מעסיקים, פקחו אחר המיילים של העובדים

בעלי העסקים בארץ צריכים להפנים את הסכנות הגלומות באי-מייל, לפעול לצמצומן, באמצעות הנחיית עובדיהם והדרכתם, פיקוח על מערכת הדוא"ל היוצא ומעקב אחרי דברי דוא"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדואר האלקטרוני הינו כלי תקשורת ועבודה הנפוץ אצל מרבית משתמשי האינטרנט. זהו ה-Killer Application העיקרי באינטרנט כיום, ורבים מאיתנו אינם מסוגלים לדמיין כיצד חיו בלעדיו. תדירות השימוש בו ואופיו הלא פורמלי גורמים לרבים מאיתנו להתעלם מהסכנות הטמונות בשימוש בו ולזלזל בהשפעתן.

מתמחה במשרד עורכי הדין הניו-יורקי הידוע סקאדן-ארפס, שלח בשנת 2003 דוא"ל לחבריו בו פירט כיצד מרבית עיסוקו במשרד היא "לא לעשות כלום" ("Doing Jack-shit" כדבריו), למעט שליחת מייל ובזבוז זמן בשיחות בטלות. זאת, למרות שלמעשה יש לו עבודות חשובות לעשות. אותו מתמחה סיים את התמחותו במשרד שלא בטובתו מיד עם הפצת הדוא"ל ששלח ואשר מצא את דרכו לתיבות דואר רבות מחוץ למשרד.

עובד חדש במשרד הקבלה של בית הספר למשפטים באוניברסיטת ברקלי בירך בתחילת השנה את כל 7,000 הפונים לרישום לבית הספר והודיע להם בשמחה על קבלתם לשורות בית הספר שבאוניברסיטה... כמובן שבבית הספר לא היה מקום ליותר מאשר כ-850 תלמידים - דבר שגרר בעיות מסוימות לאוניברסיטה, שנאלצה להסדיר טעות זו.

ידועים גם מקרים של גופים גדולים דוגמת בנקים שמתוך טעות שלחו דוא"ל ללקוחותיהם, אולם במקום לכלול את הנמענים בשורת ה"נמען המוסתר" (BCC) כללו אותם בשורת הנמען, כך שכתובות לקוחותיהם נחשפו לעיני כל.

חוסר זהירות זה אף הגיע עד לדרגים הגבוהים ביותר, עת דלף ל-CNN מייל בו צוטט נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש בישיבה פנימית באומרו כי הוא שמח שהסוכנות הפדרלית לניהול מקרי חירום (FEMA) סופגת את הביקורות שהיו אמורות להיות מופנות כלפי הנשיא עצמו בכל הקשור לסופה קתרינה שפגעה בניו אורלינס בשנה שעברה.

אף בארץ הגיעו לבתי המשפט מספר מקרים בהם שימוש לא זהיר בדואר אלקטרוני הוביל לתוצאות משפטיות שלא בהכרח היו מקובלות על שולחי הדוא"ל. בשנה שעברה אישר בית המשפט הסכם שנכרת לא על דרך של עריכת מסמך משותף וחתימתו, אלא באמצעות החלפת שדרי דוא"ל. בית המשפט בחן את תוכן השדרים וקבע שניתן להבין מהם מה תוכן ההסכמה בין הצדדים וכי אכן קיימת הסכמה בין הצדדים. העובדה שלא נחתם הסכם בפועל אינה משנה, ובית המשפט אכף את אותו "הסכם" שנכרת בחליפת דוא"ל - "הסכם" שלפחות אחד מהצדדים חשב כי מכיוון שלא נחתם הרי אין לו תוקף מחייב.

לפני ימים ספורים דחה בית משפט השלום בתל אביב תביעת לשון הרע, בהסתמכו (בין היתר) על תכניהם של מסרי דוא"ל כבסיס להחלטתו, תוך קביעה שדוא"ל הינו ראיה קבילה, אם כי המשקל שייוחס לה ישתנה לפי העניין.

עינינו הרואות - אותו מכשיר אשר כל אחד ואחד מאיתנו עושה בו שימוש סתמי כלאחר יד מגלם בחובו סכנות רבות אשר עלינו להתמודד עימן.

עלינו לוודא שהמייל נכתב בצורה ראויה וזהירה, על אף היותו מכשיר מהיר ונוח לשימוש; עלינו לוודא שאין בדוא"ל שאנו שולחים תוכן שעלול לסבך את בית העסק או את עצמנו וכן אין בו משום ראיה כנגדנו אם יוצג כראיה סכסוך קיים או עתידי; עלינו לוודא שאין בו התחייבויות שאין אנו רוצים ליטול על עצמנו ועוד.

משום כך, אנו מוצאים יותר ויותר חברות זרות ואף חברות ישראליות המקפידות הקפדה יתרה על דברי הדוא"ל הנשלחים על ידי עובדיהם, מעבירות את עובדיהן השתלמויות מתאימות ומפתחות מערכות לפיקוח ואחזור דוא"ל, על מנת לעמוד בדרישות המשפטיות והמסחריות.

מוטב שבעלי העסקים בארץ יפנימו את הסכנות הגלומות במכשיר מועיל זה ויפעלו לצמצומן, בין אם באמצעות הנחיית עובדיהם והדרכתם, פיקוח על מערכת הדוא"ל היוצא, מעקב אחרי דברי דוא"ל שייתכן שיש בהם משמעות משפטית או משמעות מחייבת אחרת והפעלת נהלים שנועדו לצמצם את הסיכונים בשימוש בדוא"ל.

עם זאת, מעסיק המעוניין בפיקוח על דברי הדוא"ל היוצאים את עסקיו, חייב לנקוט במשנה זהירות, לעדכן את עובדיו בעובדת הפיקוח על המייל וכן להבטיח שהפיקוח לא יחרוג מגדר הסביר והראוי. לכן, כל פעולה הננקטת להגנה על המעסיק חייבת לעבור ביקורת והתאמה לצרכים המיוחדים בגינם היא ננקטה.

המחבר הינו עורך דין המתמחה בתחום המשפט המסחרי, דיני קניין רוחני ומשפט אינטרנט. ניתן למצוא מאמרים נוספים מפרי עטו באתר http://www.y-law.co.il

אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת או ייעוץ משפטי מחייב, ואין להסתמך עליה. הכתבה מהווה סקירה בלבד ובכל מקרה בו עולה הצורך יש להסתמך על ייעוץ משפטי ספציפי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"