תיקונים במדד הנדל"ן?

מניות הנדל"ן ירדו ב-7.5% בחודש האחרון - אך הן עדיין מחזיקות בתשואות הגבוהות ביותר מבין מדדי המניות השונים מתחילת השנה, עם עלייה של 30%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הנדל"ן היו הסחורה הלוהטת והמבוקשת ביותר בבורסה של תל אביב מתחילת השנה, אבל נראה כי בחודש האחרון התערערה המגמה הזאת. מי שחשב שמניות יכולות רק לעלות שוב התבדה, ומי שחשב כי מניות הנדל"ן העפילו לרמות מחירים קצת לא ריאליות, קיבל חיזוק לטענותיו.

יוני לא היה החודש החזק ביותר בבורסה, אולם נראה כי את מרבית האש ספג מגזר הנדל"ן. הנה כמה תשואות שהניבו מניות נדל"ן בחודש החולף. אלביט-הדמיה שבשליטת מוטי זיסר - מינוס 12%; גב-ים, אחת מחברות הנדל"ן המניב הגדולות בישראל - מינוס 16%; אפריקה ישראל, שמשכה את מדד הנדל"ן צפונה בחודשים האחרונים - מינוס 10%; כלכלית ירושלים, חברת הנדל"ן הגדולה של אליעזר פישמן - מינוס 7%; והרשימה עוד ארוכה. למעשה, מבין 15 המניות המרכיבות את מדד הנדל"ן, רק מניה אחת הצליחה עד כה להימנע מהירידות - אלוני-חץ, שהניבה תשואה אפסית ושברירית של פחות מאחוז.

זאת, בעוד מרבית המדדים המובילים בבורסה הצביעו על תשואה שלילית. כך למשל מדד המעו"ף (ירידה של כ-3% מתחילת השנה), מדד תל אביב 100 (ירידה של 1.5% מתחילת השנה) או מדד הבנקים שירד ב-5% מתחילת השנה. את מרבית התשואה סיפקה מניית אפריקה ישראל, שמשקלה במדד מניות הנדל"ן הוא הגבוה ביותר - 15%, ולכן זינוק של 40% שנרשם בשערה מתחילת השנה תרם לבדו למדד כ-6%. בחודש האחרון ירד שערה של מניית אפריקה ב-10%, מה שקיזז כ-1.5% מהמדד (קצת פחות מרבע מהירידה הכוללת שלו). במלים אחרות, אפריקה נתנה, אפריקה לקחה.

כך או כך, נראה כי בקרוב יתעדכן המדד וייכנסו אליו מניות חדשות. כמו למשל מניית אמות, בשליטת אלוני-חץ, שהונפקה באחרונה בבורסה ושוויה מסתכם ב-1.4 מיליארד שקל. או מניית אפריקה ישראל מגורים, חטיבת הבנייה למגורים של קבוצת אפריקה ישראל, שעתידה להשלים בימים הקרובים הנפקה לפי שווי של קרוב למיליארד שקל לפני הכסף, כך שהיא צפויה להתחיל ולהיסחר לפי שווי של כמיליארד ורבע שקל.

"מדד הנדל"ן היה מדוכא לאורך שנים, והוא התעורר באופן אגרסיווי מדי. לא היה כזה שינוי דרמטי בשוק הריאלי שהצדיק עליות של כ-30% במניות הנדל"ן מתחילת השנה", אומר אבי ויינברגר, סמנכ"ל השקעות בהראל בית השקעות, המנהלת בין היתר קרן נאמנות המשקיעה במניות נדל"ן.

מה היית ממליץ למשקיע המבולבל לעשות?

"אני חושב שזה לא זמן להיכנס ולא זמן לצאת. צריך להיות מאוד-מאוד ממוקד בחברות, ולא להשקיע בענף. מחירי הריביות כיום הנמצאים במגמת עלייה, ומי שלא יקנה נכס טוב יכול בקלות להסתבך. אני לא הייתי קונה ענף כענף.

"במקום זאת, הייתי ממליץ דווקא על תחום התשתית. אנחנו מפגרים אחרי הארצות המתקדמות בתחום התשתיות, ותוסיף לזה את העובדה שיש למדינה הכנסות גבוהות ממסים, כך שלא תיוותר יותר ברירה. אני מעדיף חברות שפועלות בתחום התשתיות המסובכות, כמו בניית גשרים מיוחדים או מחלפים מורכבים".

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"