זה שצוחק וזה שבוכה

דוד קמיניץ מציג תעשיית כבלים מאופרת היטב שמעלימה חלק גדול מהקמטים של פעם. הרגולטור לעומתו, צריך לוודא ששוק הטלוויזיה הרב ערוצית לא הופך למחדל הגדול שלו

ערן גבאי
ערן גבאי

הרבה מאוד עיניים הופנו היום אל עבר הדו"חות הכספיים של חברת הכבלים. בעלי המניות בחברה רצו לראות כיצד המיזוג בין שלוש החברות שהושלם בסוף 2006 משפיע על התוצאות הפיננסיות של החברה; הבנקים המחזיקים בכבלים רצו לבחון עד כמה הזמן משחק לטובתם ועד כמה כדאי יהיה להם להמשיך ולעכב את המו"מ למכירת המניות למשקיע חדש, מתוך כוונה למקסם את חלקם בחברה; המתחרה, חברת yes, רצתה להיווכח פעם נוספת מה מידת השחיקה במעמדה התחרותי אל מול מונופול הכבלים, והפתיעה במכתב החריף ששלחה למשרד התקשורת המבכה את מר גורלה; והמשקיעים בשוק ההון רצו לקבל אינדיקציה לשיעורי הצמיחה שעשויים להיות מנת חלקם של חברות התקשורת בעידן של שיווק חבילות שירותי תקשורת מלאות.

נוסף על אלה, זכתה חברת הכבלים בכמה הקלות רגולטוריות לא מבוטלות במהלך החודשים האחרונים, כשהבולטות שבהן הן בעניין ההפרדה המבנית; שירות הטלוויזיה הדיגיטלית שהוקפא בלי כל סיבה נראית לעין; הקלה בעניין שידור החדשות המקומיות; והארכה בהסדר שיחות הטלפוניה בין HOT לבזק. מדובר בהקלות ששוות הרבה מאוד כסף לכבלים.

קמיניץ ובעלי המניות בכבלים מקבלים את ההקלות ונהנים. זו אולי הסיבה שהקפיצה הפעם את מנכ"ל yes, בצעד חריג כל כך, לזעוק אל הרגולטור תוך הטלה של האשמות קשות בו על מתן העדפה מכוונת לכבלים על פניו.

החוכמה של קמיניץ היא אכן להשכיל ולנצל את המצב הנוכחי, ואת זה הוא עושה היטב. מי שמביט בדו"חות הכבלים מבחין מיד בשיפור דרסטי בכל חלקי הדו"ח. כמעט קשה להאמין או לזהות את דו"חות הכבלים, להם הורגלנו בשנים האחרונות. הסדר המימון החדש איפשר לחברה להעביר את החוב המפחיד של 3.5 מיליארד שקל לריביות הנמוכות הנהוגות כיום בשוק ולחסוך הון בהוצאות המימון; הדולר הנמוך תורם את תרומתו; והשפל בתחרות בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית מעניק לקמיניץ אפשרות נוחה להעלות את התעריפים.

נוסף על אלה, קמיניץ מצידו מבצע פעולות נכונות ואמיצות בשיפור מערך השירות הלוקה של הכבלים, בניצול אפקטיווי של המעבר לחבילות גלישה מהירות באינטרנט; בשיווק נכון ומוצלח של שירותי הטלפוניה, הרבה מעבר לתחזיות המוקדמות; ובהתייעלות מסוימת בתהליכי החברה.

מי שמחפש להיות אופטימי ימצא בדו"חות של קמיניץ פוטנציאל אדיר שטמון בחברות הכבלים בישראל. אם ברבעון שבו הכבלים נמצאים רק בראשיתה של ההתייעלות, כשאיחוד המוקדים בחברה עוד לפניה ומערכת הבילינג המשותפת עדיין לא הוטמעה, כשהחברה במקום לפטר עובדים מגייסת מאות עובדים למערך השירות וכשהחברה צומחת רק ב-5% בהכנסות שירותי הטלוויזיה - היא עדיין מציגה תוצאות שכאלה - הרי שכנראה שממתין לה אופק ורוד במיוחד.

מנגד, מי שמבקש להביט בעין ביקורתית על הדברים, חייב להפנות שאלות קשות כלפי הרגולציה מדוע היא אינה מתייחסת לשוק הטלוויזיה הרב ערוצית באותו היחס לו זוכות חברות התקשורת האחרות. השר אריאל אטיאס נוהג לומר כי צרכן התקשורת חייב לשלם רק עבור שירותים שצרך, אך מאפשר בטלוויזיה הרב ערוצית מכירת חבילות בסיס עם ערוצים שאיש לא צפה או יצפה בהם לעולם.

אטיאס נזעק כל אימת שהמחירים עולים, אך בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית זחילת המחירים נעלמת מעיניו. אטיאס ממהר לקנטר חברות תקשורת שמציגות שיעורי EBITDA מנקרי עיניים, אך הכבלים מצליחים להגיע לכמעט 40% בשירותי הטלוויזיה מבלי שאיש שם לכך לב.

קמיניץ מבחינתו מצליח לשחק עם האבנים שבידיו בצורה אופטימלית, ולהציג ברבעון הראשון של 2007 תעשיית כבלים מאופרת היטב שמעלימה חלק גדול מהקמטים של פעם. הרגולטור, וועדת גרונאו צריכים לבדוק את עצמם, ולוודא ששוק הטלוויזיה הרב ערוצית לא הופך למחדל הגדול שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"