טייסי הקרב זיו נדיבי ויואב שטרן מנסים להתאושש מצ'פטר 11

קלסטרום, המספקת חלפים לחיל האוויר, נקלעה לקשיים, אך נמצאת כעת בהליך שיקום לאחר השתלטות של קרן אמריקאית. מנכ"ל משהב"ט: לא נגרם לנו נזק כספי

אמנון ברזילי-צרובה
אמנון ברזילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון ברזילי-צרובה
אמנון ברזילי

ההתמוטטות של חברת קלסטרום אינדסטריס מפלורידה, שותפה אסטרטגית של משרד הביטחון לשיווק חלקי חילוף תעופתיים של חיל האוויר הישראלי, גרמה באחרונה למבוכה לא מעטה בקרב בכירי המשרד.

קלסטרום, שהוקמה על ידי שני טייסי קרב ישראלים, זיו נדיבי ויואב שטרן, כמעט קרסה לפני שפנתה לבית המשפט בארה"ב בבקשת הגנה מפני נושים (צ'פטר 11). ואולם, באחרונה נרכשה החברה על ידי קבוצת משקיעים חדשה, וכעת היא מנסה להשתקם.

ההסכם הראשון בין קלסטרום למשרד הביטחון נחתם כאשר רווחי החברה היו במגמת ירידה תלולה. מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') עמוס ירון, אמר כי למערכת הביטחון לא נגרם כל נזק כספי, מאחר שפעולות השיווק באמצעות החברה טרם החלו.

משרד הביטחון חתם בינואר 2001 על הסכם עם חברת קלסטרום מפלורידה לשיווק ומכירת חלקי חילוף תעופתיים של חיל האוויר הישראלי. על פי החוזה, החברה היא במעמד של שותף אסטרטגי ותפקידה לאתר קונים לחלקי חילוף ולציוד תעופתי שהצטבר במחסני חיל האוויר.

החוזה העניק לחברה האמריקאית דמי עמלה, בשיעור שנשמר בסוד. שווי חלקי החילוף התעופתיים של חיל האוויר נאמד במאות מיליוני דולר.

ערב ההתקשרות עם קלסטרום הזהיר בכיר בתעשיות הביטחוניות הישראליות את משרד הביטחון מפני שיתוף פעולה עם החברה. הבכיר הפנה את תשומת ליבה של הנהלת המשרד לכך שקלסטרום ביצעה מסע רכישות מזורז של חברות לחלקי חילוף תעופתיים, שנקלעו לקשיים בגלל המשבר בתעופה. לדעתו, היקפי המלאים שרכשה החברה באשראי מהבנקים האמריקאיים והמשבר בתעופה האזרחית, מסכנים את יציבות החברה.

אגף סיב"ט, בראשותו של אלוף (מיל') יוסי בן חנן, שניהל את המו"מ מטעם משרד הביטחון מבעלי השליטה הישראלים, נדיבי ושטרן, דרש מהם להמציא ערבויות בחתימת חברות ביטוח אמריקאיות, כתנאי לביצוע ההסכם.

עם חתימת החוזה מסרה הנהלת משרד הביטחון הודעה על הסדר לשיווק חלקי חילוף תעופתיים של חיל האוויר. ואולם, הנהלת המשרד לא גילתה כי החברה מנוהלת על ידי שני טייסי חיל אוויר לשעבר. כדי לחזק את מעמדם מול חברות מתחרות במכרז של משרד הביטחון, שכרה קלסטרום משרד במגדל רסקו ברחוב דניאל פריש בתל אביב. את המשרד בישראל ניהל משה קורל, שהיה יועץ חברת המנועים של ג'נרל אלקטריק בישראל ובעבר ראש ענף הנעה בלהק ציוד בחיל אוויר.

"שחקן חיזוק" נוסף שצירפו נדיבי ושטרן לחברה היה תא"ל (מיל') אבנר נווה, ששימש עד לשחרורו מחיל האוויר, לפני פחות משנתיים, ראש מטה חיל האוויר (מספר שתיים בחיל). נווה מונה למנהל הפיתוח העסקי והאסטרטגי בחברה.

נווה אמר כי סוכם עימו שפעילותו בחברה תיעשה מול חברות בארה"ב ובאירופה. עם זאת, השתתף נווה בשני דיונים שנערכו עם צמרת משרד הביטחון בישראל על דרכי פעולתה של קלסטרום. לדבריו השתתף בדיונים כדי לסקור בפני הנהלת המשרד את התוכנית שפיתח למכירת עודפים לחילות אוויר שיש להם פלטפורמות דומות לאלו של חיל האוויר הישראלי.

שנות ה-90 הטובות

קלסטרום הוקמה ב-90' על ידי זיו נדיבי. העסקה הראשונה שלה היתה רכישת להבי טורבינה של מנועי סילון של פראט אנד וויטני למטוסים אזרחיים ומכירתם ברווח גדול. היקף המכירות בשנה הראשונה לפעילותה הסתכם במיליון דולר. ב-93' מכר נדיבי את החברה לראדא אלקטרוניקה מבית שאן. באותה שנה היה היקף המכירות כ-2.5 מיליון דולר.

ב-95' רכש אותה נדיבי שנית, והפעם עם חברו יואב שטרן. נדיבי התמנה למנהל החברה ושטרן היה ליו"ר מועצת המנהלים שלה. החברה נרכשה לפי שווי של 7 מיליון דולר. נדיבי ושטרן השקיעו מיליון דולר כל אחד ברכישתה. שותף שלישי של השניים, ובאחוזים שווים, היה איש העסקים הישראלי יורם רוזנפלד, שנפטר ב-97'.

החברה נרכשה לתוך "קליפה" של חברה בורסאית אחרת, שהוקמה על ידי שטרן, ושבה היו לשני הטייסים מניות, וכך היתה קלסטרום לחברה ציבורית בלי שביצעה הנפקה לציבור.

שנות ה-90 היו שנים טובות לחברות התעופה, בעיקר בגלל פריחת חברות ההיי-טק והשגשוג הכלכלי בארה"ב. נדיבי ושטרן רכשו בעיקר חברות ששיווקו חלקי חילוף. באתר האינטרנט של החברה נאמר כי קלסטרום היא חברה מובילה בשוק העודפים של שירותי התעופה הבינלאומית.

עסקיה העיקריים של החברה הם רכש, שיפוץ (באמצעות קבלני משנה), שיווק, מכירה מחדש והחכרה של מנועי סילון וחלקי מנועים של מטוסי קרב, מסוקים, מטוסי תובלה צבאיים ומטוסים אזרחיים. 75% מהמלאי שהצטבר במחסניה יועד לתעופה האזרחית ו-25% לתעופה הצבאית.

כתוצאה מרכישות ומגידול פנימי של עסקיה הגיע מספר העובדים לכ-480 איש. רכישת החברות כללה גם את החוזים שהיו להן עם ענקי תעשיות הביטחון האמריקאיות למכירת חלקי חילוף, בין השאר עם חברות דלתה ואמריקן אירליינס. בסך הכל, היו בידי קלסטרום 1,200 חוזים עם לקוחות בעולם. מכירותיה ב-2000 הגיעו לשיא של כ-360 מיליון דולר.

בשיחה ממטה החברה בפלורידה, אמר זיו נדיבי כי ב-2001 נקלעה החברה למשבר כפול גם בגלל משבר התעופה שנגרם בעקבות משבר ההיי-טק, ומאוחר יותר בעקבות פיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר. כתוצאה מהמשבר הכפול ירדה פעילות התעופה האזרחית בארה"ב. חברות התעופה נאלצו להוציא מהשירות מטוסים ישנים. תהליך זה מוטט את קלסטרום, שכן מלאי חלקי החילוף שלה בתחום התעופה האזרחית היה מיועד לספק לחברות התעופה האמריקאיות שירותי תחזוקה למטוסים ישנים.

בעקבות שני המשברים קרסו המכירות ב-2001 בכ-150 מיליון דולר. קלסטרום גם נאלצה למחוק מלאי של 50-40 מיליון דולר. בנוסף, היא נותרה עם חובות כבדים לבנקים בגין האשראי שקיבלה לרכישת החברות. בעל החוב הגדול ביותר היה בנק אוף אמריקה שהעניק לקלסטרום אשראי ביותר מ-100 מיליון דולר.

למרות התמוטטות המכירות, החליטו נדיבי ושטרן להשהות את הפנייה להגנה בהליך של צ'פטר 11. שטרן, שנחשב לאיש הקשר עם אנשי העסקים בוול סטריט, פעל לגיוס משקיעים שיסכימו לחלץ את קלסטרום מפשיטת רגל.

נדיבי: "הפנייה לצ'פטר 11 בפברואר 2002 נעשתה רק כאשר היתה ביד עסקה עם קבוצת משקיעים, שהביעו עניין ברכישת החברה". קבוצת משקיעים שהסכימה לרכוש את השליטה בקלסטרום מורכבת מבעלי קרן ההשקעות אינוורנס שכללה את חברת ג'נרל אלקטריק, וחברות הברוקרים גולדמן סאקס, פרודנשל (אנגליה) וסומיטומו מיפאן.

החברה היתה תחת הליך של צ'פטר 11 כמעט חצי שנה. ביולי, עם השלמת ההשתלטות על קלסטרום, יצאה החברה מפיקוחו של בית המשפט.

המניה צנחה מ-28 דולר ל-5

כשהיתה בשיאה, נסחרה מניית קלסטרום במחיר של 28 דולר, המשקף לחברה שווי של 300 מיליון דולר. המשקיעים רכשו את קלסטרום במחיר של 5 דולרים למניה, ובסך הכל השקיעו ברכישה 55 מיליון דולר. מזה 40 מיליון דולר בהון עצמי.

בעקבות השינויים בבעלות נעשו שינויים גם בניהול. לדברי נדיבי, למרות המשבר, מעמדו בחברה לא התערער. נדיבי הושאר בתפקידו כמנהל קלסטרום. שטרן פינה את מקומו כיו"ר מועצת המנהלים, ויהיה במעמד של חבר דירקטוריון. עם זאת, השניים, שהחזיקו ב-10% ממניות קלסטרום לפני נפילתה, כשהיתה במעמד של חברה ציבורית, נותרו עם אותה כמות מניות גם לאחר שהפכה לחברה פרטית.

ביולי הציגו נדיבי וקורל בפני משרד הביטחון את ההסדר החדש שהושג עם קבוצת המשקיעים האמריקאית. נדיבי טען כי מצב החברה טוב משהיה בעבר, מאחר שיצאה מעסקי החכירה של מנוסעים שלמים. כתוצאה מכך נטל החובות ירד.

כיום לחברה יש הון עצמי של 40 מיליון דולר וצפי המכירות ל-2003 הוא 200-157 מיליון דולר. נדיבי אינו רואה כל מניעה לבצע את החוזה עם משרד הביטחון.

מקורות במשרד הביטחון אמרו כי ההתקשרות עם קלסטרום נבחנת כעת. הם הבהירו כי הסיבה העיקרית לכך שהחוזה עם קלסטרום לא בוצע היתה שהחברה לא עמדה בכמה מהתחייבויותיה ובגלל התמוטטותה הפיננסית.

מנכ"ל משרד הביטחון אמר כי בעקבות התייצבותה של קלסטרום הוא תומך בקיום שיתוף הפעולה האסטרטגי עימה.

רכישה ב-150 מיליון דולר באשראי בנקאי

ב-2001, ערב התמוטטותה, נחשבה קלסטרום לאחת מארבע החברות המובילות בעולם בשיווק חלקי חילוף יחד עם אוויאיישן סיילס, A.A.R (שיקגו) וחברת וולוו איירו (לשעבר AGES). כאשר המשבר היה כבר בשיאו, החליטה קלסטרום להשתלט על אוויאיישן סיילס. זו היתה עסקה בהיקף של כ-150 מיליון דולר שעוררה תמיהות לגבי טיב ההחלטות של החברה.

נדיבי: "ביצענו את העסקה כשמצבנו היה כבר ממש לא טוב. זעזענו את השוק. הזהירו אותי מהרכישה. ואני אומר כי בדיעבד זו היתה עסקה טובה".

קלסטרום גייסה אשראי, באמצעות חברה שלישית, שבה נדיבי ושטרן שותפים, לצורך רכישת המלאי. מימון הרכישה נעשה על ידי הבנקים. הרכישה איפשרה לקלסטרום לעבור לבניין ענק, לרכז שם את כל פעילויותיה ולהתייעל.

נדיבי: "רכישת אוויאיישן סיילס היתה מסה קריטית. היא הצילה אותנו מפשיטת רגל. כי אף בית משפט לא העיז לדבר על 'הנזלת' החברה, אלא היה עסוק בחיפוש דרכים להצלתה. בזכות רכישת אוויאיישן סיילס יש היום לקלסטרום מאות חוזים נוספים והמשמעותי שבהם הוא חוזה בלעדיות לאספקת חלקי גוף למטוסי חברת התעופה דלתא איירלינס".

רישום לחובה וציון לזכות באותה טיסה

נדיבי ושטרן נחשבים לטייסי קרב מצטיינים. ב-83' התפרסם נדיבי כאשר בעת אימון התנגש מטוס האף-15 שהטיס במטוס קרב אחר. מעוצמת ההתנגשות נקרעה כנף אחת במטוסו של נדיבי.

ממגדל הפיקוח הורו לו לנטוש את המטוס. נדיבי הפר את ההוראה והיה הטייס היחידי בעולם שהצליח להנחית מטוס אף-15 עם כנף אחת. בעקבת האירוע קיבל רישום לחובה על ההתנגשות. התחקיר גילה כי לא היה אשם בהתנגשות, אך היה הטייס הבכיר. באותה תקרית זכה נדיבי גם בציון לזכות על שהנחית את המטוס בהצלחה.

קלסטרום

* עיסוק: תמיכה לוגיסטית בתחום התעופה הצבאית והאזרחית

* מיקום: מירמר, פלורידה

* עובדים: 280

* בעלים: קרן ההשקעות אינוורנס - 70%, הנהלה נוכחית בראשות נדיבי ושטרן - כ-20%, בנקים - 10%

* מנכ"ל: זיו נדיבי

* מכירות ב-2002: כ-160 מיליון דולר (70 מיליון דולר בתחום הצבאי, וכ-90 מיליון דולר בתחום האזרחי)

* כיום אין מסחר במניית החברה

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה