המסלול האדום של קרן ההון סיכון גרין

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

קרן ההון סיכון גרין פירסמה אתמול את הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2001. הפתעות לא היו שם. גרין, שבשליטת יצחק תשובה, משקיעה בחברות עתירות סיכון באמצעות השקעה בקרנות הון סיכון אחרות, שחלקן נסחרות בבורסה.

בפתיחת דו"ח הדירקטוריון של החברה לרבעון השלישי נכתב כי "בניסיון להקטנת הסיכון הגלום בהשקעות החברה פוזרו ההשקעות בחברות רבות". ואולם, ההאטה בפעילות ענפי הטכנולוגיה בישראל ובעולם ובמרבית חברות הפרוטפוליו, לצד הקושי בגיוסי הון חוזרים לצורך המשך פעילותן השוטפת, הפסדיהן המעמיקים וההפחתות הגדלות - לא סייעה לגרין בהקטנת הסיכון. ואולי אף להיפך - הפיזור דווקא העצים את ההפסד.

מניית החברה צנחה בשנה האחרונה בשיעור חד של 90%. בשיאה נסחרה גרין בשווי של 250 מיליון דולר. בשבוע שעבר היא נסחרה בשווי של כ-20 מיליון שקל בלבד.

ואולם, נראה כי יש מי שסבר בשבוע האחרון כי דו"חות הרבעון השלישי צפויים להפתיע לטובה. מניית גרין עלתה בשבוע האחרון בכ-150%. אתמול נחלשה מעט מגמה זו. מניית גרין זינקה אמנם בשעות הבוקר בשיעור של כ-20%, אך עם פרסום הדו"חות גבר לחץ המוכרים, והמניה נעלה את היום בעלייה של 7.3%.

ייתכן שהשינוי שחל אתמול בהתנהגות המניה עקב פרסום הדו"חות נבע מהעובדה שהפתעות מרעישות לטובה לא היו בהם. ההפסד ברבעון השלישי של 2001 הסתכם בכ-56 מיליון שקל, והצטבר להפסד ענק של כ-102 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2001. שורת ההכנסות בדו"ח הרווח והפסד נותרה ריקה, שכן גרין לא רשמה הצלחה רבה במימוש השקעותיה ברבעון השלישי של 2001. דמי הניהול הניבו הכנסות נמוכות ממיליון שקל.

את שורת ההוצאות פותחת הפרשה חד פעמית לירידת ערך השקעות הון סיכון בסך 5.1 מיליון שקל - עלייה של יותר מ-100% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2000. הפרשה זו, בסיוע הוצאות ההנהלה וכלליות שהסתכמו ברבעון בכ-2.7 מיליון שקל, הובילו את גרין להציג בשורת הרווח לפני הוצאות מימון ברבעון השלישי הפסד של 6.9 מיליון שקל.

ההפרשות לירידת ערך של השקעות הון סיכון הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של 2001 בכ-28 מיליון שקל. בגין ההשקעה בסנטקום הפרישה החברה כ-13 מיליון שקל. השקעה כושלת אחרת, בחברת המודינמיקס, הסבה לגרין הפסד (בגין הפחתה) של 6.6 מיליון שקל. גם בחברת ויקון לא צלחה ההשקעה, וההפחתה בגינה בתשעת החודשים הראשונים של 2001 הסתכמה ב-6.4 מיליון שקל. בגין ההשקעה בחברת נט אקסס הסתפקה גרין בהפחתה של 2 מיליון שקל.

וזו רק ההתחלה. הוצאות המימון, שהצטמצמו ברבעון השלישי בכ-35% בהשוואה לרבעון המקביל, הסתכמו בכ-5 מיליון שקל. ההפסד של גרין לפני מס הסתכם ב-12 מיליון שקל.

בתשעת החודשים הראשונים ב-2001 הסתכמו הוצאות המימון בכמעט 20 מיליון שקל. סך ההתחייבויות בדו"חות הכספיים לסוף ספטמבר הצטמצם ב-13% בהשוואה לתקופה המקבילה והסתכם בכ-470 מיליון שקל (בעיקר עקב פירעון איגרות חוב הניתנות להמרה). ואולם ירידת ערך ההשקעה בני"ע סחירים, בסך כ-14 מיליון שקל, היתה מהגורמים לכך.

קיזוז מס שהתקבל ברבעון השלישי בסך מיליון שקל הקטין את ההפסד לכ-11 מיליון שקל. חלק החברה בתוצאות של חברות כלולות, הסבו לגרין הפסד של כ-47 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2001, והפסד של 86 מיליון שקל בתשעה חודשים.

בסעיף זה נרשמה השקעת החברה במופת, קרן הטכנולוגיה לישראל (51%), שנרכשה ביולי 99' לפי שווי של 45 מיליון דולר. מופת, שהפסידה ברבעון השלישי 3.5 מיליון דולר, נסחרת כיום בשווי של 30 מיליון דולר (לאחר שהספיקה לעלות בכ-40% בשבוע האחרון).

במרתון קרן הון לפיתוח (33%) המצב אינו שונה בהרבה. לצד השיממון בשורת ההכנסות, שורת המזומנים התכווצה והסתכמה בסוף הרבעון בכ-7 מיליון שקל, בהשוואה ל-16 מיליון שקל לסוף 2000.

ההשקעה באאורה (28%) הסבה לגרין בתשעת החודשים הראשונים של השנה הפסד של כ-25 מיליון שקל (כולל מחיקת עודף עלות בסך 14 מיליון שקל), והשקעתה בסמוראי ווב ונצ'רס (28%) הסבה הפסד של כ-18 מיליון שקל. ואולם, את עיקר התרומה להפסד בשורה התחתונה תרמה אינוונטק.

ההשקעה באינוונטק (25%) הסבה לגרין הפסד של 37.5 מיליון שקל בתשעת החודשים שהסתיימו בספטמבר 2001 (כולל מחיקה בסך 30 מיליון שקל). ההשקעה באינוונטק היתה מהאחרונות שביצע תשובה. תשובה רכש את אחזקתו בחברה בינואר 2000, עת היא נסחרה בשווי של כ-100 מיליון דולר. כיום, לאחר שצנחה מאז בכ-80%, מסתכם שווי האחזקה בכ-4 מיליון דולר בלבד.

גם במאזן החברה אין בשורות טובות. ההפסד הגדול הוביל את ההון העצמי לכ-7.5 מיליון שקל, המהווה כ-1.3% בלבד מסך המאזן. מקורות המימון לטווח ארוך מתאגידים בנקאיים הסתכמו בכ-315 מיליון שקל.

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?