אחריות חברתית אינה מלה גסה

בעולם עשיר, שבו יש לשוק אפשרות בחירה אמיתית, הערך המוסף שיוצרת חברה לקהילה ייהפך בסופו של דבר ליתרון תחרותי

יונתן מנוחין
יונתן מנוחין

מאת יונתן מנוחין ואיריס אלדר

לפני שנים אחדות ראו חברות בפרויקטים מתחום האחריות החברתית הוצאה לשם בניית מוניטין והמלצה ידידותית לפעילות שאינה מניבה רווחים. בשנים האחרונות הולך התחום ותופס מקום מרכזי בניהול אסטרטגי של ארגונים ומשפיע על מדיניותם לטווח הארוך.

את הסיבות לכך ניתן לחלק לשני רבדים: האחד נעוץ בניהול היחסים בין הארגון לקהילה האורגנית כנושא אסטרטגי של הארגון, והשני באחריות חברתית כנדבך התורם לניהול השוטף של הארגון.

מדיניות של אחריות חברתית מסדירה את מערכת היחסים עם הקהילה האורגנית בשני אופנים: צמצום הסיכונים האפשריים והעמקת היחסים עם הקהילה לצורך טיפוח התועלת המשותפת. הגישה הדוגלת בצמצום הסיכונים מנסה לבחון את העניינים שבהם הקהילה יכולה להשפיע בהווה או בעתיד על הפעילות העסקית של החברה, ולכן הפעילות של אחריות חברתית היא פעילות של מניעה וצמצום סיכונים.

למשל, אם החברה צופה שבתי המשפט יאכפו את חוקי העבודה על עובדי קבלן (כפי שקרה באחרונה בישראל בכמה מקרים), הרי שכדאי לה להחיל את זכויות עובדי הקבלן במדיניותה כהכנה לשינוי צפוי בדין. דוגמה נוספת היא החלה של סוגיות בזיהום הסביבה. אם ההנחה היא שצפויים שינויים וסיכונים עסקיים בתחום זה, כדאי ונבון עסקית ללמוד את התהליך ולהיות מוכנים לשינויים בשוק.

בהמשך לצמצום הסיכונים כדאי להעמיק את מערכת היחסים עם הקהילה האורגנית לצורך טיפוח התועלת המשותפת. תיטיב החברה לעשות אם תבחן אילו ערכים מעוניינת הקהילה לקבל מהחברה בהווה ובעתיד (בדומה לכל תהליך של תכנון אסטרטגי) ותפעל בהתאם.

גם אם מוצר החברה אינו שונה מזה של המתחרים, סביר שהשוק יעדיף לתמוך ולקדם חברה שפעילותה מקדמת תועלת משותפת. בעולם עשיר, שבו יש לשוק אפשרות בחירה, הערך המוסף שהחברה יוצרת בעבור הקהילה ייהפך בסופו של דבר ליתרון תחרותי, בדומה לשיפורים טכנולוגיים של המוצר.

כאשר אנו מסתכלים פנימה לתוך החברה, אנו מוצאים בבניית מדיניות של אחריות חברתית ערך מוסף בכמה רמות. הראשונה היא רמת הניהול האסטרטגי הכללי. ארגונים מודרניים הם חיות בעלות כמה ראשים שבהם כל מנהל מקדם את פעילות החברה על פי גישתו, אמונותיו והכשרתו.

במסגרת הטמעת אחריות חברתית, הארגון מגדיר מערך כללים, מטרות ודרכי פעולה משותפים לכלל הארגון. אלה מקדמים את שיתוף פעולה, מצמצמים חיכוכים ומסייעים בהשגת המטרה האחת של הארגון.

בשנים האחרונות החלה מהפכה של ממש בחשיבה על הדרך שצריכים ארגונים לנקוט. התהליך מכוון באמצעות הקהילה האורגנית של החברה: הממשל באמצעות רגולציה, המלכ"רים באמצעות לחצים פומביים ומשקיעים ולקוחות דרך התוויית מדיניות והעדפות. עד לא מכבר נגררו ארגונים לתחום זה כמי שכפאו שד, עד שהשכילו לראות את התחום כהזדמנות לצמיחה ויצירת יתרון תחרותי.

הכותבים הם מנהלים משותפים של המחלקה לאחריות חברתית במשרד רו"ח BDO זיו האפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?