האיש שחצה את הרובי-קון

דיוויד איינמאייר הנסון אחראי לאחד ממוצרי האינטרנט החדשניים והמשפיעים ביותר במגזר התוכנה העולמי - Ruby on Rails. הוא גם מצהיר, ומוכיח, שאין שום צורך בגיוס כספים כדי לבנות את הסטארט-אפ להצלחה

רפאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפאל

בעולם מפתחי האינטרנט יש שם קוד שמן הסתם לא תכירו - DHH. זו לא שפת תוכנה חדשה. זה דיוויד איינמאייר הנסון, שם שסביר להניח כי גם הוא לא מדליק לכם בעיניים זיק של זיהוי. הנסון, דני בן 28, דווקא נבחר להאקר השנה מטעם גוגל וגם הופיע ברשימת 500 האנשים המבטיחים של "פורבס", ובצדק: הוא הוציא לאוויר העולם את Ruby on Rails - סביבת פיתוח תוכנה שמאפשרת לכל סטארטאפיסט להעלות בתוך כמה שבועות בלבד מוצר אינטרנט. ובכל זאת, הנסון הוא אולי ממציא התוכנה העכשווי הכי חשוב שלא שמעתם עליו.

זו לא הגזמה. RoR) Ruby on Rails‏) - שהנסון שיחרר אותה בקוד פתוח - מאפשרת למאות אפליקציות חדשות לצוץ בכל שבוע. רק תהגו רעיון חדש, תקלידו אותו בגוגל, ורוב הסיכויים שגם אתם תמצאו כי מפתח אינטרנט כלשהו כבר פיתח למענכם רכיב תוכנה של Ruby on Rails, שעושה בדיוק את מה שאתם צריכים וחוסך לכם את הטרחה. רוצים להקים רשת חברתית? ל־RoR יש מודול מוכן שכזה ורק צריך להוסיף את הגרפיקה. אתר חדשות? יש גם מודולים כאלו. רוצים גרפים אינטראקטיביים, מערכת בלוגים, פתרון למסחר אלקטרוני, משהו שנראה כמו פליקר או אתר חדש שישלב כמה יכולות כאלו ביחד? זו בדיוק הנקודה החזקה של RoR. לקחת רכיבי תוכנה קטנים ולבנות מהם את אפליקציית החלומות שלכם.

האיכויות האלו של RoR כבר הפכו אותה לאחד הדברים החדשניים והמרעננים ביותר של ענף התוכנה העולמי. חברות התוכנה הגדולות בעולם, לרבות סאן, החברה שעומדת מאחורי ג'אווה, מנסות להתאים את מוצרי המחשוב שלהן לעבודה עם אינספור האפליקציות החדשות שצצות בעזרתה. עשרות אלפי מפתחים מתפרנסים מעבודה עם RoR ובונים אתרים מקצועיים למיטב החברות המסחריות בעולם. כל ההוצאות של ספרי הלימוד לתכנות מוציאות ספרים על RoR בכל כמה חודשים, מאות חברות סטארט אפ שגייסו מיליוני דולרים בשנים האחרונות מבצעות את כל הפיתוח שלהן ב־RoR, וכולם מחפשים מתכנתי RoR - ויהיו אלה אפילו בני 22 עם ניסיון של חצי שנה בלבד. אפילו חברת אפל החליטה להפוך את RoR לחלק מובנה מערכת התוכנות שהיא מספקת עם כל מחשב מק חדש.

ואם עד כה זה נשמע מרשים, הרושם רק גדל עוד יותר כשלומדים שלהנסון נדרשה רק שנה כדי לכתוב את הגרסה הראשונה של סביבת הפיתוח כולה - וגם זה רק בזמנו הפנוי. הוא היה אז בן 21 ועבד במשרה מלאה על פרויקט אחר, ולכן נאלץ להקדיש ל־RoR עשר שעות בשבוע לכל היותר. ובכלל, מי שמדבר עם הנסון עשוי להתרשם שהמלה "נאלץ" ‏(או נרדפותיה‏) היא מרכזית בלקסיקון שלו וש־Ruby on Rails היא בעצם התוצאה הסופית של סדרת אילוצים: מאחר שכל מיני דברים לא מצאו חן בעיניו, הוא נאלץ לפתח משהו אחר שיחליף אותם.

רק בתחום אחד הנסון דווקא לא משתמש במלה "אילוץ", ואפילו דוחה אותה בתוקף - גיוס הכספים. הנסון פשוט חושב שכדי לפתח סטארט אפ אין שום הכרח לגייס הון, ואפשר להסתדר לבד - בשורה משמחת בימים אלו של עצירת כספים וחרדה גואה מפני התייבשות מאגרי ההשקעה של קרנות ההון סיכון.

הטענה של הנסון היא זו: חברות סטארט אפ אינטרנטיות רבות מגייסות כסף משום שהן מעריכות בטעות כי הן זקוקות לכוח אדם רב. בפועל, לחברות רבות ‏(אם כי לא לכולן כמובן‏) אין צורך בהזרמות כספים. אחרי הכל, כל כלי התוכנה שסטארט אפ אינטרנטי זקוק להם הם חינמיים, החומרה זולה מאוד, וודאי שלא נדרש כוח אדם גדול.

בלי משחקים

הטענה הזאת נשמעת חדשנית לא פחות מהמוצר שהנסון חידש. אבל איך בדיוק בונים סטארט אפ בלי לגייס כספים? התשובה של הנסון מתחילה לפני שמונה שנים. הנסון, אז בן 20 ועיתונאי של משחקי מחשב, חיפש פלטפורמת תוכן כדי לבנות אתר משלו באינטרנט ולהפיץ באמצעותו את המאמרים וביקורות המשחקים שכתב. אבל הוא לא מצא שום דבר שהתאים לו. לכן, כמו שהוא אומר, "לא היתה לי ברירה אלא לפתח מערכת תוכן בעצמי, במקביל לעבודה העיתונאית".

כך קרה שהנסון התחיל להתעניין יותר ויותר בתכנות לאינטרנט ופחות ופחות במשחקי מחשב. הצעד הבא היה לבחור בתוכנה: הנסון הצטרף ל־37Signals, אחת מחברות הפיתוח ועיצוב הווב הידועות בעולם, והתחיל לעבוד על הפרויקט הראשון שלו בה - BaseCamp, מוצר מקוון לניהול פרויקטים. נאמן לעצמו, גם הפעם הוא לא היה מרוצה מכלי התכנות הקיימים ‏(לאינטרנט‏). לכן גם הפעם החליט לכתוב כלי חדש לפיתוח תוכנה.

"כשהתחלתי את העבודה על הפרויקט הראשון ב־37Signals, החברה התמקדה בעיצוב אתרים ואני עבדתי בג'אווה וב־PHP", הוא מספר. "זה היה בסדר, אבל הרגשתי שזה לא מתאים לי. קראתי אז מאמרים מקצועיים על כתיבת תוכנה, וגיליתי שכל מיני אנשים חכמים מאוד התחילו לתת לבעיות תכנות פתרונות בשפת תכנות יפאנית שלא הכרתי - שפת רובי. התלהבתי מהשפה החדשה והצעתי לבוס שלי לכתוב בה את המוצר החדש שלנו - BaseCamp. למזלי הוא הסכים".

רובי ‏(Ruby‏), שנכתבה על ידי יוקיהורו "מטס" מטצומוטו והתפתחה בקהילת מפתחים סגורה ביפאן, כמעט שלא הגיעה לידיעת המערב עד שנת 2000. הנסון הצטרף אם כך לאוונגרד, ושבוע אחרי ההתנסות הראשונית כבר הבין שרובי היא שפת התכנות שלו. כעבור חודש הוא כבר אמר לכולם שלעולם לא יכתוב ולו שורת קוד אחת בשפת תכנות אחרת.

אבל עם כל יופיה של שפת הרובי, היה לה חיסרון מרכזי: היא עדיין לא התאימה לגמרי לתכנות אפליקציות אינטרנט. יפאן של שנות ה־90 היתה רחוקה מרשת האינטרנט המערבית, ולכן בתום התבגרותה הפכה רובי לשפת תכנות "נקייה" מאוד, לוגית, "חכמה" ואלגנטית, אבל לא כזו המציעה יכולות פיתוח מהירות לתשתית האינטרנט.

"שוב לא היתה לי ברירה", מסביר הנסון, "וכדי לתכנת בשפת רובי לאינטרנט התחלתי לבנות את Ruby on Rails פריימוורק ‏(סביבת תכנות המכילה רכיבי תוכנה מוכנים מראש - ר"פ‏), שתסייע לי לכתוב במהירות אפליקציות אינטרנט בעזרת שפת רובי".

במשך שנה פיתח הנסון את סביבת התכנות שלו ובאותו זמן גם בנה איתה את המוצר של החברה. מטבע הדברים, חלוקת הזמן בין השניים היתה לא סימטרית - ול־RoR הוא הקדיש, כאמור, רק עשר שעות שבועיות. הנסון רואה בכך נקודת מוצא מצוינת. "בשנה הראשונה הייתי המפתח היחיד של Rails ‏(שמה של סביבת התוכנה בפי אנשי הקהילה‏) ורק בגלל זה הצלחתי. אני חושב שהרבה דברים טובים צצים מתוך מגבלות טכניות. אין לך זמן, אין לך כסף, ואז אתה חייב להיות יצירתי. במקרה שלי זה הגיע מתוך ההרגשה שאני לא מספיק פרודוקטיבי, ולכן לא היתה לי ברירה אלא לייצר את כלי התוכנה שלי".

הכתבה המלאה בגיליון נובמבר של מגזין TheMarker

להזמנות חייגו 1-700-700-250

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"