אולמרט הציע לראש ממשלת יפאן קואיזומי לקדם הסכם אזור סחר חופשי בין המדינות

שר התמ"ת: "יש ביפאן סקרנות אדירה לגבי ישראל - קואיזומי חזר והדגיש שיפאן מאד מעוניינת להיות מעורבת בתהליך בין ישראל לפלשתינאים דרך פרויקטים כלכליים"

צורי דאר
צורי דאר

ממלא מקום ראש הממשלה ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, נועד היום בטוקיו עם ראש ממשלת יפאן, ג'וניצ'ירו קואיזומי. אולמרט אמר לקואיזומי כי ישראל מבקשת לבדוק אפשרות להתחיל בשיחות לקראת הסכם אזור סחר חופשי בין המדינות.

לדברי אולמרט, תרומתו של הסכם זה להגברת הסחר והשת"פ הכלכלי בין ישראל ויפאן יכולה להיות משמעותית ביותר, הן עקב הסמליות והמסר שהוא עתיד להעביר לקהיליות העסקים בשתי המדינות, והן מכיוון שהוא יהווה עבור ישראל בסיס להסכמים נוספים עם מדיניות אסייאתיות. הסכם סחר בין יפאן וישראל יעמיד את יפאן בעמדת תחרות שווה למול ארה"ב והאיחוד האירופי.

במהלך השיחה דנו אולמרט וקואיזומי בנושא השלום במזרח התיכון ותהליך ההתנתקות. במהלך קוקטייל שנערך היום בבית שגריר ישראל ביפאן, אלי כהן, אמר אולמרט כי קואיזומי חזר והדגיש בפגישה מספר פעמים כי ליפאן עניין גדול להיות מעורבת בתהליך השלום בין ישראל לפלשתינאים דרך פרויקטים כלכליים ויצירת תשתיות ברשות הפלשתינית. "קואיזומי מעוניין בפגישה עם ראש הממשלה שרון", אמר אולמרט, "היפאנים מרגישים שקורה משהו במזרח התיכון והם רוצים להשתתף בו".

"ביפאן יש סקרנות אדירה מאד לגבי ישראל ויכולותיה. חלק מהסקרנות נובעת אמנם ממיתוסים לגבי המוח היהודי. פגשתי היום בנקאי יפאני בכיר שאמר לי שהוא יודע ש-50% מהרופאים בארה"ב הם יהודים - מה שלא נכון. אבל מעבר למיתוסים, הסקרנות קשורה גם ליכולות המוכחות של ישראל. לכן יש בכנס איגוד ההון סיכון פוטנציאל גדול מאד", אומר אולמרט.

רונית קן, מנהלת מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת, ציינה כי עד לאחרונה נמנעה יפאן מחתימה על הסכמי סחר בילטראליים והתרכזה במו"מ על הסכמי סחר מוליטילטראליים במסגרת WTO. בשנים האחרונות נוצרה ביפאן תחושה לפיה גישה זו פוגעת בכושר התחרות שלה בשווקים הבינלאומיים, לפיכך החליטה יפן לשנות את מדיניותה ולפתוח ביוזמות לחתימה על הסכמי סחר בילטראליים ואזוריים, כדוגמת הסכם יפאן עם מקסיקו.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"