עצב לך הצלחה

שלושה סיפורים של מעצבים מצליחים בשוק שההישרדות בו קשה

TheMarker digital
TheMarker digital

מאת שני שילה

מי שמסתכל מהצד על עולם העיצוב בכללו עשוי להתרשם שהכל נמצא שם בתזוזה. העיצוב התעשייתי כבר לא נתפס רק כקישוט אלא כמנוע צמיחה של התעשייה, חנויות מעצבים נפתחות במתחמי אופנה, ותוויות המחירים שם יוצרות את הרושם שמעצבי ישראל נהנים ממתח רווחים גדול.

אבל האם השוק מחכה באמת לבוגרים היצירתיים של בתי הספר למיניהם? לא בדיוק. בפועל ההשתלבות בשוק וההצלחה בו דורשות קשרים וניסיון, תנאי שסתירה פנימית מובנית בו, וגם למי שהמורים באקדמיה הכתירו לגאון לא מובטחת פרנסה.

מה מבדיל בין סטודיו שהצליח לכזה שלא? ובכן, כישרון מוכח הוא מרכיב רצוי, אבל גם כאן זה לא מספיק. הנה שלושה סיפורי הצלחה עם המרכיבים הנוספים שעושים את ההבדל.

לפעמים טוב לאבד את הצפון

אלון רזגור, הבעלים של סטודיו אלון רזגור

לפני שנתיים עזב המעצב התעשייתי אלון רזגור את היישוב תמרת שבצפון וירד לתל אביב. שנתיים אחר כך הוא הבעלים של אחד המשרדים הבולטים בתחום הזה, שההישרדות בו קשה במיוחד. אם תשאלו את רזגור הוא יגיד שהמעבר נתן לו תנופה.

"כשגרתי בתמרת אף כלב לא הגיע לסטודיו. עכשיו, בתל אביב, כולם מוכנים לבוא. מבחינת העבודה השנים בתמרת היו בזבוז. הכל קורה בתל אביב וכדי להיות מעודכן ומעורב צריך לגור כאן".

נכון שהשנים בעמק יזרעאל עזרו לרזגור לצבור קילומטראז' של ניסיון, להתחבר לחוגים הנכונים באקדמיה ובתחום, וכל זאת בלי לשלם שכר דירה תל אביבי. ובכל זאת, בתחום העיצוב התעשייתי מיקום הסטודיו והזמינות ללקוחות הם מרכיבים מהותיים.

ומלבד זאת, החיים התל אביביים מתאימים לרזגור הנהנתן. בסטודיו שפתח בעיר יושבים העובדים בכל יום יחד לארוחת בוקר ואפילו מבשלים ארוחת צהריים משותפת. החיים הטובים. יום העבודה מתחיל בשמונה, עם הגעתו של רזגור, אבל העובדים, ארבעה במספר, מגיעים בתשע.זמן ארוחת הבוקר משמש לעדכונים והטלת משימות לקראת היום החדש.

¿יום העבודה של העובדים נגמר בשש, שעה מוקדמת יחסית לענף ששעות העבודה בו אינסופיות. אם אין עבודה דחופה אני אומר להם ללכת הביתה. לא אוהב להשאיר עד מאוחר רק כדי להגיד 'איזה חרוצים אנחנו'. כשצריך הם מתגייסים ואין טעם להישאר סתם", אומר רזגור וממהר להבהיר שיום העבודה הקצר יחסית לא נובע ממיעוט עבודות אלא נזקף לזכות תהליכי העבודה המסודרים.

"יש תיקים לכל פרויקט, כותבים הכל ומכניסים בצורה מסודרת. אם עובד עובר מפרויקט לפרויקט הוא לא צריך לדבר עם קודמיו, הכול נמצא בתיק".

התיקים של רזגור מתעדים פרויקטים עם תעשיות - בעיקר בארץ אך גם בחו"ל - ויש לו גם קו מוצרי צריכה הנושאים את שמו. וזה בדיוק אחד המרכיבים במתכון ההצלחה של רזגור - ההחלטה שלא לשים את כל הביצים בסל אחד.

לרוב נחלקים המעצבים התעשייתיים בין אלה הנותנים שירותים לחברות וללקוחות ובין מעצבי מוצר המעצבים ומייצרים קו מוצרים משלהם. רזגור עצמו בחר שלא לבחור בין שתי האפשרויות. הוא נותן שירותים לחברות כמו Sital-Nokia, אלביט ונטפים ובמקביל משווק את קו המוצרים שבעיצובו בארץ ובחו"ל - לחנויות כמו סלפרידג' וגם לאיים הקריביים.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון פברואר של מגזין TheMarker להזמנות חייגו 1-700-700-250

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?