מנהלי ההשקעות הטובים בישראל

איזו קבוצה של מנהלי השקעות היא המקצועית והרצינית בישראל על פי סקר מוסדיים בשיתוף מכון הגל החדש

שלומי שפר
שלומי שפר

מעטים הם התחומים בישראל שעדיין מתגמלים על ניסיון, סולידיות וחשיבה לטווח ארוך. בשוק ההון הישראלי הטבלאות הן המלכות. בתי ההשקעות מתקוטטים ביניהם מי הכי גדול בכלל (קרב איתנים בין פריזמה לפסגות), מי הכי גדול בקופות, מי הכי גדול בקרנות, כמה כסף מנוהל בתיקים, ומי מגייס הכי הרבה והכי מהר.

בכל חודש מתחרים בתי ההשקעות על פרומיל של תשואה, ומודעות הענק בעיתונים מספרות על קרן חדשה, על תעודת סל נוצצת ועל תשואת קופת גמל מדהימה.

שיווק, זה שם המשחק, ויועצי ההשקעות בבנקים וסוכני הביטוח הם היעד של בתי ההשקעות. כולם רוצים ביקרם, כולם מחפשים את קרבתם, והם נהנים משלל מתנות, חנופה וקצת חומר מקצועי. הכל כדי למכור, הכי הרבה, הכי מהר, לפני שהמסיבה תיגמר.

אבל כאשר המשקיעים המוסדיים נשאלים איזו קבוצה של מנהלי השקעות היא המקצועית והרצינית בישראל, מתגלה שהם מבינים כי את זה לא מודדים בטווח הקצר: באופן לא מפתיע, תופס את המקום הראשון בדירוג בית ההשקעות הוותיק והמוערך אנליסט.

באנליסט, המנוהל על ידי שמואל לב ואהוד שילוני, לא רק חוזרים כמו מנטרה על האמרה שהם מנהלים כסף לטווח ארוך, אלא גם נוהגים כך. נכון, יש לאנליסט שנים טובות יותר וטובות פחות.

אבל בית ההשקעות הזה אינו משתתף בחגיגות השיווק, אנשיו לא רצים להתראיין בעיתון ולא מנסים להכתים את המתחרים. הם פשוט מנהלים כסף באופן מושכל, במקסימום תעוזה ובמינימום סיכון. בטווח הארוך זה בדרך כלל עובד, וגם בשוק יודעים להעריך זאת.

במקום השני מדורג בית השקעות ותיק נוסף העובד בשיטה דומה - אי.בי.אי. בית ההשקעות הוותיק נמצא, כאמור, בהליכים אחרונים של מכירה לבית ההשקעות של אפריקה ישראל. אלא שהעסקה מתעכבת בשל העובדה שעם בעלי המניות שלו נמנה קובי אלכסנדר, המסתתר בנמיביה.

את המקום השלישי תופס פסגות, המנוהל על ידי רועי ורמוס. פסגות, שעבר מבנק לאומי לקרן יורק בתקופת התהפוכות שלאחר ועדת בכר, רק משתבח עם הזמן. זה בית השקעות צומח, איכותי ומקצועי, המשלב תשואות טובות, שיווק אגרסיבי אבל נכון ולהיטות עסקית.

כעת הוא מקיים מגעים לרכישתן של קופות הגמל גדיש מידי קבוצת פליינפילד, אך העסקה מסתבכת בשל התנגדותם של הגופים המוסדיים שהלוו לפליינפילד את הכסף לרכוש את גדיש. אם וכאשר תושלם העסקה, היא תהפוך את פסגות לבית ההשקעות הגדול בישראל.

את המקום הרביעי תופס בית השקעות חדש אמנם, אך כזה המנוהל על ידי ותיקים בשוק ההון: ילין לפידות. ילין לפידות הוא הכוכב של שוק ההון הישראלי וכבר מנהל קרוב ל-10 מיליארד שקלים.

דב ילין, מנהל ההשקעות הוותיק והמוערך של דש, ויאיר לפידות, שהוביל שנים רבות את חברת NC מקבוצת לאומי ונחשב לאחד ממעריכי השווי הטובים בשוק, יצרו יש מאין, פשוטו כמשמעו. בית חרושת לייצור השקעות שמניב רווחים גבוהים. בית ההשקעות לידר היה הראשון שקלט את התופעה - ונכנס לילין לפידות כשותף אסטרטגי.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון דצמבר של מגזין TheMarker להזמנות חייגו 1-700-700-250

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?