בבת עינו של אייל בנימין

מנכ"ל ספקית האינטרנט בחינם סרפרי מסביר מדוע eyeballs הוא בכל זאת מודל מנצח

נתן ליפסון
נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן ליפסון
נתן ליפסון

"כבר קשה לדעת אם כמות המלים שנשפכה על מות מודל ה-eyeballs קטנה או גדולה מכמות המלים ששיבחה והיללה אותו", אומר אייל בנימין, מנכ"ל פרינט - החברה המפעילה את ספקית האינטרנט בחינם סרפרי.

"הקברנים, מקימי המצבות, וכותבי ההספדים, עסוקים במרוץ מטורף של 'להספיק ולכתוב', כאילו היו אנשי קרנות הון סיכון בימי ה-5,000 של הנאסד"ק".

מדוע המודל של eyeballs מעסיק כל כך את בנימין? כמובן - כיוון שהוא עומד במרכז המודל העסקי של סרפרי - אינטרנט חינם תמורת חשיפה לפרסומות.

סרפרי היא החברה היחידה בישראל המספקת גישה לאינטרנט בחינם. אף גוף או משקיע חוץ ממייסדי סרפרי לא הרים את הכפפה הזאת, מה שדוחק קצת את בנימין לעמדה של מסביר.

את הניתוח שלו מתחיל בנימין דווקא בכלכלת התקשורת המסורתית: "ממה חיים העיתונים והשבועונים? מהו הדלק המניע כמעט את כל תחנות הרדיו? ומה מניע את רוב ערוצי הטלוויזיה המסחרית?

"האם מישהו יכול לדמיין את העיתונים המודפסים חיים ללא ההכנסה מפרסום? מאיזו הכנסה בדיוק משולמים הפרסים הפנטסטיים ב'כספת'?

"הרי כל עורך שבועון/ירחון מתחיל יודע, כי אם לא יעבור את סף התפוצה המינימלי הנדרש על ידי המפרסמים, לא יוכל למכור שטחי פרסום. וללא הכנסות מפרסום יאבד את זכות הקיום הכלכלית שלו, שהרי ההכנסה מדמי מנוי אינה מספקת כלל ועיקר.

"מה מניע אם כן את הכלכלה הישנה? פשוט: סחר ופעילות וכלכלית. ומה מקדם ויוצר את הפעילות המסחרית? פרסום. ומה מניע פרסום? תשומת לב. זה כל המשחק.

"תשומת לב היא הנכס שאותו מנסים העורכים, המפיקים והיוצרים לרכוש מן הקהל - תשומת לב שאותה ינסו למכור לאחר מכן למשרדי הפרסום, שימכרו אותה שוב למשווקים ולספקי השירותים, שינסו להפוך תשומת לב פאסיווית לפעולה אקטיווית של רכישה".

פה הוא קושר את המסורת לאקטואליה: "העניין", הוא אומר, "הוא שאז לא קראו לזה eyeballs.

"צריך להבהיר שוב מהו הנכס שאליו אנחנו שואפים: אנו שואפים ל'צומת' שבה תהיה מרוכזת כמות גדולה של תשומת לב, אליה ניתן יהיה להעביר מסרים.

"הנכס של נור ~10003225-MRQ~ ורפיד ~408013-MRQ~ אינו צוות תולי המודעות או מערכת הדפוס שלהן. הנכס הוא היכולת להציב שלט מאיר עיניים בצומת כבישים הומה אדם. אם נוכל גם לאפיין באופן מובהק את הקהל הזורם באותה צומת, הרי שבכך השגנו נכס טוב בהרבה".

אבל באינטרנט זה לא כל כך הולך - למה? בנימין: "הקהל גולש באמצעות ספקי גישה אל התוכן הרב המפוזר במרחבי רשת האינטרנט. אבל גם כאן ההיגיון של הכלכלה הקלאסית עובד: יש אנשים, כלומר יש תשומת לב, כלומר יש פוטנציאל מכירה, כלומר בואו נביא אל עמוד הבית (צומת) שלנו את כולם (הומה אדם) ונמכור את תשומת הלב שלהם למפרסמים. בדיוק כמו בערוץ 2 וב-MTV".

אז למה בכל זאת כולם כל כך בלחץ? למה בכל זאת יש הטוענים בתוקף שזה לא עובד? בנימין: "ביצה ותרנגולת: כדי לקבל הרבה כסף עבור תשומת לב, נדרשת מאסה קריטית של גולשים וכן לוח מודעות טוב. בשביל לבנות לוח מודעות טוב ולהביא הרבה גולשים, צריך הרבה כסף - ביצה ותרנגולת.

"די בעיון קצר בדו"חות הכספיים של הפורטלים כדי להבין שבאינטרנט מדובר בלהביא הרבה מאוד אנשים - קצת יותר מלוח עץ על ארבעה עמודים.

"כאן הסיפור מתחיל להיות מעניין: בעיתון, התוכן והפרסומות מגיעים לקורא על נייר, באמצעות שליח עם וספה.

"באינטרנט המצב שונה: את הגישה לאינטרנט (ה'נייר') מספק ספק הגישה (ISP). את התוכן מספקים אתרים רבים ושונים, והווספה היא בכלל חברות התקשורת (Telco). כולם כאן רוצים להרוויח, אלא שהמנוי לא מוכן לשלם את המחיר המלא עבור השירות הזה.

"העלות הריאלית בגין שירות האינטרנט מורכבת מחשבון עלות הטלפון החודשי (בארץ - 99 שקל בחודש), בתוספת עלות הגישה לאינטרנט (בארץ - כ-100 שקל בחודש), ובתוספת עלות התוכן - ההפסדים של כל הפורטלים מחולקים במספר הצופים.

"הסך הכל עולה בהרבה על מחיר מנוי חודשי של עיתון, שזהו כנראה סכום סביר שמשפחה ממוצעת תהיה מוכנה לשלם בחודש עבור ערוץ תוכן. ההפרש הזה", אומר בנימין, "צריך לבוא מפרסום.

"כרגע עדיין אין מספיק כסף במגרש, בדיוק כפי שבשנים הראשונות גם ה-CNN לא היה אטרקציה כלכלית כל כך גדולה.

"כדי לשלב בתוך הסביבה המורכבת הזו את ההכנסות מפרסום וממקורות אחרים בצורה חכמה, צריך טכנולוגיות חדשות, הדורשות זמן וכסף.

"אלא שאם מסתכלים על היסטוריית ההתפתחות של התקשורת המשודרת והמודפסת, אזי מבינים שבסוף הדרך מחכה עוצמה כלכלית לא מבוטלת - עוצמה שיכולה להצדיק את ההשקעות והסיכונים שלוקחים היום.

"זה מסביר את מסע הרכישות ה'לא שפוי' לכאורה של Terra, T-online, Wanadoo ו-Tiscali, המשלמות מיליארדי דולרים עבור ספקי גישה חינם - רובם ככולם מפסידים. הירידות בשוק ההון יצרו חלון הזדמנות אדיר לרצים למרחקים ארוכים: לבסס טוב יותר את אחיזתם במגרש".

"חברות אלו", גורס בנימין, "הבינו שכדי לחבר מאסות של אנשים לאינטרנט ולשבור את מעגל הביצה והתרנגולת, היה צורך בשינוי תפישה - שינוי אותו ביצעה Freeserve, כשאיפשרה לאנשים לגלוש חינם באינטרנט ללא הגבלה, ובתנאי שיתחילו את הגלישה מפורטל הבית שלה.

"כך זכתה Freeserve במיליוני משתמשים תוך זמן קצר ביותר (אגב, מייסדי Freeserve היו אנשי ענק האלקטרוניקה DIXONS - אנשי כלכלה קלאסית שהבינו מצוין את הסביבה הכלכלית החדשה).

"כלומר, זה כן עובד - ואלה שיחזיקו במסה הקריטית, בטכנולוגיה מתאימה ובמספיק סבלנות - גם יקצרו את הפירות. במיוחד כאשר כבר מדברים על 50 ו-60 אחוזי חדירה של אינטרנט לבתי האב".

כאן אומר בעצם בנימין שהמודל של סרפרי מנצח, ושהסבלנות שלו ושל המשקיעים בחברה תשתלם בסופו של דבר.

אבל אולי הוא גם רומז לכך שהדרך הטובה ביותר לסרפרי לשגשוג - ושל המשקיעים בה לקבל תשואה על ההשקעה - היא להימכר לגוף גדול יותר?

"לא. מה שאני אומר הוא שהיום החברות הגדולות מנצלות חלון הזדמנויות. המודל של סרפרי עומד בפני עצמו. מי שיש לו נשימה ארוכה, סיכויי ההישרדות שלו הם הטובים ביותר.

"אבל זה לא מבטיח הישרדות - צריך גם לדעת להשתמש הכי טוב בחמצן שיש לך".

אולי בכל זאת בנימין ישמח למכור את החברה שלו, אבל הבעיה היא כמובן שאין מועמדים: לבזק ~230011-MRQ~ יש את בזק בינלאומי ועכשיו גם וואלה-IOL; לברק וקווי זהב יש פעילות גישה לאינטרנט; את פלאפון, סלקום ופרטנר ~10003245-MRQ~ מעניין בכלל השוק הסלולרי (לפלאפון יש את גונקסט ולסאני יש את תפוז, לסלקום יש עכשיו את נטקינג, ולפרטנר יש שיתוף פעולה עם וואלה ~1080415-MRQ~); לחברות הכבלים יש פעילות אספקת גישה לאינטרנט - לתבל את נטוויז'ן (שיש לה את נענע), ולמתב ~510016-MRQ~ את נונסטופ (שהיא גם פורטל בזכות עצמה); ולקבוצת יורוקום, שתהיה אולי פעילה בתחום תקשורת הפנים ארצית האלחוטית, יש את אינטרנט זהב ~10003170-MRQ~ (שלה יש את הפורטל MSN ישראל).

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות