איך מחסלים סטארט אפ

נקודות תורפה בניהול שיכולות להציל את החברה שלכם

נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט
נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט

יזמים לא מתאימים

מהו אופי בלתי מתאים של יזם? אנשים שאינם מחוייבים למיזם ואינם מוכנים לקפוץ למים; חמדנים שכל מה שמעניין אותם הם תנאי השכר, כמות האחזקות שלהם ומעמדם; אנשים שליליים וציניים באופיים. אני מכיר חברה מסויימת, שעוד לפני שסגרו את גיוס ההון הראשוני, היזמים התווכחו ביניהם על תארים ועל זכויות ההצבעה הפנימיות שלהם- במקרה זה, חבל על הזמן והמאמץ. לפני שאתם יוצאים למערכה כה ארוכה, ודאו שהצוות שלכם מתאים.

הזנחת תזרים המזומנים

כדאי לפתח תרבות חסכנית מאוד בחברה. בכל החלטה של הוספת תקנים, תמיד כדאי לשאול האם התקן החדש באמת הכרחי (אחרי הפעם הראשונה שחלילה תיאלצו לבצע פיטורי חירום להצלת החברה, אתם תחשבו עשרים פעם לפני כל גיוס עובד). הצרה ברמת הוצאות גבוהה היא שאין מרווח לגמישות, לטעויות או לניצול הזדמנויות. אם החברה מתנהלת "על הקשקש" ולפתע נתקלים בהפתעה בלתי נעימה, הדבר עשוי לחסל את החברה.

פוליטיקה פנימית

איך מזהים פוליטיקה בחברה? כאשר מנהלי החברה ועובדיה עסוקים יותר במעמדם ובאגו שלהם מאשר בהצלחת המיזם; כאשר האנשים המשתתפים בדיון מעדיפים להראות שהם חכמים, מאשר לנסות להגיע למסקנה המיטבית; כאשר שומעים את המילה "אני" יותר מדי; כאשר מנהל נוטל קרדיט במקום להעניקו לאנשיו; כאשר לא רואים מישהו מפרגן למישהו אחר. אם אתם נתקלים בחברת סטארט-אפ עם תרבות כזו, פשוט אל תתקרבו. הסיכוי שהיא תצליח הוא קטן, ובכל אופן, חבל לכלות את ימיכם באווירה שלילית כזו. חיים פעם אחת.

חוסר מיקוד

אנרגיה היא משאב נדיר בחברה. כמעט בלתי אפשרי לעשות הרבה דברים בו-זמנית בצורה טובה. כך למשל, אי אפשר להשיק 3-2 מוצרים חדשים במקביל. אפילו מוצר אחד הוא אתגר קשה שמצריך מיקוד מאמצים. צריך להחליט על אילו יוזמות הולכים, ולא פחות חשוב - על מה מוותרים. מנכ"לים צריכים להרגיל את עצמם לתבנית מחשבה זו ולבנות שיטה יעילה ומהירה לניתוח וקבלת החלטות לגבי הזדמנויות חדשות. ישנו טיפוס מסוים של אנשים שמשתעמם מרעיון אחד וממהר לעבור לדבר חדש. ללא משמעת עצמית, אדם כזה יוותר לבסוף עם הרבה קצות חוט, אך ללא הצלחה מסחרית.

התעלמות ממציאות בלתי נעימה

יזם נדרש לחיות בתוך מערכת מורכבת במיוחד. מצד אחד, עליו לשדר אופטימיות כל הזמן ולצייר חזון לכולם - למשקיעים סקפטיים, לעובדים מודאגים, לספקים וללקוחות חוששים. מאידך, עליו להסתכל למציאות בעיניים. בחברה שלי "עבדנו" על עצמנו במשך תקופה לא קצרה, דבר שכמעט חיסל אותנו. מעל לשנה וחצי ניסינו למכור את מוצר הדגל של החברה ללא הצלחה. כל חודש נהגנו לעדכן את תחזית המכירות על ידי כך שהזזנו ימינה את טורי ההכנסות בטבלת האקסל - העיסקה תיסגר בספטמבר במקום באוגוסט וכו'. הצלחנו בכישרון רב לשרוף מיליוני דולרים. רק ברגע האחרון ממש התעוררנו למציאות וקיבלנו החלטות קשות - החלפת מוצר הדגל, פיטורים של כמעט שני שליש מעובדי החברה והחלפת המנכ"ל. לאחר תקופה זו אימצנו בחברה תרבות של "המלך הוא עירום" וגם הפכנו לאנשים פסימיים וריאליים יותר.

חוסר מזל

כן, זוהי האמת, חייבים מזל בסטארט-אפ. אמנם לא שניתן לעשות הרבה על מנת לייצר מזל, אך יש המון מה לעשות על מנת לנצל הזדמנות כאשר היא נקרית בדרככם. כדאי ליזמים להרגיל את החברה לפעול באופן גמיש תוך ביצוע שינויים רבים ומהירים. יש להיות קשוב כל הזמן לשוק, ללקוחות ולמתחרים כדי לאתר הזדמנויות בשלב מוקדם. עדיף להשקיע את האנרגיות בזיהוי הזדמנויות וניצולם מאשר לעסוק בבניית תכניות עסקיות ארוכות-טווח שספק אם אי פעם יתממשו. איש חכם פעם אמר: "אם אתה רוצה להצחיק את אלוקים, ספר לו מה תוכניותיך".

הערות, ביקורות ורעיונות לנושאים נא לשלוח ל: naftalibennett@gmail.com

הכותב היה ממייסדי חברת Cyota ומנכ"ל החברה עד לרכישתה על ידי RSA Security תמורת 145 מיליון דולר; אח"כ כיהן במשך שנה וחצי כראש מטהו של בנימין נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"