תזכירו לכבוד השר

מעסיקים של עובדי משמרות ניצבים בפני דילמה קשה: האם לתת להם זיכוי מס ללא בסיס חוקי, מתוך הנחה שבסופו של דבר יתפנה שר האוצר לחתום על התקנות, או לפגוע בצורה קשה בשכרם

דוד שי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד שי

מתוך רצון לעודד עבודת משמרות בתעשייה, נכלל בפקודת מס הכנסה זיכוי מיוחד הניתן לעובדי משמרות בתעשייה. שלא כמרבית הקלות המס האחרות, הניתנות ללא הגבלת זמן, הקלה זו ניתנת מדי שנה בתקנות שתוקפן רק עד סוף שנת המס. זה יותר מעשר שנים מטופלות תקנות אלה באופן כמעט אוטומטי: שר האוצר חותם על הארכת תוקף התקנות בשנה נוספת (ללא כל שינוי בתוכנן), ועדת הכספים מאשרת, והזיכוי ניתן לעובדים.

במנגנון זה טמונה בעיה אחת, שניכרת גם השנה במלוא חריפותה: במועד שבו יש לחתום על התקנות ולאשרן, שר האוצר וועדת הכספים עסוקים מאוד באישור התקציב, ואין ראשם פנוי לזוטות כדוגמת עובדי המשמרות. כתוצאה מכך בחודש ינואר זיכוי המשמרות אינו בתוקף, והוא מוארך באיחור.

בתחילת 2001 חתם על התקנות שר האוצר דאז, בייגה שוחט, רק ב-12 בפברואר, לאחר מועד תשלום משכורת ינואר. בשנת 2002 חתם על התקנות שר האוצר, סילבן שלום, רק ב-15 במרס. גם השנה עבר מועד תשלום משכורת ינואר, והולך וקרב מועד תשלום משכורת פברואר, ותקנות אין.

המעסיקים ניצבים בנסיבות אלה בפני דילמה קשה: האם לתת לעובדיהם את זיכוי המשמרות ללא בסיס חוקי, מתוך הנחה שבסופו של דבר יוארך תוקף התקנות, או לפגוע בצורה קשה בשכר הנטו של העובדים (במשכורות המשולמות בתחילת השנה), ולגרום להתמרמרות רבה בקרב העובדים עקב קושי אמיתי לגמור את החודש.

בקטגוריה זו נמצאים עשרות אלפי עובדים בתעשייה: בענפי המזון, הכימייה, התעשיות הבטחוניות ועוד. אל תחשבו מיד על עובדי המשמרות שבקצה העליון של סולם השכר - אלה אינם נהנים מהזיכוי. השכר המרבי שבגינו ניתן הזיכוי בשנת 2002 הוא 13,000 שקל לחודש, והזיכוי המרבי, שגובהו 720 שקל לחודש, ניתן לעובד ששכרו אינו עולה על 8,200 שקל לחודש.

נציבות מס הכנסה, שגם אנשיה שרויים בערפל שיוצר שר האוצר, אינה תורמת הרבה לפתרון הדילמה. בהנחיות למעסיקים שפורסמו בתחילת השנה מופיעים הערכים המעודכנים לשנת 2003 של זיכוי המשמרות, אך בצמוד להם מופיעה ההערה "מותנה בהארכת תוקף". איני יכול לבוא בטענות אל אנשי מס הכנסה. הם פעלו כמיטב יכולתם, אך גם הם אינם יכולים לתת הנחיה מחייבת יותר כל עוד לא נתקבלה החלטה של שר האוצר.

כמי שנדרש אישית לקבל החלטה בסוגייה זו, אני יכול לספר שבשנה שעברה החלטתי לפעול לפי החוק, כלומר לא לתת את זיכוי המשמרות עד לקבלת הנחיה חד-משמעית מנציבות מס הכנסה (הנחיה שהתקבלה לקראת סוף פברואר, עוד לפני השלמת ההליכים הפורמליים), והשנה החלטתי, לגמרי לא בקלות, להתעלם מהחוק, ולתת את זיכוי המשמרות חרף היעדר הנחיה מתאימה.

כקוריוז אציין שבשנת 1992 פרח כליל עניין זיכוי המשמרות מראשו של שר האוצר, ורק בתחילת 1993 הוארך תוקפן של התקנות, למפרע מתחילת 1992. אין ספק שבין 5,259.5 תקני כוח אדם שחוק התקציב לשנת 2003 מאשר למשרד האוצר, כדאי למצוא תקן של מזכירה (גם חצי מזכירה תספיק לעניין זה), שתזכיר לשר האוצר בסוף חודש נובמבר את המטלה של הזיכוי לעובדי משמרות.

לפני 227 שנים פורסם ספרו רב ההשפעה של אדם סמית, "עושרן של האומות". בספר נכללים גם ארבעה עקרונות למס נאות, עקרונות המקובלים מאז על הכל. אחד מעקרונות אלה הוא עקרון הוודאות: על החיוב במס להיות ברור וידוע לכל. עובדי המשמרות ומעסיקיהם שרויים בתחילת כל שנה בשלוש השנים האחרונות בחוסר ודאות במשך קרוב לחודשיים.

אין כל הצדקה להתעללות זו בעובדי המשמרות בתעשייה ובמעסיקיהם, והפתרון לכך פשוט ביותר: יאריך שר האוצר את תוקף התקנות ללא הגבלת זמן. אם, בבוא העת, ירצה השר להפסיק את תוקף התקנות, יעשה זאת בפעולה יזומה, ולא, כפי שהדבר קורה כעת, כתוצאה ממחדל שלו. המצב הנוכחי מעניק, לכאורה, כוח לשר האוצר, שברצותו יאריך וברצותו יקצר, אך למעשה אין בו אלא פגיעה בכבוד השר ובכבוד החוק.

דוד שי הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק, העוסקת בפיתוח חבילות תוכנה לניהול משאבי אנוש ושכר, ומחבר הספר "שכר: תכנון, ניהול, חשבות" בהוצאת סדן.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט