אחרי שנה של צמיחה חד-ספרתית: פייוניר הולכת לבורסה בשווי של 3.8 מיליארד דולר

חברת פייוניר צופה כי הצמיחה תואץ השנה ל-25% ■ היא מגייסת כ-500 מיליון דולר, וסכום דומה לסקנדרי, רכישת מניות מבעלי מניות קיימים

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פיוניר סקוט גאליט, ומנהלת מרכז הפיתוח בישראל קרן לוי
עמרי זרחוביץ'

חברת פייוניר, שעוסקת בהעברות תשלומים, הודיעה על מיזוג עם חברת ספאק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר לפני הכסף (ו-3.75 מיליארד דולר אחריו). חברת הספאק היא FTAC Olympus Acquisition Corp, שבראשה עומדת בטסי כהן, שכבר הובילה כמה מיזוגי ספאק בשנים האחרונות. חברות ספאק הן חברות ללא פעילות שמגייסות הון במסגרת הנפקה בבורסה, ובשלב השני מתמזגות עם חברות פרטיות, בדרך אלטרנטיבית להנפקה המסורתית.

במסגרת המיזוג יושקעו בחברה 1.05 מיליארד דולר – 750 מיליון דולר יגיעו מחברת הספאק ו-300 מיליון דולר יגיעו מגיוס הון נוסף. עם זאת, לקופת החברה יוזרמו 450 מיליון דולר (בנוסף ל-100 מיליון דולר שכבר היום יש בקופה); כ-450 מיליון דולר ישמשו לרכישת מניות מבעלי מניות קיימים; ועוד 135 מיליון דולר יכסו את עלויות העסקה וחוב של 40 מיליון דולר. הגיוס הפרטי בוצע ממשקיעים כמו פידליטי, דרגוניר אינווסמנט, T.Rowe Pric ועוד, וכן מהמשקיעה הקיימת וולינגטון מנג'מנט. במהלך השנים גייסה פייוניר 270 מיליון דולר מויולה ונצ'רס, Susquehanna Growth Equity, Temasek ועוד.

פייוניר הוקמה לפני כ-15 שנים על ידי יובל טל, שעזב באחרונה את החברה כדי להקים את קרן הפינטק של Team8. פייוניר מנוהלת על ידי סקוט גאליט, וקרן לוי מנהלת את מרכז הפיתוח בישראל. החברה פיתחה פלטפורמה טכנולוגית שמאפשרת העברת תשלומים באופן בטוח בין מדינות ומימון עסקות ללקוחות קיימים, והיא נכנסת לעולם סליקת האשראי לעסקים. דוגמא לשימוש בפייוניר יכול להיות אתר שמרכז תמונות מכל העולם וצריך לשלוח כסף לצלמים במדינות רבות. האתר מעביר לפייוניר את הכסף, והיא כבר יודעת להעביר את הכסף בצורה יעילה וזולה יותר. אמזון, למשל, משתמשת בשירותים של פייוניר (הן אמזון עצמה והן המוכרים באתר).

"פיתחנו מערכת פיננסית שיודעת להתחבר לרוב המערכות המקומיות והפכנו את ההעברות הבינלאומיות לדומות להעברות מקומיות, מבחינת הפשטות, התמחור וכו'. אנחנו עובדים עם כל הבנקים שמאפשרים לנו לעשות אופטימיזציה של העברות כספים. זה לא טריוויאלי להעביר כסף בין מדינות", אומרת לוי. עוד היא מוסיפה כי "הטרנדים האינטרנטיים של השנים האחרונות, כמו פרילנסרים ומסחר מקוון, התחזק מאוד בשנה האחרונה. מנגד, תחום הנסיעות קיבל מכה קטנה, אבל ראינו שהוא התאושש וקיבל צורות אחרות".

אבי זאבי, שותף-מנהל בויולה ונצ'רס ויו"ר פיונירצילום: VIOLA

בסך הכל הועברו דרך המערכת של החברה יותר מ-44 מיליארד דולר בשנה שעברה. בחברה צופים כי היקף התשלומים דרכה יגיע ל-85 מיליארד דולר בתוך שנתיים. המודל העסקי של החברה מבוסס על קבלת שיעור מסוים מהיקף העסקות. החברה פעילה ביותר מ-190 מדינות ויש לה 5 מיליון לקוחות. מספר העובדים בחברה עומד על 1,800, מתוכם 800 בישראל. בסך הכל יש לחברה 24 משרדים ברחבי העולם, כולל במדינות כמו הודו, פיליפינים, בנגלדש וסין.

בחברה חשפו גם את ההכנסות והרווחים שלה. בשנה שעברה צמחה החברה ב-9% בלבד והכנסותיה הסתכמו ב-346 מיליון דולר. לשם השוואה, בשנה שלפני כן, 2019, החברה הציגה צמיחה של 22%, ובשנה הנוכחית היא צופה צמיחה של 28% להכנסות של 432 מיליון דולר. עם זאת, החברה עדיין הפסדית בהיבטים חשבונאיים – בשנה שעברה הסתכם ההפסד התפעולי שלה ב-18 מיליון דולר והשנה הוא צפוי לגדול ל-50 מיליון דולר. בחברה ציינו כי שיעור ה-EBTIDA שלה (רווח לפני הוצאות ריבית, מסים, פחת והפחתות) עומד על 20%.

בפייוניר הציגו במצגת למשקיעים את ההכנסות של החברה ביחס להיקף התשלומים דרכה. ב-2019 היחס הזה עמד על 1.1%, ובשנה שעברה הוא ירד ל-0.78%, והוא זה שלמעשה אחראי להאטה בקצב הצמיחה של החברה. ההסבר של החברה לכך היה השפעת הקורונה, בין השאר על הנסיעות בעולם; מעבר שהחברה עשתה ללקוחות גדולים וכן שינויים בתחום עצמו כמו מעבר לתשלומים מקומיים. למרות ההסברים הללו, ב-2021 צפויה ירידה נוספת, ושיעור ההכנסות מתוך כלל התשלומים צפוי לרדת ל-0.68%.

אבי זאבי, שותף-מנהל בויולה ונצ'רס ויו"ר פייוניר, מסר כי "כמי שמלווה את פייוניר מזה 12 שנה, אני גאה לראות את המעמד המוביל אליו היא צמחה ונרגש מההזדמנות שניתנה לה להמשיך ולבנות פלטפורמה דיגיטלית גלובלית המנגישה שירותים פיננסיים לכל עסק, בכל גודל, ובכל מקום על הגלובוס. החברה ידעה כבר ב-2010 לזהות את הפוטנציאל הגדול שתביא הגלובליזציה בצורך של עסקים ברחבי העולם לבצע תשלומים בין מדינות שונות ואת חוסר היעילות של המערכות הקיימות לאפשר שירותים כאלה ומכאן קצב הצמיחה המואץ של החברה וההתרחבות שלה למאות שווקים ברחבי העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker