מר הולצמן היקר

מכתב גלוי אל מנכ"ל אינטרנט זהב, מבעלי החווה לגידול קופים לניסויים במושב מזור

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

לכבוד, מנכ"ל אינטרנט זהב מר אלי הולצמן

בדרך כלל, אני לא נוהג להזכיר נשכחות, אבל באחרונה לא יכולתי שלא לשוב ולהיזכר בדברים שאמרת לפני יותר מעשור, זמן קצר לפני הרשעתך בהחזקת קוף גיבון (זן שנמצא בסכנת הכחדה) שהוברח לישראל. אמרת אז שהקוף הובא לארץ "באופן מקרי", ושהוא היה אמור לשמש כקוף נחייה לנכי צה"ל.

לדברי ארגונים למען בעלי חיים בארץ ובעולם, מאות גורי קופים מסוג מקוק ארוך זנב, הנמכרים מדי שנה על ידי BFC, משמשים לניסויים פולשניים בחקר המוח, לניסויי רעילות של כימיקלים ולניסויים בתחום הלוחמה הביולוגית. עבור כל קוף שנמכר מקבלת החברה כ-2,500 דולר. בנוסף, מוכרת BFC גם דם של קופים לכל דורש במחיר של 11 דולרים לסמ"ק. נשמע כמו עסק רווחי, מר הולצמן. בעניין הזה, אני חייב להודות, אני לא מופתע. תמיד היית חיית טרף עסקית, ודי במסע הכיבושים בשוק המדיה האינטראקטיווית שערכה אינטרנט זהב תחת הנהגתך, כדי להמחיש זאת.

ובכל זאת, קצת רגשי חמלה כלפי הקופים האומללים? משהו? אתה ודאי מכיר טוב יותר ממני את הביקורת הנשמעת זה שנים לגבי התנאים בחוות מזור. החל מהדו"ח החמור של מומחית הקופים של רשות הטבע והגנים, ד"ר תמר רון, מלפני עשור, אשר קבע כי תנאי ההחזקה של הקופים הם מתחת לכל ביקורת (ואשר עלה לד"ר רון במשרתה), וכלה בהמלצתו של השר לאיכות הסביבה לשעבר, צחי הנגבי, בשנת 2003 - שלא להמשיך לתת לחווה היתרי סחר וייצוא, בין השאר עקב הסבל הרב שנגרם לקופים.

בטח גם צפית בצילומים (זהירות תמונות קשות) של ניסוי חקר המוח של הקוף "מאליש" ושלושה קופים נוספים, שאתה וחבריך בחברת BFC מכרתם לאוניברסיטה העברית. האם לדעתך באמת היה הכרחי לנסר את גולגולות הקופים ולהחדיר אלקטרודות לתוך מוחם החשוף, רק בכדי להגיע למסקנת המחקר כי "קוף מסוג מקוק ארוך זנב זוכר שלוש תמונות ברצף"?

טוב, אז אולי אתה לא שותף ב-BFC מתוך אהבת קופים גרידא, אלא משיקולים עסקיים. הרי בזכות מפעל הקופים שלך ניצבת ישראל במקום השלישי בעולם, אחרי סין ומאוריציוס, בייצוא קופים למעבדות. יתר על כן, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמייצאת קופים לניסויים כאשר אין בה ולו קוף אחד בטבע. מה גם שאתה נמצא בחברה טובה. חברת התעופה הלאומית, אל על, הרי מטיסה את הקופים של BFC ללקוחות באירופה, אף על פי שיותר מ-120 חברות תעופה בעולם כבר הצטרפו לחרם בינלאומי על הטסת קופים למעבדות.

מנהל חוות מזור, ד"ר משה בושמיץ, אמר בזמנו לד"ר רון, כי החווה אינה מנוהלת כגן חיות, אלא כלול תרנגולות. זה לא ממש משנה. מקומם של הקופים הוא בטבע, ולא בכלובים או במעבדות מחקר. מר הולצמן, אם נותר בליבך ולו שביב של חמלה, הסר ידיך מהקופים האומללים. צא מחוות מזור.

בכבוד רב,

אני

- לא ניתן היה להשיג את תגובתו של אלי הולצמן -

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"