חברו הטוב ביותר של וירוס התולעת הוא אנחנו

השתוללות תולעת "Mydoom" השבוע היתה נמנעת לו משתמשים היו נוקטים באמצעי זהירות ראויים כדי להבטיח שאין באי מיילים שקיבלו תוכן קטלני

דן גילמור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן גילמור

נפילתו של האי-מייל היא תוצאה של מעשיו של פושע או פושעים שמשתמשים בדואר האלקטרוני נגדנו. עם זאת, היה נחמד אם היינו מפסיקים לעזור להם.

באמצע השבוע עוד השתולל וירוס התולעת "Mydoom" (או "Novarg" או "MiMail.r", בהתאם למי שהצמיד לו את כינויו) ברחבי העולם. הוא הגיע בצורה של קובץ מצורף לאי מייל, ומשתמשים במערכת ההפעלה "חלונות" אשר פתחו את הקובץ המצורף הביאו על מחשביהם כליה אחרי שהללו הפיצו את התועלת הלאה, וגרמו לסתימת מערכות דואר אלקטרוני ברחבי העולם.

התקפה מסוג זה לא היתה מצליחה לו אנשים היו מזהים כי מדובר באי-מייל קטלני.

אני נוהג לפי כלל שהלוואי שכולם היו נוהגים על פיו: אינני פותח קבצים מצורפים כלשהם, אלא אם כן ביקשתי במפורש שישלחו לי את הקובץ, ציפיתי שישלחו לי אותו או שנקטתי בצעדים משמעותיים כדי להבטיח שהוא אינו כולל תוכן קטלני. נקודה.

משמעות הדבר בפועל היא שאני מוחק את מרבית האי-מיילים שאני מקבל שמצורף להם קובץ.

הנקיטה באמצעי זהירות קלה עבורי יותר מאשר עבור מרבית האנשים, משום שאני משתמש במחשב מקינטוש. וירוסים ותולעים נוטים לפגוע במחשבים הפועלים על "חלונות" משום שדרכם עוברת מרבית תכתובת הדואר האלקטרוני, מה גם שקיימות בה פרצות אבטחה שפשוט קוראות לגנב. (אם כי עלי להודות כי "מיידום" ניצל את תמימות המשתמשים יותר מאשר את בעיות האבטחה של "חלונות").

"מיידום" רק חיזק את תחושת האי נוחות שלי מכך שדואר אלקטרוני הפך כיום למעמסה לא פחות משהוא כלי שימושי. בין מבול הוירוסים להררי ה"דואר זבל" הולך האי-מייל ודועך.

מערכות לסינון זבל

בשבוע שעבר פנה אלי באמצעות תוכנת ההודעות המיידיות מישהו שניסה לשלוח לי אי מייל, אך גילה שהוא נחסם על ידי מה שהוא הגדיר כ"מערכת סריקת הוירוסים הפשיסטית" של החברה שלי. הפניתי אותו לכתובת אי מייל אחרת, כתובת אישית שאיפשרה למכתב האלקטרוני שלו להתקבל. בחנתי את האי מייל שלו, אך לא הצלחתי לגלות איזו מלה בו (לא היה קובץ מצורף) מנעה ממנו לעבור את הסינון.

אירועים מסוג זה הופכים בהדרגה לדבר שבשגרה. בניסיון לפתור את בעיית ה"דואר זבל" ברמת השרת המקומי, אנו גורמים למה שנהוג לכנות במקומותינו פגיעה בחפים מפשע.

בינתיים, החוק הפדרלי נגד "דואר זבל" אשר נכנס לתוקף בתחילת ינואר לא ממש פגע בנכונות של שולחי ספאם לסתום את הרשת עם הזבל שלהם. עד שלא יוגשו כמה כתבי אישום מתוקשרים - יחד עם קנסות כבדים ועונשי מאסר שיוטלו על אלה שמזהמים לנו את הרשת - הציבור יסיק ובצדק כי החוק הפדרלי הראשון נגד דואר זבל הוא לא יותר מאשר תרגיל פוליטי.

ספאם סלולרי

תעשיית הטלפונים הניידים מבקשת להקים "ספר טלפונים" של כל מספרי הטלפון הסלולריים בארה"ב. במקביל מבקשים כמה חברי קונגרס לקדם חקיקה להגנת פרטיות הצרכנים.

באופן טבעי, תעשיית האלחוט טוענת כי אין צורך במערכות הגנה מסוג זה מלכתחילה, דיווח "ניו יורק טיימס". אך ספקיות השירות טועות ובגדול.

הגנה על הפרטיות היא בהחלט סוגיה חשובה, לא פחות מכסף.

במערכת הסלולר המטורפת של ארה"ב, המנויים משלמים לא רק בעת ביצוע שיחות, אלא גם עבור קבלת שיחות. עקב כך, אנחנו ממעטים לחלק לאנשים את מספר הסלולר שלנו.

קחו למשל את רשימת ה"לא להתקשר" של אזרחים המסרבים לקבל שיחות טלמרקטינג (אפשר לרשום בה גם את מספר הטלפון הסלולרי). תארו לעצמכם שהיינו נדרשים לשלם בכל פעם שמישהו הפריע לנו באמצע ארוחת ערב. הזעם הציבורי היה עצום, והיה מתעורר בשלב הרבה יותר מוקדם, ועשוי היה לפגוע מלכתחילה בצמיחה של תעשיית הסלולר.

הקונגרס חייב למנוע מספקיות השירות להמשיך לקדם את הרעיון של "ספר טלפונים" סלולרי, ולהפוך את היוצרות ולקבוע כי הוא יכלול רק מנויים שיבקשו זאת במפורש.

אם ספקיות השירות מעוניינות בתגובת נגד קשה, הן יכולות להמשיך לקדם את תוכניתן לכלול את כל מנויי הסלולר בספר הטלפונים. אך הייתי ממליץ להן לשקול זאת היטב.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט