המימוש החמישי של שלמה בן חיים

הפרופסור לרפואה מהטכניון שלמה בן חיים, כבר רגיל למימושים וחתום על מכירת חברות בסכום של מיליארד דולר, שהניבו לו רווח אישי של 180 מיליון דולר

עודד חרמוני
עודד חרמוני
עודד חרמוני
עודד חרמוני

תמונה ישנה בשחור לבן מימי שירותו הצבאי כרופא היא הפורטרט הציבורי היחיד של פרופ' שלמה בן חיים. כבר שנים שבן חיים נמנע מפרסום, ולכן שמו אינו מוכר לציבור הרחב. ואולם בתעשיית הביוטק והרפואה, שמם של בן חיים, ושל שותפו האמריקני ד"ר לואיס פל, מהלכים קסמים; כמעט כל חברה שבה השניים היו מעורבים בעשר השנים האחרונות, הפכה למכרה זהב. מי שהשקיע לצידם לאורך הדרך עשה הון, ובעיקר אמורים הדברים בקרן ההון סיכון יוזמה שמנהל יגאל ארליך, ושהיתה שותפה כמעט לכל השקעותיהם.

כל יזם סטארט אפ בתחום חולם שבן חיים ופל יציצו ברעיון שלו ויגידו מלה טובה. אפילו המשפט "בן חיים ופל חשבו להשקיע בחברה", כפי שאומר זאת גורם בכיר בתחום, מהווה סוג של חותמת כשרות למשקיעים אחרים. קשה להתווכח עם ההצלחה של הפרופסור מהטכניון שחתום בשבע השנים האחרונות על חמישה מימושים בהיקף כולל של מיליארד דולר, ועדיין מחזיק במניות בכשלוש חברות מבטיחות.

זו גם הסיבה שאף אחד לא הופתע בסוף השבוע מהידיעה שעוד חברה של בן חיים ופל - רדיאנסי - בדרך לגיוס של עשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 180 מיליון דולר. על אף שעד היום מרבית הפיתוחים של השניים פותחו סביב הטיפול בלב (הם הצליחו להקים חברות ולמוכרן במאות מיליוני דולרים, בהשקעה זעומה יחסית) ההצלחה של רדיאנסי מגיעה דווקא מתחום הטיפולים הקוסמטיים בעור.

ברדיאנסי, המתמחה בפיתוח מכשירים לטיפולי עור, השקיעו השניים עם קרן יוזמה רק 3.2 מיליון דולר; החברה הגיעה כבר ב-2003 להכנסות של 21 מיליון דולר ולרווח נקי של 5.8 מיליון דולר. החברה עומדת עתה לגייס 54 מיליון דולר בבורסת לונדון לפי שווי של 180 מיליון דולר.

מדובר בהנפקה הראשונה של חברה שבה מעורב בן חיים, אשר כמעט בכל שנה מצליח לרשום מימוש נוסף בתיק ההשקעות שלו, ממכירה פרטית של חברותיו. בשבע השנים האחרונות בן חיים לקח חלק במכירה של חמש חברות שהיה שותף להקמתן בהיקף כולל של מיליארד דולר. הרווח האישי שהניבו לו המכירות האלו מגיע לכ-180-140 מיליון דולר לפני מס.

בן חיים, 46, נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם בתחום מכשור רפואי לטיפול בלב, והוא מרצה בבית הספר לרפואה של הטכניון והארוורד. את שרשרת ההצלחות שלו עד היום קשה לנתק מהשותף שלו לואיס פל, אחד האנשים המשפיעים בעולם הרפואה האמריקאי ומי שיושב בדירקטוריונים של חברות רבות בתחום.

ההצלחה הראשונה של בן חיים ופל היתה חברת הסטארט-אפ ביוסנס, שפיתחה מוצרי אבחון קרדיולוגיים ונמכרה ב-97' תמורת 400 מיליון דולר לחברת קורדיס - חברת בת של תאגיד הרפואה הענק ג'ונסון וג'ונסון. בן חיים קיבל אז מניות בשווי של כ-95 מיליון דולר אותן מימש ברגע שהתאפשר. מי שהרוויח לא מעט מהעסקה היה גם אחיו של בן חיים, עורך הדין עמית בן חיים, שנמנה בין המשקיעים הגדולים בחברה ויצא ממנה עם כ-100 מיליון דולר. לאחר המכירה נותר בן חיים כיועץ בכיר לקורדיס והפך לדמות בולטת בין חברות המכשור הרפואי בעולם.

הקשר עם ביוסנס הביא לבן חיים מימוש נוסף ב-2002, מכיוון אחר לגמרי. בן חיים ולואיס פל היו בין המשקיעים הראשונים והגדולים בחברת הדוט-קום נובוויז (מאוחר יותר אודיגו) שהקים יואל זילברשטיין, מנכ"ל ביוסנס. החברה, שגייסה 21 מיליון דולר, נמכרה לבסוף ב-2002 לקומברס, שבעצמה היתה בעלת מניות ב-20 מיליון דולר.

למרות השפל בענף ההיי-טק הצליח בן חיים לשמור על מימוש אחד בשנה גם לאחר מכירת אודיגו לקומברס. בשנה שעברה הוא היה מעורב יחד עם פל במימוש הגדול ביותר של חברת מכשור רפואי ישראלית מאז 2001 - מכירת חברת הסטארט-אפ אקס טכנולוגיות; החברה פיתחה בלון לפתיחת סתימות עורקים במסגרת צינתורים ונמכרה לתאגיד המכשור הרפואי גאיידנט תמורת כ-180 מיליון דולר. בן חיים ופל, שהחזיקו כ-50% ממניות החברה, קיבלו עד כה כ-20 מיליון דולר מהמכירה, וצפויים לקבל יחד עוד 70 מיליון דולר נוספים.

גאיידנט כבר הביא בעבר לבן חיים ופל רווח הון ענק, כמעט ללא מאמץ, ודווקא מחברה שעדיין לא עשתה מימוש קלאסי - אימפולס דינאמיקס, שפיתחה טכנולוגיה לטיפול באי ספיקת לב. בסוף שנת 2000 חתם ענק הציוד הרפואי גאיידנט על הסכם לפיו שילם לחברה, שבן חיים ופל מבעלי המניות הגדולים בה, 127 מיליון דולר במזומן עבור זכות שלא מומשה מעולם, לרכוש את הטכנולוגיה שפיתחה. במסגרת העסקה, קיבלה גאיידנט את הזכות לרכוש בעתיד את החברה הישראלית תמורת כ-300 מיליון דולר נוספים. כיום מגייסת אימפולס דינאמיקס כ-75-50 מיליון דולר לפי שווי של 250 מיליון דולר לפני הכסף, ורבים חוזים שהיא תהיה המימוש הבא של שני היזמים.

שותפו של בן חיים, לואיס פל, הוא בעל רקורד ותיק הרבה יותר בעשיית כסף מחברות תרופות. עד היום היה מעורב בעשרות עסקות בהיקף של 5 מיליארד דולר, מהם כמיליארד דולר במסגרת חברות ישראליות; זאת יחד עם בן חיים או היזם מוטי ביאר. בין החברות שפל הקים בישראל יחד עם מוטי ביאר היתה חברת הצנתרים אינסטנט, שנמכרה ב-1996 למדטרוניק, בעסקה בהיקף של 200 מיליון דולר, וחברת דיסק-או-טק העוסקת בפיתוח פתרונות אורטופדיים כמו מסמרים לחיבור חוליות, ובתעשייה מסמנים אותה כהבטחה גדולה.

בתעשייה טוענים כי בניגוד למשקיעים רבים המתרברבים ביכולתם להביא ערך מוסף לחברה, בן חיים ופל מייצרים בפועל ערך כזה בזכות מעמדם בשוק המכשור הרפואי העולמי, ובזכות המעורבות שלהם בחברות. בן חיים ופל הם שהביאו למכירתה של חברת אקס טכנולוגיות לגאיידנט ב-180 מיליון דולר; המעורבות שלהם ברדיאנסי, שפל הוא יושב הראש שלה, היא זו שהובילה אותה, עם השקעה של 3.2 מיליון דולר בלבד, לרווח של 5.5 מיליון דולר ב-2003 ולתשקיף לקראת הנפקה לפי שווי של 180 מיליון דולר.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"