרחים הנמוך בחצי מזה של ישראל.

נמרוד קוזלובסקי, חוקר בתחום האינטרנט והמחשוב סיפר בראיון ל-TheMarker IT כי מדד מספר המחשבים לנפש מקבל כיום ביקורת רבה, ויש שרואים בו פרמטר עקר שאינו מלמד על ניצול הטכנולוגיה. למרות זאת, ציין קוזלובסקי, גם בפרמטרים אחרים - ניצול טכנולוגיות וזמני שהייה מול האינטרנט - נמצאה ישראל כאחת המדינות המובילות בעולם. במדדים אחרים, לעומת זאת, מדדים כגון חשיפה של כלל האוכלוסיה לשפות תכנות וליכולות שימוש בסיסיות במחשב, נמצאה ישראל מפגרת.

"בבסיס פרוייקטים דוגמת 'מחשב לכל ילד' נמצאת ההנחה כי כמות החומרה היא הקובעת, ללא התייחסות לתשתית החינוכית", הסביר קוזלובסקי. "מחקרים סטטיסטיים הראו כי זהו אינו מדד שמשקף את הניצול של הציוד הקיים". ניקו בלאק, שבחן את השימוש בטכנולוגיות מידע במסגרת מחקר לתואר מוסמך באוניברסיטת ת"א סיפר כי אוכלוסיות בעלות מאפיינים סוציואקונומיים שונים מאד מראות על דמיון בדפוסי בעלות, אך שוני ניכר בדפוסי שימוש.

בלאק בחן את השימוש בטכנולוגיות מידע בארבע קהילות שונות - ברמת אביב ג', באזור שדרות רוטשילד, בשכונת התקווה וביפו. כדוגמה לממצאיו סיפר בלאק כי בקרב האוכלוסיה הערבית ביפו נרשם שימוש נמוך מאד באינטרנט. עוד ציין בלאק כי בישראל של היום לא קיים גוף האמון על הגדלת הנגישות של שימוש במערכות מחשוב בקרב הנוער והאוכלוסיה המבוגרת.

תצלום שער באדיבות: jesuspresley [אתר Flickr]

עוד בנושא - בלי לוח, בלי גיר, רק מחשב על הקיר

בתום חמש שנים של הכנות: ארגון OLPC מתחיל לייצר מחשבים מוזלים לילדים במדינות מתפתחות

Room 404: ילד לכל מחשב - מקומם של הילדים בקהילות הוירטואליות

מחשב נייד לכל ילד?

המבצע של OLPC: קנה מחשב במתנה, קבל אחד לעצמך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר