המלצות ההשקעה בימים של משבר: כותנה, תקשורת וביטוח

לקראת כנס היועצים של TheMarker מסמנים שמונה בתי השקעות איפה נמצאות ההזדמנויות בימים טרופים בשווקים ■ יש מסורתיים הפונים לאג"ח הממשלתיות ■ יש המחפשים את המגזרים בעלי פוטנציאל הצמיחה גם במיתון ■ יש המסמנים את המדינות שימשיכו לשגשג

שלומי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי שפר

על מה ממליצים - ואיפה נמצאות ההזדמנויות בימים של משבר? הצגנו את השאלה הזו לשמונה אנליסטים ומנהלים הפועלים בשוק ההון המקומי. מעבר להמלצות הפרטניות - התשובות השונות מראות את כיווני החשיבה השונים בהתמודדות עם שאלת השאלות בימים של מיתון.

יש מי שחושב בצורה מסורתית, ופונה לאג"ח הממשלתיות שיגנו עליו מהסכנות האורבות בחוץ; יש מי שחושב על המגזרים שימשיכו לצמוח גם בימים של מיתון, על ענפים כמו תקשורת, הנצרכים בכל מצב; יש מי שמסמן את המדינות שימשיכו לשגשג - התשובות הן מגוונות ומגיעות מכל הכיוונים ומכל המגזרים.

אקסלנס נשואה
IBI
אנליסט
כלל פיננסים
מנורה מבטחים
הישראלים מוציאים פי שניים על סלולרי / אורי ליכט

חיבתו הגדולה של הצרכן הישראלי לתקשורת - גורמת לכך ששוק התקשורת בישראל נהנה בעשור האחרון מצמיחה חסרת תקדים. הישראלי מוציא כ-4.4% מהתמ"ג על תקשורת. זאת לעומת הצרכן האמריקאי - שמוציא רק 2.4%, והאירופאי שמוציא 2.2%. ענף התקשורת הוא אטרקציה גם בשוק ההון - הוא נהנה מביקושים מצד המשקיעים ומהווה אלטרנטיווה מעניינת בתקופות של חוסר ודאות.

כמה גורמים עיקריים הופכים את הענף לדפנסיווי. הענף מושפע ישירות מהגידול בצריכה הפרטית, שהתחזיות לגביה חיוביות לשנים הקרובות. לחברות התקשורת בטא (מתאם עם שוק המניות) נמוכה מ-1. החברות בענף בעלות תזרים חזק מאוד ובאפשרותן לחלק דיווידנד נדיב שמגיע לעתים אפילו ל-100% מהרווח הנקי (סלקום, בזק, פרטנר) או להכריז על רכישה חוזרת של מניות (פרטנר, אינטרנט זהב).

פרישת הרשת בישראל רחבה, ולכן מלבד בזק ופלאפון, שצפויות להשקיע ברשתות NGN ו-GSN חדשות - עיקר ההשקעה של החברות כבר מאחוריהן. חברות התקשורת הגדולות בישראל - בזק, פרטנר וסלקום - מציגות מחזורים יומיים של עשרות מיליוני שקלים.

הכותב הוא אנליסט בכיר לתחום התקשורת והטכנולוגיה באי.בי.אי בית השקעות

סרגון: כרטיס כניסה לשוק התקשורת האלחוטית / ניר עמיקם

תעבורת הרשת האלחוטית בכלל והרשת הסלולרית בפרט עולה בקצב מהיר בשנים אחרונות. גידול בבסיס הלקוחות במדינות מתפתחות, חדירת שירותי דור השלישי במדינות המפותחות ופרישת רשתות תקשורת אלחוטית אלטרנטיווית כדוגמת ה-WiMax הן המגמות העיקריות בתחום היוצרות לחץ על הרשת. צוואר הבקבוק העיקרי נמצא בהעברת הנתונים בין תחנות הבסיס לרשת המרכזית (Backhaul).

הפתרונות שסרגון מציעה ממצבים אותה בעמדה טובה - הן כמענה לביקוש הנוכחי והן לקראת ההתפתחויות העתידיות בשוק. לחברה מחיר תחרותי, זמן אספקה מהיר ויכולת התאמה לגידול בתעבורת הנתונים ברשת. סרגון גם מובילה בשוק ה-Ethernet/IP (הדור הבא של טכנולוגיית העברת מידע).

המחיר של סרגון נמוך ולא מבטא את פוטנציאל הצמיחה העתידי. הירידות האחרונות במחיר המניה מעניקות עמדת כניסה נוחה להשקעה בחברה. ההמלצה שלנו היא: תשואת יתר לצד סיכון גבוה עם מחיר יעד של כ-13 דולר למניה - כשמחירה כעת הוא 6.7 דולר.

הכותב הוא אנליסט במגדל שוקי הון

הגידולים הירוקים יזניקו את מחירי הכותנה / הלנה גולדובסקי

החקלאים האמריקאים מגדלים כ-20% מסך התפוקה העולמית, אחריהם עומדים ההודים עם תפוקה של 17% מסך הייצור העולמי. השנה, ייצור הכותנה צפוי לרדת ב-2.3% - ל-25.4 מיליון טונה - ולהקטין את המלאים לרמה הנמוכה ביותר בחמש השנים האחרונות. לעומת זאת, הצריכה צפויה לעלות ב-2.7% לרמה של 27 מיליון טונה.

החקלאים האמריקאים מתכוונים לגדל כמויות גדולות יותר של תירס, סויה וחיטה בשנה הקרובה. סין צורכת כ-40% מסך הצריכה העולמית. מכירות קמעוניות של טקסטיל וביגוד בסין עלו בחצי השנה האחרונה ב-25%, לעומת עלייה של 15% בסך המכירות הקמעוניות.

הורדת מסים צפויה, להערכתנו, להשפיע לחיוב על מחירי הכותנה. אירופה צפויה להוריד מכסים על כותנה, ובשנה הבאה גם ארה"ב תוריד את המכסים. עובדה זו תוזיל את החולצות והמכנסיים ותגדיל את הביקוש. לאור זאת, אנו חושבים שכותנה מהווה הזדמנות קנייה מעניינת.

הכותבת היא אנליסטית בבית ההשקעות אפסילון

שוק האג"ח הישראלי למשקיע קל התנועה / ורד דר

הסיכון בהשקעה במניות אינו נמוך. לא מן הנמנע שנראה שפל חדש עוד לפני שנחזור לרמות שבהן היינו ערב המשבר.

תמונת שוק איגרות החוב בהירה מעט יותר בזכות המשך הפחתת ריבית הבנק הפדרלי האמריקאי, שגורמת להחלשות הדולר ולתשואות נמוכות בארה"ב, מצבו המצוין של תקציב המדינה והשיפוע התלול של העקום השקלי והצמוד.

יתרה מכך, בחודשים האחרונים רבו הימים שבהם התנודתיות בתחום איגרות החוב היתה משמעותית. תנודתיות זו - שלא כמו התנדותיות באפיק המנייתי - מספקת הזדמנויות לתשואה עודפת מעבר לבנצ'מרק.

צמצום יתר והרחבת הפערים בין האפיק הצמוד לאפיק השקלי, שינויים בתלילות של העקומים השונים ופערים בין מחיריהן של אגרות שונות - כל אלה יוצרים הזדמנות קורצת למשקיע קל תנועה.

הכותבת היא כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות

לא זהב, כסף / דן רון

הכסף רשם עלייה של כ-33% מתחילת 2008, מרשים בהחלט בהתייחס לסביבה והאווירה בשווקים הפיננסיים. הכסף נהנה מהגאות בשנים האחרונות בשוקי הסחורות על רקע הביקושים של המדינות המתפתחות, בעיקר הודו וסין.

למשקיעים יש נטייה להסתכל על הזהב ועל פי כיוונו ולהשקיע בכסף בהתאם. גישה זו מוטעית, מכיוון שבניגוד לזהב, הכסף אינו מתפקד כבסיס מוניטרי ואינו נאגר בכספות הבנקים המרכזיים. הכסף מבוקש בתעשייה בשל היותו מוליך חום וחשמל טוב יותר מכל מתכת בטבע. כ-60% מהביקוש לכסף מגיע מהסקטור התעשייתי בתחומי הרכב, קוטלי החיידקים, הפלסטיק, המגעים האלקטרוניים, תרכובות להלחמה, הסוללות ותחומים נוספים. יתרת הביקוש מיועד לתכשיטנות וכלי כסף ולצרכי השקעה.

צד ההיצע מוגבל, וכדי לעמוד בביקוש מעבר לכמות הכרייה השנתית, משתמשים בעתודות הכסף העל-קרקעיות - מחזור חומרים ומכירות של מאגרים ממשלתיים. בקצב הביקוש הנוכחי עתודות אלה ייגמרו בעשר השנים הקרובות, מה שיילחץ את מחיר הכסף כלפי מעלה.

הכותב הוא ראש תחום השקעות זרות בתכלית בית השקעות

חברות הביטוח יתנו תשואה עודפת ב-2008 / יניב רז ותמיר פורת

מגזר מניות הביטוח צפוי להניב ב-2008 תשואה עודפת לאור תשואות החסר בשנים האחרונות ורמות מכפילי הון נמוכות ברמה היסטורית. ההשקעה מעניינת מכיוון שמבחינה עסקית, ענף הביטוח רגיש פחות לתנודתיות. כשהאבטלה יורדת, השכר הממוצע נמצא בעלייה והפעילות של הסקטור העסקי נמצאת בשיא. היקף הפרמיות עשוי אף לגדול בשנים הקרובות.

ענף הביטוח תלוי כמעט ב-100% בפעילות בישראל - והפעילויות בחו"ל הן מינוריות. כשמוסיפים לכך את חשיפת ה-EV (הערך הגלום בתיק ביטוח החיים) על ידי החברות ברבעון הראשון, שאמור להציף שווי, ואת ההשתלטות בשנים האחרונות על כל אפיקי החיסכון לטווח בינוני וארוך, נראה כי השקעה זו תניב תשואות חיוביות בשנה סבירה לשווקים, גם אם אנו בתחילתה של שנה קשה, הגורמים שציינו יסייעו למתן את הפגיעה של מניות ענף זה.

המשבר בשוקי ההון משקף את מצב הכלכלה העולמית. המשבר, שהחל כמשבר סאבפריים ונמשך למחנק אשראי בענף הפיננסים, מלווה בחודשים האחרונים גם באינפלציה עולמית המקשה על הטיפול באמצעים הקונוונציונאליים.

רבים מבקרים את מהלכיו של נגיד הבנק המרכזי בארה"ב, בן ברננקי, וטוענים כי להפחתות הריבית אין השפעה מספיקה להאצת הכלכלה האמריקאית. עם זאת, מבחינה סטטיסטית היסטורית ניתן ללמוד כי להרחבות מוניטריות נדרשים שניים-ארבעה רבעונים כדי שתתחיל להשפיע על המשק.

עם תמיכה בצורת הרחבה פיסקאלית, בדמות הזרמה של 165 מיליארד דולר לבתי האב בארה"ב וטיפול נקודתי בסקטור הפיננסים על ידי הזרמת נזילות לחברות האשראי, אין סיבה לחשוב כי במחצית השנייה של 2008 לא נראה שיפור משמעותי בכלכלה האמריקאית בפרט, והעולמית בכלל.

להערכתנו, עם שוך הסערה בשווקים, נראה במחצית השנייה של 2008 צמצום פערים, כך שמומלץ כיום לחזק את תיקי האג"ח עם איגרות חוב קונצרניות של חברות להן נעשתה עבודת אנליזה רחבה ומעמיקה.

רז הוא מנכ"ל תמיר פישמן קרנות נאמנות, פורת הוא סמנכ"ל השקעות ופיתוח בכלל פיננסים בטוחה

אג"ח צמודות: בגלל האינפלציה שתעלה והריבית שתרד / סמי בבקוב

על רקע האטה עולמית ומגמה של ריביות יורדות, בהתבסס על עוצמתו היחסית של המשק המקומי (תנאי מאקרו המעידים על יציבות), פרמיית הסיכון המספקת הנדרשת משוק האג"ח המקומי יחסית לבנצ'מרק העולמי (שוק האג"ח האמריקאי) ושיפוע אטרקטיווי של עקומי התשואות, ההשקעה באפיק האג"חי המקומי מוצדקת. ובפרט האג"ח הצמוד למדד (ממשלתי וקונצרני מדורג).

האפיק הצמוד למדד צריך להוביל את מבנה התיק האג"חי משתי סיבות מרכזיות: הסתברות להמשך העלייה בציפיות האינפלציוניות, והסתברות לירידה מהירה יותר של הריבית הריאלית יחסית לריבית הנומנלית. האפיק הצמוד יכול להעניק הגנה מפני התפרצות אינפלציונית וליהנות מרווחי הון כתוצאה מירידת התשואות הריאליות.

באפיק הצמוד אני מעדיף, בשלב זה, את האג"ח הממשלתי, אך מרשה לעצמי להשקיע באג"ח קונצרני מדורג. להערכתי, מוקדם מדי לחפש מציאות באג"ח הלא מדורג, מכיוון שהשוק עצבני ומסוכן.

הכותב הוא מנכ"ל הראל פיא

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא