ויקיפדיה נכנסת לתחום החדשות בעברית, הגולשים יהיו הכתבים

ויקיחדשות הוא תת-מיזם של אנשי ויקיפדיה העולמית והעברית היא השפה ה-16 שבה נוצרה גרסה של אתר זה; המטרה הרשמית של ויקיחדשות בכל השפות היא עיתונות אזרחית ברשת

גליה ימיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גליה ימיני

כשברקע מתרבות הביקורות בעולם על המודל הרעיוני, וויקיפדיה, האנציקלופדיה המשותפת העולמית והסניף הישראלי שלה, ממשיכים לצמוח עם אתרים ושירותים חדשים.

כשייסד ג'ימי וויילס את ויקיפדיה היא הייתה מיזם כמעט מחתרתי בכיכובם של משוגעים לדבר. מאז צמחה ויקי לממדי ענק בשפות שונות.

אתר ויקיפדיה בשפה העברית נהפך בשנים האחרונות לכלי שימושי ופופולרי בקרב הגולשים הישראלים, ואף משמש לאחרונה בסיס לאנציקלופדיה האינטרנטית שמציע האתר וואלה בשם וואלה!פדיה. בימים אלה הוויקיפדיה מתרחבת לעולם החדשות עם אתר ויקיחדשות המבוסס על עיקרון זהה של מידע חופשי ברשת המעודכן על ידי הגולשים והוא לדעת רבים אחד הטרנדים החמים של השנה הקרובה. מדובר באתר חדשות שייכתב כולו על ידי הגולשים, כמעט באותה מתכונת שבה נכתבת אנציקלופדיית ויקיפדיה. למעשה, ויקיחדשות הוא תת-מיזם של אנשי ויקיפדיה העולמית והעברית היא השפה ה-16 שבה נוצרה גרסה של אתר זה.

אנשי ויקיפדיה בגרסה העברית אינם מעורבים בויקיחדשות. הם מעדיפים להתמקד באנציקלופדיה ולא במיזמים האחרים. היוזמה הגיעה מכיוון אחר לגמרי, שיכול לקרות כמובן רק בישראל. אביחי, תלמיד ישיבה בן 20 מהצפון, הוא זה שיזם את הקמת ויקיחדשות בעברית. אביחי הוא חובב אינטרנט נלהב, אך מאחר והעיסוק ברשת לא מקובל בשילוב עם לימודי התורה בישיבה, הרבנים שלו לא יודעים על עיסוקיו הליליים והוא מקפיד להסתיר את זהותו. "יש כמה חברים שלי בישיבה שיודעים וזהו", סיפר אביחי.

"כדי לפתוח גרסה חדשה של ויקיחדשות לשפה כלשהי, יש צורך בחמישה אנשים שיתחילו לעבוד על תרגום הדפים הראשוניים כמו הצהרת המשימה", הסביר אביחי. "אני וכמה מתנדבים אחרים ברשת התחלנו לעבוד על זה, וכעבור כמה ימים קיבלנו אישור ודומיין משלנו. כרגע, יש 5-4 משתמשים פעילים ועוד 30 משתמשים רשומים".

אביחי אומר כי בוויקיפדיה העברית טוענים שישראל היא מדינה קטנה מדי שבה כוח האדם קטן מאוד ולכן ישראל לא בנויה לכמות הפרויקטים שיש בשאר השפות. "אבל, אני רואה את הגידול במשתמשים בשאר המיזמים ובוויקיפדיה עצמה ואני חושב שאנחנו עדיין לא מנצלים את מקסימום כוח האדם. כולנו תקווה שיש אי שם אנשים שאוהבים חדשות ועיתונות שיבואו ויושיטו יד".

גרסת הבטא של האתר עלתה בנובמבר האחרון והשבוע נפתח האתר הרשמי. הכותרת שפתחה את החדשות היא: "משה פייגלין שוקל להסיר את מועמדותו לכנסת הבאה" - לא משהו שלא יכולתם לקרוא בכל אתר חדשות ממוסד אחר אך פה הגולשים הם אלו שכותבים את הידיעות. אביחי מדגיש שהמטרה היא לצאת מנקודת מבט ניטראלית ולתת דיווחים חדשותיים ללא כל הטייה פוליטית ודעות קדומות. "בתחילת הדרך אני מאמין שרוב הידיעות ילקחו מאתרי חדשות אחרים, אך הדיווח המקורי יהיה של הגולשים עצמם".

המטרה הרשמית של ויקיחדשות בכל השפות היא עיתונות אזרחית ברשת. כל אדם שהיה נוכח באירוע כלשהו, ורוצה לדווח עליו באתר חדשות, יוכל לעשות זאת בויקיחדשות. האתר יהווה מקור חדשות בתוכן חופשי, מה שאומר שכל אחד יכול להעתיק, לשנות ולערוך את המידע. בעתיד מתכוונים באתר להוות תחליף לסוכנויות חדשות כמו רויטרס, מכיוון שכל אתר חדשות "אמיתי" יוכל להעתיק מויקיחדשות מידע ותמונות כאוות נפשו בחינם, בזכות הסרת זכויות היוצרים מכל מה שמופיע באתר.

בימים אלה קם אתר חדשות נוסף, שמיועד לכתיבה בידי הגולשים, תחת השם סקופ -

www.scoop.co.il - והנה יש כבר לויקיחדשות תחרות. "אני חושב שהכישלון וההצלחה של ויקיחדשות תלויים רק במספר המשתמשים הפעילים שנצליח לגייס", אמר אביחי. "המטרה היא להיות תחליף לאתרי החדשות הגדולים".

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"