הלוויין ארוס B של אימג'סט החל לשגר תצלומים באיכות "מעולה"

מנכ"ל אימג'סט, שמעון אקהאוז: "אנחנו יכולים לצלם כל נקודה בעולם"; החברה מתכננת לצאת להנפקה בוול סטריט בתוך כשנה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הלוויין ארוס B, ששיגרה חברת אימג'סט בשבוע שעבר מסיביר שברוסיה, החל להעביר ביום שישי תצלומים ראשונים לכדור הארץ. התצלומים הגיעו באיכות שתוארה במרכז הבקרה של אימג'סט "מעולה", ובכך הכתירו את הפרויקט כולו כהצלחה.

"הלוויין יודע להביא תצלום מכל נקודה בעולם, לא רק מהכור הגרעיני באיראן, גם מהכור בניו זילנד. אין נקודה שהוא לא מביא ממנה תצלום, בגלל המסלול שלו. רק באיראן יש טרור? בסודאן אין? יש לנו גם תצלום מבסיס חיל האויר בסודאן", אמר אקהאוז. "בעידן של טרור עולמי צריך מודיעין עולמי, וזה מה שהלוויין שלנו עושה. אף אמצעי לא נותן מודיעין מכל העולם ובזמן אמת. התצלומים מגיעים בתוך דקות ממועד צילומם".

מערכת הביטחון הישראלית היא אחד הלקוחות של הלוויין. אקהאוז ציין כי בימים של דיונים על קיצוץ בתקציב הביטחון מהווה הלוויין ארוס B דוגמה לשימוש שיכולה לעשות מערכת הביטחון ביוזמה פרטית מבלי להשקיע עשרות מיליוני דולרים בפיתוח לוויין משלה.

ממועד השיגור, באמצע השבוע שעבר, ביצע הלוויין 23 הקפות של כדור הארץ. כל שעה וחצי משלים הלוויין הקפה אחת מהקוטב הצפוני לקוטב הדרומי.

הלוויין, שבבעלות אימג'סט, שוגר על טיל רוסי. בהכנתו שולבו התעשייה האווירית שייצרה את הלוויין באמצעות החברה הבת שלה, מבת, בעלות של כ-70 מיליון דולר; אל-אופ מקבוצת אלביט שפיתחה את המצלמה שהורכבה עליו; רפא"ל שפיתחה את מערכת ההנעה של הלוויין; ורוקר שפיתחה את מערכת ניווט הלוויינים.

יצחק ניסן, מנכ"ל התעשייה האווירית השותפה באימג'סט, שכיהן בעבר כמנהל חטיבת לוויינים וטילים במבת, אמר בסוף השבוע: "מדובר בהישג טכנולוגי חסר תקדים של התעשייה האווירית, שבתוך 21 חודש, בתוכנית מאוד לחוצה וצפופה, הצליחה לשגר בהצלחה לוויין צילום שהתצלמים שהתקבלו ממנו במרכז הבקרה הן באיכות מעולה".

בעקבות הצלחת השיגור מתכננת אימג'סט לצאת להנפקה ציבורית בבורסה האמריקאית תוך 12-9 חודשים. את ההנפקה יוביל בנק ההשקעות יו.בי.אס, ככל הנראה לפי שווי חברה של 500 מיליון דולר. ההערכה היא כי הצלחת השיגור הנוכחי עשויה אף להעלות את שווי החברה בגיוס. בחברה שותפים בנוסף לתעשייה האווירית גם חברת אלביט מערכות ומשקיעים פרטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?