מכתב פתוח לקרנות ההון סיכון

החיים של יזם אל מול משקיעים אינם קלים. להלן רשימה המכוונת דווקא אל ציבור משקיעים והיא מפרטת את "רשימת המכולת" של ציפיות היזמים מהם לפני השקעה ולאחריה

נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט

בשיחות עם יזמים רבים עולה תמונה של תיסכול ביחס לקרנות ההון סיכון. לקרנות יצא שם רע מוצדק בחלקו אך מוגזם ברובו. יש לזכור שקרנות אלו הן אחד משני המרכיבים החשובים ביותר בהצלחת ההיי-טק הישראל. המרכיב הנוסף הוא איכותם המעולה של היזמים הישראלים. עם זאת, החיים של יזם אל מול משקיעים אינם קלים. בסאיוטה התברכנו במשקיעים שהיו בדרך כלל מועילים והגונים, אם כי בהחלט לא נטולי-טעויות. רובם ראו את טובת החברה לעיניהם ונתנו לנו גיבוי בתקופות הקשות. בדרך כלל מקובל שמשקיעים מציגים את ציפיותיהם מהיזמים. רשימה זו מכוונת דווקא אל ציבור משקיעים והיא מפרטת את "רשימת המכולת" של ציפיות היזמים מהם לפני השקעה ולאחריה.

הציפיות מן המשקיע בטרם השקעה

בצע את בדיקת החברה שלי בהגינות. לגיטימי לגמרי שתחליט לא להשקיע בי. ברור לי שמתוך עשרים קרנות אליהן אפנה תשע עשרה יחליטו לוותר על ההשקעה וזה בסדר גמור. אולם יש לי כמה בקשות ביחס לתהליך: אנא הקדם במתן התשובה השלילית מכיוון שכל זמן שאתה סוחב אותי אני שורף זמן יקר ואפשרויות אחרות. אל תמשוך אותי לשווא מתוך עצלות, אי נעימות או רצון שאקלע למצב בו אני תלוי בך. ובעיקר¿הותר את השיחה עם לקוחותיי לשלב המאוחר ביותר. לא אשכח כיצד התחייב בפניי מנהל של קרן ישראלית שהוא "סגור סופית" על ההשקעה בנו והוא הולך לשוחח עם הלקוחות רק למען וידוא פרטים ושביעות רצון.

לאחר השיחות שהיו מעולות ולאחר גרירת רגליים ותקופת שקט מצידו לחצתי עליו להבין מה קורה. הוא אמר לי שהם החליטו לוותר על ההשקעה. כאשר שאלתי אותו מדוע, הוא נימק זאת בכך שגודל השוק קטן מדי. את גודל השוק (שאכן היה בינוני) הוא ידע מהרגע הראשון שפנינו אליו והשיחות עם הלקוחות לא חידשו דבר בתחום. אנא, משקיע יקר, דבר עם לקוחותיי רק כאשר אתה משוכנע לחלוטין שאתה מעונין להשקיע בי וכל שנותר הוא לוודא שאכן סיפרנו לכם את האמת על שביעות רצון לקוחותינו. אל תדבר איתם על מנת ללמוד על התחום שלי. שיחות עם לקוחות הם משאב יקר ומתכלה ולא אוכל לבקש מהם לדבר עם עשר קרנות שונות.

אם אתה מחליט לא להשקיע ספר לי בכנות מדוע. אני מצידי מתחייב לשתוק, להקשיב ולרשום. אבל אנא אל תסבן אותי.

נהל את המשא ומתן בהגינות ובישירות. לאחר ההשקעה אנחנו צפויים לעבוד יחד במשך שנים, לכן בוא נימנע ממהלכים בלתי ראויים בשלב זה שיעכירו את מערכת היחסים. למשל, מרגע שחתמנו על מסמך כוונות (letter of intent), שנועל אותי למו"מ בלעדי איתך, אל תשנה פתאום תנאים מהותיים כגון שווי החברה. אל תנסה להגניב לתוך החוזה סעיפים לא הוגנים מתוך הנחה שלא אשים לב. אגב, קרן שתבנה לעצמה מוניטין של יושר והגינות תיצור לעצמה יתרון תחרותי בקרב היזמים.

ציפיות ממשקיע קיים לאחר ביצוע ההשקעה

תן לי עצות אך אל תצפה שאפעל תמיד על פיהן. זוהי החברה הראשונה אותה אני מנהל. אתה כבר ראית הרבה חברות. סביר שיש לך תובנות חשובות ומועילות ואשמח שתחלוק אותן עימי. אבל מרגע שעשית זאת - אנא תן לי לעבוד בשקט. אל תצפה שאעדכן אותך האם וכיצד אני מיישם את רעיון התמחור החדש שלך או את הצעתך ליצירת שיתוף פעולה עם חברת הפצה מסוימת. יש לי הרבה דברים על הראש.

נצל את קשריך עבורי. אני צריך לחדור לשוק מסוים או זקוק למומחה לעניין מסוים. שלחתי לך אי מייל בעניין. אנא נער את עץ הקשרים שלך ואל תתקמצן על השימוש בהן. עשה הכל על מנת לשרת את צרכי החברה שלי. התאמץ על מנת לחבר אותי עם האנשים שאני צריך.

סייע לי לוגיסטית. יש לך אמצעים שאין לי. חדר דיונים גדול, ועידת וידיאו, גישה לדו"חות שוק, עורך דין פנימי ועוד. אנא יידע אותי לגבי דברים אלו והעמד אותם לרשותי.

צוד עבורי כשרונות. התנהג כמו דודה משדכת. בכל מקום בו אתה נמצא חפש אנשים מוכשרים המתאימים לחברה שלי (אך שלח לי מעט מידע עליהם לפני שאתה מחבר אותנו).

אל תפיל עליי תיקים מיותרים, גם כך אני עסוק. חזרת מתערוכה ופגשת אדם מעניין שסיפר לך על טכנולוגיה ביומטרית דור-שלישי שפועלת על בסיס אנרגיה סולרית. אתה משוכנע שאנחנו חייבים לדבר ונתת לו את הטלפון שלי מבלי לשאול אותי. עכשיו הוא מתקשר אליי ואני חייב לבזבז 40 דקות של שיחה טרנס-אטלנטית ובסוף להדוף בנימוס את רצונותיו (הוא מבקש לארגן יום סדנה לסיעור מוחות!). אל תעשה לי את זה. אני נאבק כרגע לפתור את משבר הבאגים הגדול אצל הלקוח החשוב ביותר שלנו. ממש אין לי זמן לזה. אם אתה חושב שזה יעניין אותי, תשאל אותי קודם. ואל תיעלב אם אכתוב לך אי מייל קצר: "לא מעוניין כרגע".

אל תיגרר אחר העדר - שמור על ראש פתוח לרעיונות פחות מקובלים. שוק ההון סיכון נוטה לאמץ טרנדים שונים. למשל במשך תקופה ארוכה הגישה השולטת היתה שיש להצניח מנכ"ל אמריקאי בחברות סטארט אפ ישראליות. כולם עשו כך. בדיעבד ברור שרובם טעו. בוא נסכים שנדון בכל דבר לגופו של עניין ולא נפעל תמיד על פי הגישה הפופולרית.

פעל עבור אינטרס החברה ולא עבור מיקסום רווחי הקרן הספציפית שלך. ישנן מספר קרנות המושקעות בי ולכולן אינטרסים שונים. למשל קרן אחת היא קטנה ואין לה אפשרות להשקעת המשך ואילו קרן אחרת "שורפת את הכיסים" עם עודף כסף והיא מעונינת להגדיל את נתח אחזקותיה בחברה שלי. כל אחת מסבירה בלהט מדוע טובת החברה היא לגייס/לא לגייס עוד כסף. הבה נשקול רק את צרכי החברה או לכל הפחות נציג בגלוי את הצרכים האמיתיים של כל קרן.

הגב בצורה עניינית ולא מקטרת לחדשות רעות. אני מעונין שתדע מה קורה גם כאשר מדובר בבעיות. אולם, אם בכל פעם שאתאר בעיה אתה תצקצק בלשון ותאשים אותי או את אנשיי בגרימת התקלה במקום להתמקד בפתרונה, המוטיווציה שלי לשתף אותך תקטן. בפרפראזה על קלישאה מהזמן האחרון: קיטורים אינם תוכנית עבודה. לא-מעט מנכ"לי סטארט אפים מנהלים שתי מערכות דיווח: הראשונה היא פנימית והיא מתייחסת למציאות כפי שהיא עם כל הבעיות. השנייה היא חיצונית, כלפי המשקיעים, והיא "משופצת" על מנת שהקרנות לא יילחצו ויציקו בצורה בלתי-מועילה. ניהול כפול כזה גוזל הרבה אנרגיה ואינו בריא. אנא הגב בצורה עניינית ובונה לבעיות ותן לי את ההרגשה שאתה נרתם יחד איתי לפתרונן או לפחות מגבה אותי.

הקרנות והיזמים מהווים את חוד החנית של תעשיית הסטארט אפים בישראל ועליהם לעבוד תוך יחסי שיתוף ולא באווירת חשדנות וסגירות. קרנות אשר יפעלו בצורה הגונה בטרם השקעה ויסייעו לחברות במינון ראוי לאחר ההשקעה יזכו ליחס הדדי ויניבו תוצאות טובות יותר.

הערות, ביקורות ורעיונות לנושאים נא לשלוח ל: naftalibennett@gmail.com

הכותב היה אחד ממייסדי חברת Cyota, וכיהן כמנכ"ל החברה במשך חמש שנים עד לרכישתה על ידי RSA Security תמורת 145 מיליון דולר במזומן. כיום הוא משמש סמנכ"ל בכיר בRSA Security.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה