מצנזרים לנו את האינטרנט

מי צריך לדאוג שילדים לא ייחשפו לתכנים לא חינוכיים, וכיצד ניתן לעשות זאת? הכנסת סבורה שהמחוקק צריך לדאוג לכך, ובכפייה

יורם ליכטנשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם ליכטנשטיין

הכנסת החליטה שהורי ישראל אינם אחראים דיים, והיא צריכה לעשות את העבודה בשבילם. או לפחות ככה רוצה כבוד שר התקשורת שנחשוב.

חשוב להדגיש שעל אף הלשון הפופוליסטית, הרי שההצעה אינה מוגבלת להגנה על ילדים. ההצעה תחול על כולנו. אין חולק שבמקרים חריגים רשאי המחוקק להתערב ולהגן על חיי האזרחים. יש חולק על כך שהמחוקק רשאי לעשות כן לשם הגנה על אזרחיו, ובוודאי שישנם חולקים רבים על כי המחוקק רשאי למנוע מאנשים בגירים להחליט לאילו תכנים הם רוצים להיחשף.

למרות התועלת הרבה שהיתה צומחת מחקיקה שכזו ולמרות העובדה שחגורות בטיחות מצילות חיים בתאונות דרכים, אין בישראל חוק המחייב התקנת מנגנון שימנע את נסיעת המכונית אלא אם הנהג והנוסעים חגורים. נכון, ישנה חקיקה הקובעת שזוהי עבירת תעבורה לנסוע בלי חגורות בטיחות, ומשרד התחבורה אף בחר לצאת בקמפיין הסברה על חשיבותה של החגורה, אבל המכונית שלנו תנוע אפילו אם לא חגרנו את החגורה והפרנו את החוק.

כבר כיום יכול כל הורה להשיג שירותי סינון אתרים בקלות. בכנסת יכלו לצאת במבצע הסברתי המזהיר את ההורים מפני הסכנות אליהם חשופים ילדיהם באינטרנט ולהמליץ לרכוש את שירותי הסינון הללו; וגם לקבוע ששירותים אלה יוענקו על ידי הספקים לכל דורש חינם אין כסף, כחלק מתנאי הרישיון או במימון המדינה. למרות זאת, בחרה הכנסת לנקוט דווקא דרך פוגענית של חקיקה מחייבת, שתחייב אותנו לפנות לספקיות ולבקש את הסרת החסימה.

נכון הדבר שניסיון לחנך את ההורים לקחת אחריות על ילדיהם אין בו פתרון פלא, והוא מצריך השקעה רבה. הרבה יותר קל ופשוט לחוקק חוק וזהו. אבל ספק אם פתרון שכזה הוא פתרון מתאים ונכון למדינה מתקדמת ונאורה כפי שאנחנו מבקשים להיות.

הכותב הוא עורך דין. המאמר פורסם לראשונה ברשת החברתית TheMarker Cafe

לאתר האינטרנט של עו"ד יורם ליכטנשטיין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"