טיקטוק מצהירה שהיא רוצה להילחם באנטישמיות - האם היא תצליח?

טיקטוק מעדכנת את המדיניות בנוגע לביטויי שנאה, ותלמד את אנשי התוכן שלה לזהות גם רמיזות לאנטישמיות ■ הרשתות החברתיות מנסות להילחם בהפצת גזענות ברשת אולם המציאות מוכיחה כי הקרב אבוד

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיקטוק
רפאלה גויכמן

"למגר את השנאה בטיקטוק": הנהלת החברה העולמית הודיעה כי במסגרת המאבק בהפצת תוכן שנאה היא תרחיב את ההגדרה של תוכן כזה "מעבר למובן מאליו", ותקבע כיצד לפעול בנוגע לביטויים אלו - גם כשהם מרומזים. בנוסף החברה תוסיף לצוותי ההנדסה מומחים שייסיעו להתמודד עם ביטויי אנטישמיות, פגיעה בקהילות מוסלמיות או קהילת הלהט"ב, וכן מידע שקרי כלפי קבוצות אלו.

ההודעה של טיקטוק מתפרסמת שבוע לאחר שוועדת העלייה והקליטה בכנסת דנה בנושא אנטישמיות ברשת - ובו השתתפו לראשונה גם נציגי החברה. זאת לאחר שטיקטוק הואשמה כי היא מתחמקת מלהופיע בפני הוועדה בסדרת דיונים בנושא עליית האנטישמיות ברשת.

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), טען בדיון כי בחסות הקורונה גברה תופעת האנטישמיות ברשתות החברתיות - אולם החברות עצמן לא פועלות מספיק מהר וביעילות כדי להסיר תוכן כזה. אליזבט קנטר, מנהלת קשרי ממשל של טיקטוק בישראל, שיתפה בפני הוועדה כי 90% מהתכנים שמפרים את מדיניות החברה הוסרו עוד לפני שמשתמשים צפו בהם. עוד הוסיפה כי בחברה מועסקים 10,000 מומחי תוכן שמסייעים בנוסף לכלים הטכנולוגיים - לאכוף הסרה של תוכן כזה.

ללמד את העובדים להבין ניואנסים

על פי ההודעה - טיקטוק עדכנה היום את מדיניות החברה ביחס להגדרת תוכן שנאה. בנוסף פירטה מהם השיפורים שביצעה בכלים שאמורים לאתר תוכן בעייתי והבהירה כיצד תאכוף את המדיניות החדשה. "תוכן שנאה תמיד הוגדר אצלנו כהפרה של כללי הקהילה, אולם עד היום לסוקרי התוכן לא היו הוראות מפורשות - מלבד התייחסות לאידאולוגיות ברורות כמו ניאו-נאציזם, הכחשת שואה ועליונות הגזע הלבן. לעתים זה תוכן שמתקיים במרחב מרומז שאינו עובר את הגבול של הפרה מוחלטת. ההבהרות ינחו כיצד לפעול במצב הזה", נכתב בהודעה שפרסמה טיקטוק.

החברה מסבירה כי תוגבר הרגישות לשפה, קודים וסמלים מעוררי שנאה ותבצע פעולות נוספות להסרת מידע מוטעה או סטריאוטיפים שפוגעים בקהילות יהודיות, מוסלמיות וקהילת הלהט"ב. למשל, תיאסר הפצת תכנים שמקדמים טיפולי המרה או רעיונות שלפיהם אנשים לא נולדים להט"בים.   

החברה מתייחסת בהודעה שלה לסוגיה המורכבת של איך לפרש ביטויים מסויימים: "אנו מודעים לכך שצורות ביטוי מתפתחות עם הזמן וצריך לבחון תוכן בצורה חכמה. נכשיר את צוותי האכיפה להבין ניואנסים. כשנעשה שימוש במילה שמשוייכת לתוכן אסור - נפעל לכך שהצוות יבין את ההקשר שמאחורי האמירה ומתי מדובר בשימוש בביטוי בהקשר של שנאה", נכתב בהודעה.

החברה הוסיפה כי תפעל לייצר שקיפות בנוגע להסרת התוכן הבעייתי ובתהליך ההסרה יוצר התוכן יקבל הודעה על כך ויוכל גם לערער מול החברה על ההחלטה. בדיון שנערך בוועדת הקליטה והעליה בשבוע שעבר ציינה קנטר בנושא השקיפות כי טיקטוק הסירה בתקופה האחרונה ארבעה מיליון סרטונים וכי רשויות החוק בישראל שלחו 41 בקשות לקבלת מידע בעניין הסרת תוכן פוגעני שנענו ב-85% מהמקרים.

השואה כטרנד בטיקטוק

מתוך סרטון בטיק טוק שבו צעירה מדמה עצמה ליהודייה במחנה השמדהצילום: @thatsnadia / JTA

המאבק בגילויי שנאה ברשת הוא אתגר ענק לכל הרשתות החברתיות מאחר שהסוגיה מעלה שאלות כמו: האם החברות יכולות לקבל החלטות כאלה? האם אלגוריתמים צריכים או בכלל מסוגלים לזהות תוכן בעייתי? מתי מדובר בחופש ביטוי ומתי זו עלולה להיות צנזורה? 

בשנתיים האחרונות הפכה טיקטוק - אפליקצייה לשיתוף סרטונים מוזיקליים קצרים - לרשת החברתית הפופולרית ביותר בקרב בני נוער וצעירים וצברה עד כה יותר ממיליארד משתמשים. לפני כחודשיים טרנד לא שגרתי הסעיר את הקהילה היהודית בכל העולם: נערים ונערות הפיצו סרטונים שבהם הם מתחזים לקורבנות שואה. הצעירים איפרו את עצמם כמתים, לבשו מדי פסים, והוסיפו טלאי צהוב כשעל המסך מופיע טקסט שמציג את הדרך שבה הם מתו.

טענות נוספות הופנו כלפי הרשת החברתית שעולים בה גם סרטונים שקוראים לחרם על ישראל והאשטגים כמו מוות לישראל או תנועת ה-BDS נמצאים לעתים בשימוש של משפיעני רשת. הדיון בנושא מבהיר כי הניסיון להילחם באנטישמיות אמנם עובר ברשתות החברתיות - אולם חברות האינטרנט לא תמיד יצליחו לנטר תוכן גזעני או אנטישמי במלואו. טרנדים כמו חיקוי קורבנות שואה הם לא תוכן אנטישמי מובהק - למרות שמדובר בנושא רגיש וככל הנראה מדובר בניואנס שיהיה קשה לפענח האם הוא פוגעני או לגיטימי במסגרת חופש הביטוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker