עתידה של יצרנית המשחקים מרובי המשתתפים 2AM תלוי בהחלטת סוני

עודד חרמוני
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד חרמוני
הארץ

משקיעים ישראלים ששמעו בסוף השבוע כי חברת 2AM נקלעה לקשיים, פיטרה כ-35 מעובדיה וסגרה את משרדיה בקיבוץ צרעה, הופתעו. "יש להם טכנולוגיה מדהימה", אמר אחד מהם, "נראה מוזר שחברה כמוה תיסגר". גם בחברה מקווים שהעניינים יסתדרו. "בינתיים השארנו את אנשי הפיתוח ההכרחיים", אמרה סמנכ"ל לפיתוח עסקי בחברה, ברכה אפשטין, "את כל השאר נאלצנו לפטר". אפשטין מקווה שהחברה תצליח לגייס כסף ותשיב את העובדים שפיטרה.

2AM הוקמה ב-1996 על ידי אלי ארמן כחברת סטארט-אפ לפיתוח משחקי מחשב מרובי משתתפים באינטרנט. החברה פתחה את משרדיה במתחם של קיבוץ צרעה באזור בית שמש. הישיבות נערכו על הדשא של הקיבוץ, וכשגייסו כסף תלו על לוח המודעות בחדר האוכל את הפרטים על היקפי הגיוס.

בחמש שנות קיומה גייסה 2AM כ-3 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ומחברות. חברת התקשורת האמריקאית IDT, שרכשה את חברת Net2Phone, קיבלה תמורת השקעתה %25 ממניות 2AM. בשיאה הוערך שווי החברה ב-60 מיליון דולר. בעקבות ההצלחה יצאו מנהליה ב-1999 למסע גיוס הון בהיקף של 25 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ומחברות אמריקאיות.

משחקי הרשת שפיתחה והעלתה באתר המשחקים שלה זכו לפופולריות ומשכו מפרסמים. לאתר מכן נרשמו באתר אלפי חברים, והיקף הפרסום בו הגיע ליותר מ-2 מיליון חשיפות לבאנרים מדי יום. גם ההכנסות עלו.

עד מהרה משכה החברה הקטנה את תשומת לבם של השחקנים הגדולים בתחום משחקי המחשב. תאגיד המשחקים Electronic Arts הציע לה להשתתף בפיתוח אתר משחקים שתיכנן להקים יחד עם אמריקה אונליין (AOL), ספקית האינטרנט הגדולה בעולם. במסגרת זו, היתה 2AM אמורה לתכנן משחק מלחמה אסטרטגי שבו ישתתפו עשרות אלפי משתמשים בו בזמן.

ואולם אז נתגלו הבקיעים. לאחר חתימת הסכם הפיתוח דרשה EA מהשותפה הישראלית לחשוף לפניה את קוד המקור של הטכנולוגיה שלה. 2AM סירבה, מחשש שתאבד את הטכנולוגיה לטובת תאגיד המשחקים הענק. בעקבות סירובה, ביטלה EA את העסקה באוגוסט. הביטול היה הרה אסון, מכיוון שבמשך קרוב לשנה עסקה 2AM רק בפיתוח משחקי רשת מרובי משתתפים עבור AE.

גיוס הענק של 25 מיליון דולר נתקע בעקבות הביטול, והחברה החליטה להסתפק בגיוס של 3 מיליון דולר, אותם היתה אמורה לקבל ממשקיע פרטי גדול בארה"ב. אך לאור המצב בנאסד"ק, ביטל זה את ההשקעה ברגע האחרון.

כיצד קורה שחברה עם טכנולוגיה טובה, משקיע אמריקאי ואתר פופולרי נקלעת למצב כזה? רבים בחברה מאשימים את ההנהלה, שלא ידעה לנצל את הנכס שהיה בידיה - הטכנולוגיה - ובמקום לפתח אותה ביזבזה את הזמן בפיתוח כותרים.

בלית ברירה חזרה 2AM למקורותיה והגדירה כיוון חדש, המבוסס על טכנולוגיית ההפצה המבוזרת של יישומים (Applications Distributed) שפיתחה. החברה פיתחה את טכנולוגיית StreamingPeer, המבוססת על הניסיון שנרכש במשחקים מרובי משתתפים, לצורך הפצה מבוזרת של תכנים, בעיקר וידיאו.

מדובר במנגנון שבו משתתפת הרשת בהפצה ואינה מתבססת על שרת מרכזי. זאת, ברתימת כוח המחשוב של המשתמשים והפיכת כל אחד מהם לתחנה המעבירה את המידע הלאה, אל משתמשים אחרים, כמעין מיני-שרתים. כך מופץ המידע בשכבות. בתחילה מקבל את החומר מעגל אחד של משתמשים, המעביר אותו למעגל הבא. מעורבות המשתמשים בהפצה מפחיתה את העומס מהשרתים המרכזיים של ספקיות התוכן.

בחודשיים האחרונים נכנס לתמונה בנק ההשקעות ג'רוזלם גלובל בניסיון החייאה אחרון. ההערכה היא שאם עד פברואר 2001 לא תקבל החברה הזרמת הון, היא תיאלץ להיסגר. עתה נערכים ניסיונות להעמיד את הטכנולוגיה לרשות ספקיות תוכן. באחרונה התקיימו מגעים עם נציגי חברת סוני, ועד סוף ינואר אמורה זו להודיע אם היא מחליטה להשקיע ב-2AM או לשתף פעולה עמה.

נודע כי מאז פורסם על מצבה, הגיעו לחברה כמה הצעות השקעה מגורמים שונים המתעניינים בהשקעות בה או ברכישת הטכנולוגיה שפיתחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב