נשארה לבד במגרש

חדשות ספורט באינטרנט נראה תחום פעילות מבטיח. אך מבין המתחרים העצמאיים הרבים נשאר רק ONE. עם מבנה הוצאות רזה ופעילות סלולרית צומחת צופה החברה מעבר מאיזון לרווח ב-2003

עידו אלון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אלון

מאת עידו אלון ורותם שטרקמן

אבקת הקפה הנמס הפשוט (באריזת חיסכון) שמונחת במטבחון הקטן במשרדי אתר חדשות הספורט www.ONE.co.il היא אולי אחת הסיבות לאיזון התפעולי ב-2002, ולהערכות הפנימיות כי יצליח לעבור לרווח ב-2003. זכות הקיום הכלכלית של ONE, שמעסיק כ-30 עובדים, תלויה בגורמים רבים. אך נראה כי שלושת העיקריים הם שמירה על מבנה הוצאות רזה, בניית מותג מוביל ומקורות הכנסה מגוונים.

אמנם אף אחד מהיזמים או העובדים לא נהפך למיליונר, או קטף כותרות בעיתונים לאחר שמימש השקעות ברווח מרשים. אך לאחר חמש שנות פעילות, שבהן קרסו אתרי אינטרנט מתחרים רבים, יכולים בעלי המניות של ONE לומר בסיפוק מסוים כי ניתן להתפרנס, גם אם בצניעות, מעסקים מקוונים. צריך רק לבנות אותם נכון. בדומה לספורט, גם קצת מזל ועיתוי מוצלח לא הזיקו לצמד המייסדים אודי מילנר וגיל מנקין.

באפריל 2000, בדקה ה-91 (שמו המקורי של האתר), ממש עם תחילת המפולת הגדולה שהשביתה את רוב ההשקעות באינטרנט, מכרו השניים 40% ממניות סיטינט (החברה שמפעילה את אתר ONE) לזכיינית ערוץ 2 טלעד. טלעד השקיעה מיליון דולר, לפי שווי חברה של 2.5 מיליון דולר.

סיטינט היא חברה פרטית ולכן מסרבים מילנר ומנקין לחשוף נתונים כספיים. ואולם ההערכה הרווחת בשוק היא כי ההכנסות ב-2002 היו כ-4 מיליון שקל. בהשוואה לוואלה ולאתרי תוכן אחרים הנשענים כמעט אך ורק על הכנסות מפרסום, נראה כי ב-ONE לא רק מנסים ליצור ערך מוסף למפרסמים, אלא לייצר תכנים שמהם ניתן להפיק תזרים הכנסות נוסף. ONE מוכרת תכנים לאתרי אינטרנט אחרים, בעבר גם לוואלה, לחברות הכבלים וחברות הסלולר.

ההכנסות מפרסום מהוות 50% מסך ההכנסות, אך מקור ההכנסה מהיר הצמיחה של ONE הוא מכירת תכנים לחברות הסלולר. מאות אלפי דקות שיחה בחודש נמכרות באמצעות פלאפון (בחיוג 15*). ONE מספק למכורי הספורט ולמהמרי הטוטו עדכונים שוטפים בזמן אמת וכותרות המתעדכנות כל דקה, בשירות סלולרי קולי ובהודעות כתובות.

תחום זה גדל בשיעור ניכר מדי חודש, והוא מרכז כ-25% מהכנסות האתר. זהו אחד מהשירותים הקוליים המצליחים ביותר של פלאפון. לחברות הסלולר האחרות מוכרת ONE תוכן באמצעות הודעות כתובות (SMS) ואינטרנט סלולרי. אחד היתרונות הוא שההשקעות בפרסום מוטלות על חברות הסלולר, ו-ONE זוכה בחשיפה גם לשירותיו האחרים.

גם מיזם הטוטו של ONE מספק תזרים הכנסות נאה. כיום ניתן למלא באתר טפסים של וינר וטוטו, והמהמרים הכבדים באתר משאירים למועצה להימורים בספורט כ-200 שקל מדי יום. עם זאת, בתחום זה עדיין לא מדובר בכסף גדול. בדומה לכל תחנת טוטו רגילה, ONE זוכה לעמלת מפיץ של כ-5%, לאחר הפחתת עלויות הגבייה ועמלות חברות האשראי. כמה אלפי גולשים ממלאים באתר טפסים מדי חודש.

כדי לקדם את העסק הצעיר פנו מנקין ומילנר לשדרן יורם ארבל, וביקשו להקים עבורו (בחינם) את אתר האינטרנט לתוכנית הטלוויזיה שהגיש אז בערוץ 2, "הדקה ה-91". עם הקמתו סיקר האתר במתכונת מצומצמת את ליגת העל בכדורגל. "היינו באים בבוקר ומעדכנים ידיעות מעיתונים וטלוויזיה", אומרים היזמים.

אלא שבאותה תקופה לא היו מנקין ומילנר היחידים שחלמו על גדודי גולשים והנפקת מניות לפי שווי של עשרות מיליוני דולרים. בין השאר, עלו לאוויר אתר הספורט של וואלה ו"ספורטלו". ואולם ההוצאות הגדולות, חוסר היכולת להפיק הכנסות משמעותיות, והעובדה שרק מעטים הצליחו לבנות מותג חזק, הובילו לסגירת אתרים רבים.

ארבל נכנס לשותפות ב-1999 בהשקעה של כמה עשרות אלפי דולרים, והוא מחזיק כיום ב-9% ממניות החברה. עם ירידת תוכנית הספורט של ארבל החליטו השלושה להרחיב את הסיקור באתר לכל ענפי הספורט, ולכן שינו את השם ל-ONE. "חיפשנו מילה קליטה, שלוש אותיות, שכולם יידעו איך לכתוב באנגלית", מסביר מילנר.

גם לאחר שבחשבון הבנק נחו מיליון דולר מטלעד, לא הגדילה החברה באופן מהותי את מצבת כוח האדם ולא שכרה משרדים מפוארים.

"היינו עשרה אנשים בלבד", אומר מנקין. במקביל לתוספת העמודים במוספי הספורט בעיתונים היומיים, הרחיב ONE את פעילותו. "העיתונים מספקים חדשות שהיו אצלנו כבר אתמול בתשע בערב", אומרים השניים, "וגם הסקופים כבר אינם רלוונטיים לקוראים שלנו בצהריים. לכן, קוראי מדורי הספורט הם הגולשים הטובים ביותר שלנו".

מנקין ומילנר אומרים כי 350 אלף גולשים ייחודיים מבקרים באתר מדי חודש, וחלק גדול מבלה בו כ-12-10 דקות בממוצע. "כ-85%-80% מהגולשים הם גברים, מחציתם מתחת לגיל 25", אומר מילנר, ורבים מתעדכנים בכותרות באמצע יום העבודה.

מכירת מודעות מושפעת מקהל המבקרים באתר. "אין לנו בעיה למכור קמפיינים לגברים", אומר מילנר. לדבריו, בעבר היה קשה לשכנע מפרסמים להעלות מסעות פרסום כלליים באתרי נישה. "אבל לאט לאט המפרסמים מבינים את הכוח והייחוד של הגולשים באתרים כאלה. יש גולשים שנכנסים לאינטרנט רק בשביל ONE, או רק בשביל לקרוא חדשות כלכלה, כך שלא ניתן להגיע אליהם באתרים הכלליים". כיום מוכר ONE גם מודעות למפרסמים לילדים המשובצות בשעות אחר הצהריים, ולמפרסמים עסקיים - המשובצות בשעות הבוקר.

"אבל ההתייחסות של המפרסמים לאינטרנט עדיין לא די רצינית", אומרים מנקין ומילנר. לדבריהם, ההכנסות אמנם גדלות, אך לא מספיק כדי לפרנס אתרי אינטרנט גדולים, או להניב רווחים משמעותיים. מסע פרסום ממוצע ב-ONE נמשך כשבועיים ועלותו נעה בין 4,000 דולר ל-6,000 דולר. עם המפרסמים באתר נמנות בזק, תנובה, אסם, סלקום וקוקה קולה.

BIG ONE הוא אתר נפרד שגובה תשלום על תכנים. האתר החדש כולל כתבות, ראיונות עם ספורטאים ורכילות על מי נראה איפה ומתי. לטענת מילנר, אלפי אנשים כבר משלמים עבור מנוי. "יש אתרים שרק אורזים תוכן שניתן להשיג בחינם, או כאלה שמציעים דואר אלקטרוני שהוא קיצור דרך ורוצים שתשלם על זה. אצלנו זה לא ניוזלטר אלא תוכן מקורי", הוא אומר.

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות