ענקית התקשורת AT&T רוכשת את אינטרוויז הישראלית תמורת 121 מיליון דולר במזומן

בחברת התוכנה המתמחה בפתרונות ועידה לארגונים הושקעו עד היום כמעט 100 מיליון דולר; חלק מהמשקיעים לא יראו החזר

ערן גבאי
ערן גבאי

קונצרן התקשורת העולמי AT&T רוכש לראשונה חברה ישראלית: הסטארט אפ הישראלי אינטרוויז (Interwise), המתמחה בתחום פתרונות ועידה (conferencing) לארגונים, יירכש על ידי AT&T תמורת 121 מיליון דולר במזומן. המו"מ לעסקת הרכישה נמשך כ-4 חודשים, והעסקה צפויה להיות מושלמת עד תום הרבעון האחרון של 2007.

באינטרוויז, שהוקמה ב-1994 על ידי הלל קוברינסקי וצבי פרנק, הושקע עד היום סכום כולל של כמעט 100 מיליון דולר, לאורך 5 סבבי גיוס שהאחרון שבהם נערך בסוף 2002. כתוצאה מכך, בעלי המניות בחברה יישארו עם תשואה פושרת למדי, כשחלקם אף לא יצליחו להשיג החזר על השקעתם. "יש לצערי גם משקיעים שלא רואים תשואה מספיק טובה", מודה אחד ממייסדי החברה, הלל קוברינסקי.

על בעלי המניות בחברה נמנים Accenture Technology Ventures, NTT, לזארד טכנולוג'י פרטנרס, UBS Capital, GIMV, לידס אקוויטי פרטנרס, STI ונצ'רס, קרן אתגר, ג'נרל אלקטריק, ג'יי.פי. מורגן, SAP, טקסס פסיפיק גרופ, שרם פודים קלנר, לינק טכנולוגיות ונצ'ר קפיטל וג'ים מנזי, לשעבר נשיא חברת לוטוס.

לאינטרוויז הישראלית יש סיפור חיים מעניין למדי, במיוחד לאור העובדה שהיא פועלת כבר כ-13 שנה. את עיקר כספה היא גייסה החברה בתקופת הבועה, אך היא הצליחה לשרוד בהצלחה את משבר ההיי-טק הגדול של תחילת העשור.

הלל קוברינסקי, תת אלוף במילואים בחיל השיריון, ששימש כסגן מפקד אוגדה במלחמת לבנון השנייה, וצבי פרנק, טייס F-16 מבצעי, הכירו לראשונה בצבא בעת לימודם באוניברסיטת בר אילן. אינטרוויז, המתמחה כיום בפתרונות ועידה על גבי רשתות IP לארגונים, החלה את דרכה ב-1994 כספקית שירותי תוכנה ומאוחר יותר התמחתה בתחום הלימוד מרחוק (e-Learning). ב-2003 פקד את החברה משבר רציני: פעילות הלימוד מרחוק לא הצליחה לעמוד ביעדים, ואחרי שמייקרוסופט החליטה לסגת מהמשא ומתן לרכישת החברה, חשבו בעלי המניות למחוק את ההשקעה בחברה. קוברינסקי ופרנק ביקשו ארכה של חודש ימים, והציגו לבעלי המניות את השינוי הנדרש במודל העסקי, המעבר לעולם מערכות שיחות הוועידה לארגונים בפתרון שמחבר בין תשתית התקשורת הישנה (TDM) לבין תשתית ה-IP המתקדמת.

השינוי במודל העסקי הצליח, ההכנסות גדלו והחברה הגיעה לאיזון ב-2005, ונותרה בו עד כה בשל ההשקעות האינסופיות הנדרשות לה כדי להתחרות בשוק פתרונות הוועידה. "זה עולם של גדולים", מודה קוברינסקי, "היו שנים שנלחמתי כדי להסביר לארגונים מה זה VoIP (טלפוניה על גבי האינטרנט). בשנים האחרונות השוק כבר עושה את העבודה לבד. אנשי עסקים רוצים לטוס פחות, וגם אם הם עדיין פוגשים את המפיץ שלהם אחת לחצי שנה, הם מדברים איתו מדי שבוע. יכולות לשיחת ועידה בווידיאו צריכות להיות לכל עובד בארגון. בישראל זה עדיין פחות מפותח, אבל בארה"ב התחום צומח מאוד".

חברת המחקר פרוסט אנד סאליבן מעריכה כי שווי השוק הבינלאומי של תחום שיחות הוועידה הכולל (קול, וידאו וכנסים וירטואליים ברשת האינטרנט) יסתכם ב-5.9 מיליארד דולר ב-2007, וצפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות. פתרונות הוועידה משלובי הקול והמולטימדיה לארגונים צפויים לשפר את תהליכי העבודה ואת רמת שיתוף הפעולה בארגון.

על הצמיחה הגדולה בתחום היתה, כרגיל, אחראית חברת סיסקו, כשרכשה לפני כחצי שנה את ספקית שיחות הוועידה באינטרנט WebEx תמורת 3.2 מיליארד דולר. סיסקו בחנה באותם ימים גם את הפתרון של אינטרוויז, אך העדיפה לשלם את הסכום הענק, ומשכה בכך את כל התעשייה למאבק על יכולות שירותי שיחות וידיאו. החלטתה של חברת תשתיות התקשורת לרכוש ספקית שירותי שיחות ועידה ושיתוף קבצים הסעירה את הענף, וחייבה את המתחרות להגיב.

בעקבות הרכישה, תחל כעת AT&T לעשות שימוש בפתרונות ה-IP של אינטרוויז בתחום שיחות הוועידה בשיתוף עם היכולות של AT&T בתחום הרשתות, שירותי התקשורת ורשת ה-IP הגלובלית שלה. עם השלמת הרכישה תפעל חברת אינטרוויז כיחידה עסקית במסגרת קבוצת השירותים העסקיים הגלובליים של AT&T, המשרתת את התאגידים הגדולים בעולם. קוברינסקי ופרנק ימשיכו לשמש כמנהלי הפעילות.

הפתרונות של אינטרוויז מאפשרים שיחות ועידה באמצעות התשתית הפנים-ארגונית, וכן פתרון המשלב את היתרונות של אתר מקומי ושרת מרוחק, המאפשרים תקשורת מהירה, ברמת אבטחה גבוהה ובעלויות תפעול נמוכות מהמחשב האישי. לאינטרוויז כ-150 עובדים ב-6 מרכזים בארה"ב, באירופה ובאסיה, ביניהם מרכז מחקר ופיתוח בישראל המונה 70 איש וממוקם באיירפורט סיטי. משרדי אינטרוויז ממוקמים בקיימברידג', מסצ'וסטס. תאגיד AT&T הצהיר היום כי הפעילות העסקית הבינלאומית של חברת אינטרוויז, כולל מרכז המחקר והפיתוח בישראל (מו"פ), ימשיכו לפעול במתכונתם הנוכחית.

AT&T נחשב לאחד משני תאגידי התקשורת הגדולים בעולם ולתאגיד התקשורת הגדול ביותר במונחי הכנסות שנתיות כשאת 2006 הוא סיים עם הכנסות שנתיות בהיקף של כ-63 מיליארד דולר. לתאגיד יותר מ-300 אלף עובדים ביותר מ-60 מדינות והוא מספק שירותים עסקיים ב-137 מדינות. נשיא קבוצת AT&T , רונלד ספירס, אמר בעקבות הרכישה כי הטכנולוגיה של חברת אינטרוויז והניסיון המוכח שלה בתחומי פתרונות הוועידה יתרמו רבות לנוכחותה הבינלאומית של AT&T.

"נוכל כעת להרחיב ולחזק את היצע הפתרונות ללקוחות העסקיים הנמצאים בשלב המעבר לרשתות IP. שילוב היכולות המוכחות יאפשר לארגונים ברחבי העולם לבצע שיחות ועידה במקום לבצע פגישות פנים אל פנים ופתרונות השיתוף מבוססי טכנולוגיית ה-IP של אינטרוויז יסייעו ללקוחותינו לשפר את יעילות העבודה בארגון ואת תהליכי קבלת ההחלטות, באמצעות שיתוף פעולה ומידע בפרויקטים משותפים בין העובדים ועם שותפים עסקיים, בלא תלות במיקום הפיסי או באמצעים", אמר ספירס. ראשי קונצרן AT&T ציינו כי ההשקעה הנוכחית מהווה הבעת אמון במדיניות הכלכלית של ישראל שייצרה כלכלה מקומית חזקה וסביבה תומכת חדשנות והשקעות בהיי-טק.

קוברינסקי מציין כי "אינטרוויז הוכיחה כבר את יכולותיה יוצאות הדופן בתחום שיחות הוועידה ופתרונות השיתוף כספקית פתרונות ללקוחות גדולים ברחבי העולם. שילוב הטכנולוגיה שלנו עם רשת ה-IP הגלובלית של AT&T, יחד עם פעילות השיווק והמכירות הנרחבת, החוסן הכלכלי, והמוניטין העולמי של AT&T, יהוו ערך מוסף ללקוחותינו. שילוב הכוחות מאפשר הזדמנות בלתי רגילה לצמיחה וליכולת להמשיך ולהיות המובילים בתחום בעתיד".

לאינטרוויז מאות לקוחות בעולם ובישראל והיא מקיימת פעילות עסקית ביותר מ-20 מדינות. בין לקוחותיה בישראל נמנים המוסד לביטוח לאומי, משרד החוץ, בנק לאומי, אמדוקס ונייס."הפתרון שלנו הוכח ככזה שמגדיל את היקף דקות השימוש במערכות הארגון לטובת ועידה פי 10. החזון שלי כעת הוא שמרכז הפיתוח בישראל ימשיך לגדול", אמר קוברינסקי.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"