איך ניגשים לחממות הטכנולוגיות?

בשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר הפניות של יזמים לחממות הטכנולוגיות. עדיין לא כל היזמים מבינים איך צריך לעשות זאת נכון. לפניכם עצות והמלצות

אמנון ויקסלבאום
אמנון ויקסלבאום

בשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר הפניות של יזמים לחממה (כמאה פניות חדשות בכל שנה). כל פרויקט נבחן לגופו על פי פרמטרים נוקשים של חדשנות, טיב הצוות, גודל שוק וצורך, גיוס מימון משלים ועוד.

בפגישה ראשונה מציג הצוות בצורה כללית את הרעיון, לעיתים באופן מילולי בלבד. מספר משמעותי של רעיונות נדחה כבר בשלב הזה, לעיתים לא כי המיזם המוצע איננו טוב, אלא פשוט מכיוון שהפיתוח המתוכנן איננו מתאים לטיפול בחממה או שיקשה להגן על הרעיון בהמשך הדרך.

תפקידי כבודק פרויקטים הוא לבצע החלטה מהירה במקום לגבי המשך או דחיית ההצעה. במקרה של המשך טיפול, היזם מקבל את טופסי ההגשה ומתבקש להגיש בכתב הצעה ראשונית מסודרת.

לאחר קבלת ההצעה הכתובה, מוזמן היזם וצוות הפרויקט לפגישה שנייה בחממה. בפגישה זו משתתפים גם מנהל החממה ומנהל הסיוע לפרויקטים ומושם בה דגש על הגדרת המוצר, המודל העסקי, הטיפול בקניין הרוחני וקבלת מידע מפורט על תהליך הפיתוח בחממה והצוות שיועסק בפרויקט.

שלב זה מאפשר בחינה נוספת של הפרויקט ולא מן הנמנע כי בסיום הפגישה יידחה הפרויקט או שהיזם יתבקש להמציא פתרונות מעשיים לבעיות שעלו במהלך הבדיקה.

במקביל להשלמתם של חומרים בכתב מכין היזם מצגת של הפרויקט ומקבל זימון להצגת הפרויקט בפני ועדת הפרויקטים של החממה. זהו כבר השלב השלישי בתהליך הסינון. ועדת הפרויקטים של החממה מונה כ-15 חברים בדיסציפלינות שונות וביניהם אנשי טכנולוגיה, אנשי תעשיה בתחום ההיי-טק, מנהלים ויו"ר דירקטוריון של חברות שונות בעולם העסקים, וכן נציגי דירקטוריון של החממה.

הרכב הוועדה משקף מגוון תחומי עיסוק ומאפשר שיקול דעת רחב. חברי הועדה מקבלים מבעוד מועד חומר רקע לגבי הפרויקט שיוצג. חומר זה מהווה בסיס להעמקת הידע בתחום ומאפשר לחברי הוועדה להתכונן לפגישה עם צוות הפרויקט. חשוב להדגיש כי אנו מייחסים חשיבות רבה לעבודת הוועדה ואישורה מהווה תנאי מוקדם והכרחי לצורך המשך קידום הפרויקט.

במידה שהפרויקט אושר על ידי הוועדה אנו נערכים לסיום כתיבת חוברת הפרויקט והגשתה למנהלת החממות. במנהלת ממנים בודק מקצועי לפרויקט אשר נפגש עם אנשי הפרויקט ומגבש את דעתו לגבי סיכויי הצלחתו של הפרויקט.

בסיומו שלב זה, הרביעי והאחרון, אנו מציגים את הפרויקט בפני ועדת ההיגוי של המדען הראשי, הבודק אומר את דברו, נפתח דיון קצר בנושא ומיד לאחר מכן, ושלא בנוכחותנו, נקבעת ההחלטה האם לאשר או לדחות את הפרויקט.

במידה שהפרויקט מאושר וגייס את המימון המשלים הנדרש הוא יכול להתחיל בפעילותו בחממה בתקווה להצלחה טכנולוגית שתוביל לצמיחת החברה והצלחתה העסקית.

ד"ר אמנון ויקסלבאום, מנהל פרויקטים בחממה הטכנולוגית יוזמות העמק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"