אתר האינטרנט 144 של בזק - ברמת עולם שלישי

מתקבל הרושם שבזק כבר שידרגה את האתר שלה אך אינה מעמידה אותו לרשות הציבור לנוכח קשייה להיפרד מההכנסה המתוקה אשר מניב לה השירות הטלפוני 144. אם חיים סבן, הבעלים החדש, היה מודע למצב הקיים, הוא היה שם מייד קץ להמשך הביזיון

אורי שרף
אורי שרף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי שרף
אורי שרף

בעוד שהחברות הסלולריות מטילות אל שדה המערכה התחרותי מכשירים חדשניים מהדור השלישי, מרשה לעצמה חברת בזק לנהל את אתר המודיעין שלה ברמה מפגרת ומרגיזה. לא בדור שלישי מדובר כאן, אלא בעולם שלישי.

רק בהיעדר תחרות אמיתית יכולה בזק להרשות לעצמה זלזול כה בוטה בלקוחותיה, קרי כמעט כלל תושבי מדינת ישראל. שמענו כמה הצהרות על כוונה לשדרג את האתר. נכון להיום אתר המודיעין של בזק הוא בלתי ידידותי, בלתי אמין ולעתים קרובות גם בלתי זמין.

מי שמצליח להיכנס לאתר מגלה שהוא בלתי ידידותי, פועל בטכנולוגיה מיושנת, מספרי הטלפון שבו כבר לא עודכנו משך שנים ואין כל אפשרות לחפש בו מספרים אלא רק בהגדרה מדויקת ביותר של השם אותו מחפשים
במדינה מודרנית האפשרות לברר באינטרנט מספר טלפון של אדם פרטי או עסק היא הליך בסיסי ומובן מאליו. זהו שירות חיוני ביותר לחברות, עסקים ואנשים פרטיים, חלק בלתי נפרד מהתשתיות הבסיסיות המאפשרות צמיחה ופיתוח עסקים. בישראל לפעמים אין אפשרות כלל להגיע לאתר. קשה להאמין שדבר כזה עדיין ייתכן במאה ה-21: אתה מקיש על www.144.bezek.com ומקבל הודעה על "עומס יתר בשרת, הבקשה נדחית"... במקרים בהם הצלחת להיכנס, מקדמת את פניך התנצלות שנמצאת שם כבר זמן רב: "הנתונים באתר זה אינם מתעדכנים. בזק פועלתעל שדרוג האתר על מנת לשפר את השירות. בתום השדרוג יעמוד לרשותכם אתר משופר ומעודכן, לשירותכם תמיד". ואכן, מאז ומתמיד אנו ממתינים לשירות אך הוא אינו מגיע.

מי שמצליח להיכנס לאתר מגלה שהוא בלתי ידידותי, פועל בטכנולוגיה מיושנת, מספרי הטלפון שבו כבר לא עודכנו משך שנים ואין כל אפשרות לחפש בו מספרים אלא רק בהגדרה מדויקת ביותר של השם אותו מחפשים. בחיפוש שם פרטי מגיעים לפעמים למספר (שכאמור לא מעודכן על פי הצהרת בזק). בחיפוש שם עסק, הסיכוי לקבל תוצאה נמוך מאוד. כל סטייה מהשם מעלה מיד את התשובה המייאשת: "לא נמצאו מנויים העונים על החתך המבוקש". קיים אמנם מדריך עסקים של דפי זהב, אך זה אינו משחרר את בזק מחובותיה הציבוריים.

מתקבל הרושם שבזק כבר שידרגה את האתר שלה אך אינה מעמידה אותו לרשות הציבור לנוכח קשייה להיפרד מההכנסה המתוקה אשר מניב לה השירות הטלפוני 144, אליו פונים מדי יום עשרות אלפי לקוחות ומשלמים 1.83 שקלים לבירור כל מספר טלפון. החברה גם עומדת בימים הקרובים לפעול בשיטת קישור הלקוחות על ידי לחיצה על כפתור כוכבית, וגם שירות זה יהיה החל מפברואר בתשלום נוסף, 63 אגורות, וזה כמובן בנוסף למחיר השיחה עצמה.

את החלל שנוצר מילאה עד לפני כשנתיים חברת דבש מערכות תוכנה. דבש פיתחה ושיווקה - תמורת תשלום - מאגר מלא ונוח לאיתור של כל מספרי הטלפון. מי שרכש את המאגר חסך הוצאה ניכרת בפניות אל עמדות המודיעין של בזק. אלא שבזק ראתה בכך תחרות ואיום והצליחה לחנוק את המתחרה ולהוציאה מהתחרות, מבלי שהיא עצמה מספקת לציבור את השירות לו הוא זכאי.

את החלל שנוצר מילאה עד לפני כשנתיים חברת דבש מערכות תוכנה. דבש פיתחה ושיווקה - תמורת תשלום - מאגר מלא ונוח לאיתור של כל מספרי הטלפון. מי שרכש את המאגר חסך הוצאה ניכרת בפניות אל עמדות המודיעין של בזק
אתרי ספר הטלפון ("הדפים הלבנים") של חברות הטלפון במדינות העולם המערבי הם ידידותיים למשתמש, וכוללים חומר רב ומקיף. חלקם אף נסחפים לכיוונים שיש בהם משום שירותי מידע ואף חדירה לרשות הפרט. ניתן לקבל ללא תשלום את ה"היסטוריה" של המנוי, היינו כל הכתובות בהן גר בעבר, רשימת שכניו ותמורת תשלום גם פרטים רבים נוספים, כולל אפילו הגיל והרשעות פליליות קודמות של המנוי...

בישראל לא מבקשים את כל אלה מבזק, אלא רק שתספק את השירות הפשוט והיעיל של איתור מספר הטלפון של אדם פרטי או עסק. יש לי הרגשה שאילו מר חיים סבן, הבעלים החדש של חברת הטלפוניה, היה מודע למצב הקיים, הוא היה שם מייד קץ להמשך הביזיון.

הכותב הוא מנכ"ל מט"י, מרכז טיפוח יזמות בירושלים ויו"ר המועצה

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"