מבנק ישראל להיי-טק: חדוה בר מונתה למשנה למנכ"ל איטורו

בר סיימה את תפקידה כמפקחת על הבנקים ובשנה האחרונה ייעצה לחברות איטורו ו-Wix ■ איטורו, שמפתחת רשת חברתית להשקעות עומדת להיכנס לוול סטריט לפי שווי של 10 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדוה ברצילום: מגד גוזני

ד"ר חדוה בר, לשעבר המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, מונתה לבכירה בחברת הפינטק איטורו (eToro) הישראלית. בר תשמש כמשנה למנכ"ל וסמנכ"לית התפעול של החברה.

איטורו, שפיתחה רשת חברתית להשקעות, עומדת לפני מהלך משמעותי של הפיכה לחברה ציבורית בשווי של 10.4 מיליארד דולר, ובר עזרה לחברה בתהליך, בין היתר בסוגיות של ממשל תאגידי וניהול סיכונים.

בר סיימה את תפקידה בבנק ישראל לפני שנה ומאז הייתה בתקופת צינון. במהלך התקופה החלה לשמש כחברה בוועדה מייעצת לחברת Wix, שנכנסה לתחום התשלומים.

הקשר עם איטורו נוצר לפני כמה חודשים אז פנו אליה שניים ממייסדי החברה, רונן ויוני אסיא, הציגו לה את פעילות החברה ואת החזון שלה וביקשו שתצטרף כיועצת במשרה חלקית. העבודה המשותפת הובילה למינויה לתפקיד הנוכחי.

איטורו הוקמה ב-2007, מונה כיום יותר מ-1,100 עובדים ב-12 משרדים ברחבי העולם, וצופה כי תגיע השנה להכנסות של מיליארד דולר.

מייסדי חברת איטורו: דודו רינג (מימין), יוני אסיא ורונן אסיאצילום: ניר קידר

"בצעירותי החלום שלי היה להיות המפקחת על הבנקים, ואז כשסיימתי את התפקיד ונכנסתי לשנת צינון לא ידעתי מה אני רוצה לעשו והייתי צריכה להחליט מה החלום הבא", מספרת בר בשיחה עם TheMarker.

"זה כמובן היה די טבעי שאחזור לתפקיד משמעותי בעולם הבנקאות וגם היו גישושים כלפיי, אבל בגלל תקופת הצינון התחלתי לייעץ ל-Wix ולאיטורו. אני מאוד מתחברת לחזון של איטורו שמספקת הצעת ערך למשקי הבית - עצמאות פיננסית וכלים לניהול ההשקעות שלהם, גם לאנשים שפחות מבינים בשוק ההון".

בר, שסיימה את תפקידה הקודם בשנה שעברה, הגיעה לבנק ישראל לאחר שבע שנים בבנק לאומי, שם שימשה בין השאר מנהלת הסיכונים הראשית. קודם לכן ייצגה את ישראל בדירקטוריון הבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD) בלונדון. לפי ההודעה לעיתונות של איטורו, בר "תוביל את המצוינות התפעולית של איטורו ואת העמקת התשתיות התפעוליות של החברה והממשל התאגידי, ניהול הסיכונים, הרגולציה והאחריות החברתית".

למעבר של בר לתעשיית הפינטק קדם מהלך דומה שעשתה רקפת רוסק עמינח, לשעבר מנכ"לית בנק לאומי. רוסק עמינח הצטרפה בשנה שעברה ל-Team8, קבוצה להקמת סטארט-אפים. רוסק-עמינח הקימה ב-Team8 פעילות פינטק, בין השאר ביחד עם רונן אסיא, ממייסדי איטורו. 

מה אפשר להבין על הבנקאות המסורתית מהמעבר של רוסק-עמינח ושלך לתעשיית הפינטק?

בר: "אני מאלה שמאמינים שיש מקום וחשיבות גדולה לבנקאות המסורתית בצמיחה הכלכלית ובפעילות המשקית והחשיבות הזאת תישאר. יחד עם זאת, אין ספק שיש יותר ויותר נישות בתחומי הפיננסים והבנקאות שעוברות שינוי דרמטי ונכנסים אליהן גופים חוץ-בנקאיים כמו איטורו, ומציעים הצעת ערך מאוד מאוד טובה, גם מבחינת הנגישות, הנוחות וגם מבחינת המחיר. הטכנולוגיה משפרת להם את היעילות ומאפשרת להם לגלגל אותה לצרכנים, וגם דוחפת את המערכת הבנקאית להשתנות. 

"כמפקחת על הבנקים הייתה לי אג'נדה שהבנקים צריכים להיות רלוונטיים גם בעולם של מחר. זה אומר שמערכת הבנקאות צריכה  להשתנות מהר אחרת תאבד נתחי שוק והיא כבר עושה את זה. היא מאוד משתנה בשנים האחרונות, לדוגמא ראינו סגירה של סניפים ומעבר של הרבה פעילויות לאונליין. בפיקוח על הבנקים דחפנו את זה בכל הכוח וראינו את ההתייעלות של הבנקים".

אז אולי יותר חשוב דווקא להוביל את השינוי במערכת הבנקאות המסורתית?

"זה חשוב להיות שם וחשוב שיאיצו את הקצב. אבל אני בחרתי להצטרף לאיטורו ולהביא את החדשנות לעולם הפיננסים ולהשפיע על משקי בית בכל העולם. אני מאוד מתרגשת מכך, מבחינתי זה לצאת מאזור הנוחות שלי". 
איטורו פיתחה פלטפורמת השקעות המאפשרת ללקוחות מסביב לעולם לקנות, להחזיק ולמכור נכסים, לעקוב אחר תיק ההשקעות שלהם בזמן אמת, לבצע פעולות בכל עת ולשכפל את החלטות ההשקעה של בעלי הביצועים הטובים ביותר במערכת. הפלטפורמה של איטורו מאפשרת לאנשים להשקיע במגוון נכסים בשווקים הגלובליים לפי העדפתם - מניות, סחורות, מטבעות, תעודות סל, מדדים ומטבעות קריפטו. המתחרה המרכזית של איטורו היא פלטפורמת ההשקעות רובין הוד, וכמותה היא נהנית מהנהירה לשווקים.

בחודשים האחרונים גם ראינו בעיות בפלטפורמות כאלה כמו רובין הוד ועלו שאלות על הפיקוח ועל פגיעה אפשרית במשקיעים. את לא רואה בעייתיות בהן?

"בכל חדשנות ושינוי יש גם סיכונים - הסביבה והמודל משתנים. זה מה שצריכות לעשות כל החברות שמקדמות חדשנות. אני חושבת שגישה פרטנליסטית היא לא נכונה - לא אמנע ממישהו לעשות משהו כי יש בזה סיכון אבל הפלטפורמות צריכות לוודא שהן עושות את הנדרש בניהול הסיכונים. אני חושבת שאחת הסיבות שקיבלתי הצעה מאיטורו היא הרצון וההבנה שלהם שאתה באמת גדל לסדר גודל כזה שאתה רוצה לוודא שיהיו את כל התשתיות הנכונות לניהול הסיכונים".

קצב הצמיחה הצפוי יתמתן

בחודש שעבר הודיעה איטורו על מיזוג מתוכנן עם חברת הספאק FinTech Acquisition Corp V, במסגרתו תגייס 850 מיליון דולר. הכניסה לשוק הציבורי מגיעה לאחר שנה מאוד טובה לאיטורו, שבה הכנסותיה זינקו ב-2020 ב-147% ל-605 מיליון דולר. פקודות המסחר דרכה עלו מ-8 מיליון בחודש ב-2019 ל-27 מיליון ב-2020, ול-75 מיליון בחודש ינואר לבדו. לחברה יש יותר מ-20 מיליון משתמשים רשומים בכ-100 מדינות.

עם זאת, הצמיחה המהירה בשנה שעברה הגיעה לאחר ירידה בהכנסות ב-2019. בחברה צופים כי קצב הצמיחה יתמתן – והשנה יגיע ל-68%, ובשנה הבאה יירד ל-17%. איטורו היא חברה רווחית מאז 2017, בשנה החלפה (2020) היא הציגה רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 95 מיליון דולר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker