כל מה שרציתם לדעת על Web 2.0

למרות שהמונח Web 2.0 משמש את היזמים כמילת קוד, בפועל הוא מבטא שינוי תפיסתי שישפיע על כל הרשת ויחייב אותנו לגבש מחדש את תפיסתנו אודות האינטרנט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יותר ויותר אנו שומעים את המונח Web 2.0 ורבים מאיתנו משתמשים בו בלי להבין במה מדובר. Web 2.0 הינו המונח הטרנדי המתאר את התפתחות רשת האינטרנט מאוסף של אתרי מידע ומסחר אלקטרוני סטנדרטיים למכלול גמיש של שיתוף פעולה והתחלקות במידע באופן מקוון, הן על ידי האתרים והן על ידי הגולשים.

אתרי Web 2.0 הינם אתרים אשר אמורים להקל על יכולת הגישה ושינוי המידע הקיים ברשת, על יכולת הגולש להשפיע על תוכן המידע המתפרסם ברשת והופכים את הרשת החדשה לפלטפורמה נוחה להפצת מידע ויישומים הנוצרים ונצרכים על ידי המשתמשים עצמם. משמעות הדבר היא ביזור רב ומשמעותי של מקורות המידע השונים והפחתת השליטה מלמעלה על תכני המידע (אם גם בעצם ימים אלו אנו שומעים על מקרים דוגמת חסימת הגישה לבלוג של גולש סיני לדרישת שלטונות סין).

אתרי Web 2.0 הינם אתרים אשר מציגים אחת או יותר מהטכנולוגיות ומהגישות הבאות:

¿ השימוש ברשת כפלטפורמה להצגת המידע (שתוכנו נקבע על ידי הגולשים).

¿ השימוש במידע כמנוע המניע את האתר (לדוגמת צמיחתו של אתר תפוז לאור הוספת ה"בלוגיה"). כל מגפת ה"בלוגים" הינה מאפיין בולט של יישום Web 2.0.

¿ יצירת "ארכיטקטורה של השתתפות" (עוד באזוורד נהדרת - Architecture of Participation, שמשמעותה למעשה, מתן אפשרות רבה יותר לגולשים להשפיע על תוכן האתר - או את הטוקבקים הרבים בכל אתרי החדשות). למעשה, אתרים רבים כבר אינם טורחים בעצמם ליצור את המידע המעודכן בהם, אלא מאפשרים לגולשים לעשות כן, ואלו עושים זאת בשמחה.

¿ קיומם של מפתחי תוכן עצמאיים שאינם קשורים במישרין לבעלות באתר המציג, והתמקדות בטכנולוגיות של קוד פתוח (Open Source). תוכנות P2P (שיתוף בקבצים בין עמיתים), דפדפן ה-Firefox ויישומים רבים נוספים נוצרו בדרך זו.

¿ מודלים עסקיים המשלבים סינדיקציה של המידע והפצתו לציבור בצורה פשוטה ומאורגנת (הצפת האתרים העושים שימוש בפרוטוקול ה-RSS או Google News). ראשי התיבות של המונח RSS היו תחילה Rich Site Summary אם כי כיום מקובל להתייחס אליו כאל Realy Simple Syndication. כלומר - שיטת הפצת מידע פשוטה ונוחה. כך או אחרת, המדובר בפרוטוקול המאפשר הפצה נוחה ויעילה של מידע מאתרים שונים למחשב האישי של כל אחד (באמצעות הדפדפן או קורא חיצוני). כל אחד מאיתנו שרשום לשירותי RSS של אתר, יקבל ישירות למחשבו כתבות ומידע שונה המתפרסם באותו אתר מבלי שיצטרך לבקר בו.

¿ ניצול ה"זנב הארוך", כלומר, הענקת במה לביטוי דווקא לקבוצות נישה ספציפיות תוך ניצול היקפה העצום של הרשת. אתר דוגמת אמזון מתגאה בכך שהוא משרת גולשים המעוניינים במוצרים שלא יכלו להשיגם במקום אחר והשביקוש להם נמוך. אולם, היקף הגלישה בו מאפשר לו ליצור רווח גם מאותם מוצרים הנמצאים בצידי "עקומת הפעמון" של הביקוש.

¿ "סוף עידן התוכנה", כלומר, מעין הצהרה כי האתר הינו בכל עת עדיין ב"שלב בטא", בפיתוח. אתר דוגמת ויקיפדיה, אשר כל תכניו מועלים אליו על ידי הגולשים, לעולם לא יסיים את בנייתו, כיוון שבכל עת יכול כל אחד ואחד מאיתנו לעדכן את תוכנו של האתר.

¿ PodCasting, אשר הינו תהליך המאפשר לכל אחד מאיתנו להקים מעין תחנת רדיו או טלוויזיה עצמאית בעלות זעומה ובצורה נוחה ומאפשר לכל אחד לבחור למי ברצונו להאזין בקלות רבה.

¿ טכנולוגיות דוגמת ה-Ajax (שילוב של ג'אווה ו-XML) המאפשרת עדכון מיידי של האתר עם קבלת המידע מהגולש, ומאפשר לגולשים לעשות שימוש ביישומים באתרים שונים כאילו נמצאו על ה-Desktop שלהם. שימוש בטכנולוגיה זו ניתן למצוא באתרים דוגמת Del.icio.us, Flickr ו-A9.com.

למרות שיותר מהכל משמש המונח Web 2.0 את היזמים כמילת קוד, להבדיל עצמם מעסקי "הבועה הראשונה" ועל מנת ליצור תחושה אצל קהל הגולשים של התחדשות והתלהבות חוזרת מהאינטרנט, הרי בפועל מוביל שינוי תפיסתי זה לשינויים שישפיעו על כל הרשת. האינטראקטיוויות הרבה, יכולת ההשפעה העצומה של כל גולש ויכולת הפיקוח הפוחתת של האתרים, המידע הרב הזורם לגולשים מכל הכיוונים, כל אלו יחייבו אותנו לגבש מחדש את תפיסתנו אודות האינטרנט.

הביקורת המוטחת במשתמשי המונח Web 2.0 מתייחסת לכך, שלמעשה מדובר באותה גברת בשינוי אדרת ובנסיון להחיות את בועת האינטרנט (מבקרי ה-Com.vention של The Marker יכלו לשמוע את המילה "בועה" בכל משפט שני של הדוברים הבינלאומיים בכנס).

דוגמאות לאתרי Web 2.0 נמצא ב-Del.icio.us (אתר המשתמש ב"מועדפים" של המשתמשים כדי ליצר דירוגים והפניות, כמו גם מאפשר למשתמשים לגשת באופן מקוון ומכל מחשב ל"מועדפים" שלהם), Ynet/TheMarker/NRG ואחרים (המפעילים שירותים טוקבק), Flickr (המאפשר להתעדכן בתמונות חברים וקרובים), GoogleMaps הידוע, Pandora (פרוייקט מרתק המאפשר לשמוע מוסיקה מתאימה לטעמך מבלי להפר זכויות יוצרים ותוך אפשרות לרכוש את היצירות באופן חוקי), Skype (התוכנה הידועה לשיחות טלפון באמצעות האינטרנט), Technocrati (אתר הבלוגים הידוע או תפוז, אחיו הישראלי) ועוד.

מעבר למכשולים הטכנולוגיים העומדים בפני מקימי האתרים ב"דור השני", הרי שאתרי ה-Web 2.0 יוצרים אף בעיות משפטיות ישנות וחדשות כאחד. המשפט מפגר אחר המציאות, ועד עצם היום הזה אנו רואים כי לא הופנמה משמעותה האמיתית של הרשת, וכיצד יש להתאים את הדין הקיים לסביבה משתנה. כיום, ייאלץ המשפט להתמודד עם שאלות מורכבות יותר מאלו שנחשפו עם התעצמות האינטרנט.

כך, דומה, יעלו ביתר שאת שאלות דוגמת היקף ההגנה על זכויות היוצרים במידע המופץ באופן נרחב - כיצד יכולים האתרים להגן על עצמם והאם הגולשים יאפשרו להם זאת; כיצד יתייחס הדין לקישורים עמוקים מקום בו הקישור העמוק הופך לכלי שימוש מהמעלה הראשונה בידי הגולשים (למשל בבלוגים ובטוקבקים); מה היקף ההגנה שתוענק לאתר המשמש "שולחן כתיבה" לגולשים המעלים עליו תוכן עצמאי ולא מבוקר ועד כמה יהיה אחראי להפרת זכות יוצרים, לשון הרע ועוולות אחרות שהגולשים עושים.

הכותב מתמחה במשפט מסחרי, קניין רוחני ודיני אינטרנט

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"