שמור את האינטרנט לקודשו

אתר אינטרנט שמור, אינדקס בתי עסק שומרי שבת ופונה ל-150 אלף בית אב של הציבור הדתי לאומי, מציג גישה כלכלית ייחודית לרשת

ליאור הנר
ליאור הנר

כשפוגשים את צביקה אילן לא מדמיינים שמאחורי החזות הדתית הכוללת זקן מטופח וכיפה עומד יזם אינטרנט עם אג'נדה חברתית ועסקית מוצקה. המייסד והמנכ"ל של פואנטה - העוסקת בהקמת אתרי מסחר באינטרנט, שיווק ויצירת תדמית - אינו איש עסקים טיפוסי. הפרויקט החדש שלו - אתר האינטרנט שמור - הוא יותר מאינדקס עסקים שומרי שבת: הוא פרויקט מסחרי רחב היקף, המנסה לדברי אילן "להפוך את החברה הישראלית לטובה יותר".

"לפני כשנה פנו אלי אבי והרב הראשי של רמת גן, הרב יעקב אריאל, בהצעה להקים פרויקט בעניין ולפני 8 חודשים הקמנו את אתר שמור. חשוב לציין כי המוטיווציה מאחורי הקמת האתר אינה דתית בלבד", מסביר אילן. חוק שעות העבודה והמנוחה בישראל קובע כי שבת הוא יום מנוחה בישראל ופרט לכמה גופים מוגדרים, כל שאר הגופים הפועלים בשבת עוברים על החוק. אילן טוען, כי בגלל הכוח הכלכלי של עסקים גדולים הפועלים בשבת, רשויות המדינה מתעלמות מהפרת החוק כמעט באופן גורף.

"דווקא בתחום המסעדות יש לנו מעט מאוד כניסות. הציבור הדתי והמסורתי התרגל לחפש את תעודת הכשרות"
אתר שמור מכיל אינדקס של אלפי בתי עסק שאינם פעילים בשבת. לאילן זה לא משנה מי בעלי בית העסק, אלא רק שהוא אינו פעיל כלל בשבת ואינו מעסיק אף עובד בהכנות לפתיחה במהלך השבת. "לא נימנע מלהציג באתר גם חנויות שומרות שבת של רשתות שחלק מהחנויות שלהן פתוחות בשבת", אומר אילן. ההרשמה פתוחה בפני כל בית עסק בחינם, ולדברי אילן יש ביקורת מלאה על כל עסק חדש הכולל שיחות דמה בטלפון לוודא כי הוא באמת אינו פתוח בשבת. בנוסף יש באתר אינדקס מאמרים בעלי אופי דתי הדנים בהלכה וחברה, וכן שידור חי של שיעורים ממכון מאיר ללימודי יהדות.

"דווקא בתחום המסעדות יש לנו מעט מאוד כניסות. הציבור הדתי והמסורתי התרגל לחפש את תעודת הכשרות", מספר אילן ומוסיף כי בתחום מוצרי הצריכה אין בציבור הזה את אותה המודעות. עוד הוא מוסיף כי בעתיד יעניקו תעודות לבתי עסק המעידות שם עומדים בסטנדרטים של שמור.

לדברי אילן, הושקעו כ-80 אלף דולר באתר שמתוכנן להיות הרבה יותר מאינדקס. אילן מספר כי בקרוב תושק באתר זירת סחר מקוונת שתאפשר לעסקים קטנים למכור את מוצריהם באינטרנט. "כ-2,000 גופים כבר גילו עניין", טוען אילן ומספר כי המוטיווציה מאחורי הקמת זירת הסחר היא ניסיון לעזור לעסקים קטנים לשמור על התחרותיות מול אתרי רשתות גדולות שיש להן נוכחות גדולה גם באינטרנט.

שיתוף הפעולה המעניין ביותר של האתר הוא עם ויזה כאל שתשיק בקרוב כרטיס אשראי הפונה לציבור הדתי. לדברי אילן, כל העסקים המופיעים באינדקס העסקים של שמור יוכלו להצטרף למעגל נותני ההטבות למחזיקי כרטיס האשראי. הכוונה, ככל הנראה, היא ליצור מועדון צרכנות על בסיס מאגר העסקים באתר שמור. תוכנית נוספת של אילן היא להשיק את האתר באנגלית לקהילה היהודית בארה"ב בתחילת 2007, אך לדבריו, "בשונה מהציבור הישראלי, הקהל האמריקאי מפונק ולא מוכן לקבל מוצר שאינו מוגמר ומותאם להם".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן