רפואה סלולרית

נכון שיש לו קרינה מזיקה ושכולנו חוששים שהוא מסרטן. אבל הטלפון הסלולרי, מתברר, יכול גם להציל. פיתוח ישראלי חדש רותם את מצלמת הסלולר וחיישן אינפרא-אדום לזיהוי ביתי מוקדם של סרטן השד ובעיות קרדיולוגיות

עודד ירון
עודד ירון
עודד ירון
עודד ירון

כשכמעט כולנו משתמשים לפחות בטלפון סלולרי אחד והאנטנות צומחות בכל פינה, אף אחד לא חופשי מהשאלה "מה עושה הקרינה שמתרוצצת סנטימטרים מהראש שלי"? בייחוד כשמדענים מתריעים שהקרינה הזו מסוכנת. ואולם אותם מכשירים שלכאורה מגדילים את הסיכוי לסרטן יכולים, מתברר, גם לסייע לנו להינצל ממנה. בעזרת טכנולוגיה שמפתחים כעת בישראל, הסלולר יוכל גם לבצע אבחון מוקדם של סרטן השד שיחסוך את בדיקת הממוגרפיה התקופתית או יסייע באיתור בעיות קרדיולוגיות.

כל מה שנחוץ כדי להפוך את הטלפון הסלולרי למכשיר אבחון מוקדם של סרטן השד היא מצלמת אינפרא-אדום פשוטה, שנמצאת היום במרבית מכשירי הסלולר החדשים, ותוכנה מתאימה לעיבוד הנתונים. המכשיר עצמו, שנמצא בשלבים טכניים של פיתוח ועדיין לא קיבל אישור של מנהל התרופות האמריקאי (FDA) לשיווק, יוכל לספק אבחון מוקדם של הסרטן שמאיים על חייה של אחת מכל תשע נשים בישראל - וכל זאת באמצעות בדיקה ביתית מידית.

חיישן במקום מדיטציה

לדברי המפתח, ד"ר ניצן יניב, הבדיקה תספק אינדיקציה טובה יותר מהבדיקה העצמית שאותה מבצעות נשים בבית. התוצאות שיתקבלו בבדיקה יועברו ישירות לידי מוקד רפואי; שם ינתחו אותן ויוכלו לקבוע אם יש צורך בבדיקות נוספות. לדברי יניב, הבדיקה הביתית יכולה גם לעזור לנשים שאינן הולכות באופן קבוע לבדיקת הממוגרפיה.

ד"ר יניב הוא בכלל פסיכולוג בהכשרתו. לדבריו, נחשף למצלמות אינפרא-אדום בעבודתו בביופידבק. השיטה, שהגיעה מתחום הרפואה המשלימה, נועדה לטיפול במחלות לב, לחץ דם גבוה והיפראקטיוויות. במסגרת הבדיקה, הפסיכולוג מצמיד לאצבע המטופל או למצחו חיישן, שמעביר נתונים על תפקודי הגוף. בהתאם לנתונים, הפסיכולוג מדריך את המטופל כיצד להגיע לשליטה טובה יותר על הגוף וכך לשפר את מצב בריאותו. הטיפול נועד להשיג תוצאות דומות לאלה המושגות בשנים של מדיטציה.

מעטים יודעים כי אותו חיישן שמצמידים באטב לאצבע, הוא בעצם מצלמה שעושה שימוש בשלוש עדשות - אחת משגרת פולסים של אור לבן, בעוד השתיים האחרות קולטות אור.

מצלמות האינפרא-אדום מספקות את הנתונים לאבחון בשתי דרכים. בעוד שהמכשיר של יניב טרם קיבל את האישור, הוא מבסס את הפיתוח על שתי מצלמות של חברות בריטיות שכן קיבלו השנה את אישור ה-FDA לשמש מכשיר אבחון לסרטן שד. שתי המצלמות משתמשות בטכניקה שונה לאבחון. אחת מהן מזהה הבדלי חום בין אזורים שונים בשד, ועל פי הנתונים המופקים מאפשרת לרופאים להבחין בבעיות. מצלמה אחרת מזהה בעיות על ידי עיבוד חלקיקים ומגלה בעיות על ידי זיהוי שינויים בזרימת חמצן לאזורים פגועים בשד.

אין חשש למציצנות

דרכו של יניב מהרפואה המשלימה לאבחון סרטן החלה כשרצה לבחון איך ניתן לקחת את המכשיר ששימש אותו לביופידבק ועלה כ-5,000 דולר ולהפוך אותו למשהו שכל אדם יכול לעשות בו שימוש. הוא הגיע למסקנה שהפתרון נעוץ בהחלפת המכונה הגדולה בתוכנה שתוכל לספק את אותן תוצאות. בעבודה עם צוות מתכנתים וטכנאים פותח חיישן שיכול להתחבר לסלולר ולבצע את אותן פעולות כמו המכונה היקרה.

לאחר מכן בחן שני כיוונים: מעבר האבחון מהחיישן החיצוני לתוך מכשיר הסלולר, ומעבר לתחום של אבחון קרדיולוגי. את בדיקת ההיתכנות של המעבר לתוך הטלפון ביצעו צבי שחורי, סמנכ"ל ומנהל אגף מחקר במיזמים טכנולוגיים בסלקום, ושלום מועלם, גם הוא מסלקום. הם מצאו כי אין בעיה לשלב את החיישן אפילו בתוך מצלמה קיימת. השילוב של החיישן במצלמה הרגילה ייעשה בכמה שלבים: חיבור של מצלמה חיצונית; שילוב החיישן כמצלמה נוספת בטלפון; והפיכתו לחלק מהמצלמה היחידה במכשיר הסלולרי.

אנשי סלקום שללו, בין היתר, את החשש כי המצלמה עלולה לאפשר למציצנים לצלם חלקי גוף מוצנעים מבעד לבגדים. זאת, בעקבות פרסומים על מצלמות אינפרא-אדום שמאפשרות לחדור לפרטיות בכל מצב. יניב הסביר, כי המצלמות החודרניות אינן מצלמות באינפרא-אדום מלא.

התגובות מקרדיולוגים על השימוש במכשיר ככלי אבחון לבעיות לב היו חיוביות. יניב פנה לפתח תוכנה בשם קרדיומטר בהתבסס על כמה מחקרים - בין היתר של פרופ' עמוס כץ, קרדיולוג מבית החולים סורוקה, שגם עורך מחקרים על התוכנה. התוכנה זכתה במקום השני בתחרות פיתוחים רפואיים של האיחוד האירופי, ובעקבות זאת, זכתה למענק מהמדען הראשי ולחשיפה בתקשורת הישראלית והעולמית. תוכנת הקרדיומטר נבדקת כעת בבית החולים סורוקה ותיבדק ב-FDA בתום המחקר.

החומרה קיימת

יניב, שכאמור טרם הוציא את המוצרים לשוק, מאמין כי יצליח במקום שבו רבים נכשלו. "הסיבה העיקרית לכך שעד היום לא נמכר מכשיר לאיתור מחלות לב בבית, היא שתמיד כל החברות ניסו קודם כל ליצור חומרה חדשה ורק אחרי זה ליצור את התוכנה; ואז הן נתקעו - בדרך כלל בגלל בעיות כספיות", אמר.

לדבריו, המפתח להצלחה בתחום הוא ההתמקדות בתוכנה שיכולה לעשות שימוש במוצרי חומרה קיימים. כיום קיימות מצלמות מדף פשוטות וזולות שיכולות לשמש ליישומים רבים - החל באיתור אנשים לכודים בשריפות וכלה בבדיקת רטיבות בתוך קירות הבית. ואולם בגלל גורמים כמו אנשי מקצוע שאינם רוצים לוותר על מטה לחמם, ובשל שמרנות המוסדות והצרכנים, פוטנציאל המצלמות אינו ממומש והציבור ממשיך להוציא כסף רב על איש מקצוע החמוש במכשור רב רושם. "אם תפרק את הקופסה, תמצא בפנים את אותה עדשה קטנה ומאחוריה לוח אלקטרוני שקולט את האור".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?