הערת אזהרה

אולמרט עושה הכל בכדי לא להקים ועדת חקירה ממלכתית. אך יו"ר ועדת הביקורת, ח"כ אסתרינה טרטמן ומבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס מכינים לו מארב

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

מהדורת החדשות ב-7 באוקטובר 83' בישרה לעם ישראל על מפולת מניות הבנקים. באותו ערב סתווי התברר שאנחנו עומדים להפסיד חלק נכבד מחסכונותינו, ושהמדינה הולכת לשלם מחיר כלכלי כבד בגין המניפולציה הקרויה ויסות מניות הבנקים.

באותם ימים רחוקים, עמד בראש הוועדה לביקורת המדינה פרופ' יצחק ליבאי. הוא פישפש בחוק ומצא שלא רק הממשלה, אלא גם הוועדה יכולה להקים ועדת חקירה ממלכתית, בתנאי שתקבל דו"ח של מבקר המדינה בעניין.

ב-17 בינואר 84' ביקש ליבאי מיצחק טוניק, מבקר המדינה באותה תקופה, לחקור את מפולת המניות. ב-31 בדצמבר הגיש טוניק דו"ח חמור והמליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. בתוך שבוע החליטה הוועדה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, שהוקמה ב-17 בינואר 85' - בראשות השופט משה בייסקי.

במסגרת מאמצי ההישרדות שלו, עושה עכשיו אולמרט את כל התרגילים האפשריים כדי לא להקים ועדת חקירה ממלכתית. לכן הוא מינה ועדה של "לשעברים", מקורבים לשלטון, שתפקידם אחד: להוציא אותו נקי מהעסק.

אבל אולמרט לא לקח בחשבון את יו"ר ועדת הביקורת, ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), ואת מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס. הם מכינים לו מארב, בסגנון של ליבאי מלפני 23 שנה.

המבקר יחקור את כולם. הוא לא יוותר על ההזדמנות לחקור את אולמרט, פרץ וחלוץ. בעוד כמה חודשים הוא יגיש לוועדה את דו"ח הביניים, ואז טרטרמן תיקח את ההובלה. לאור זאת נראה שכדאי לאולמרט להקים בעצמו את הוועדה. זה לפחות ייראה טוב יותר.

הגמישות של שטרית

למאיר שטרית יש עמוד שדרה גמיש. פעם, לא מזמן, כאשר היה סגן שר האוצר אצל בנימין נתניהו, הוא האמין בקיצוצים, בהורדת משקל הממשלה במשק, בהקטנת עול המסים ובגירעון נמוך. אבל מהרגע שאולמרט מינה אותו לשר המשפטים (בנוסף לתפקידו כשר השיכון והבינוי), הוא החל לעזור לבוס.

בישיבת שרי קדימה בנושא התקציב בתחילת השבוע, אמר שטרית שהוא תומך בהרחבה תקציבית כי "קיצוצים נרחבים יחנקו את המשק". זו טעות כלכלית, כי קיצוצים נרחבים בממשלה ישאירו יותר משאבים לסקטור הפרטי שיוכל לצמוח ולייצר יותר מקומות עבודה.

בהמשך אמר שטרית ש"האנליסטים מבינים את צורכי המשק, ולא יפגעו בדירוג האשראי של ישראל". גם זו טעות. כבר עכשיו מעלים האנליסטים של חברות דירוג האשראי פקפוקים וחששות למצב המשק, עקב החריגות בתקציב.

באמצע השבוע המשיך שטרית והודיע שהוא בעד "הקפאת הורדת המסים לשנתיים". כך נסגר המעגל. השרים יקבלו עוד תקציבים, אנחנו נשלם יותר מסים, הריבית תעלה, המשקיעים יעדיפו לעבור למדינות אחרות - והצמיחה תיעלם. מזל שאולמרט לא מינה אותו גם לשר האוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?