תביעה: בתי חולים בישראל לא פירמטו ציוד רפואי שמכרו - ומידע על מטופלים דלף

התביעה, בסך 1.5 מיליארד שקל, הוגשה נגד קופות החולים מאוחדת וכללית, ובתי החולים הלל יפה בחדרה וברזילי באשקלון ■ התובעים מעריכים כי מידע רפואי על עשרות אלפי מטופלים זלג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת אולטרה סאונד
בדיקת אולטרה סאונדצילום: Science Photo Library

תביעה ובקשה להכירה כייצוגית שהוגשה בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי בתל אביב, חושפת לכאורה פרשה של דליפת מידע רפואי רגיש בהיקף של עשרות אלפי רשומות ואף מעבר מכך.

את התביעה, בסך 1.5 מיליארד שקל, הגישו מוקדם יותר השבוע חמישה תובעים, באמצעות עורכי הדין טל רכניץ וסער גרשוני. היא הוגשה נגד ארבעה מוסדות רפואיים: קופות החולים מאוחדת וכללית, ובתי החולים הלל יפה בחדרה וברזילי באשקלון.

הכל התחיל לפני כמה חודשים כאשר מנהל בית חולים וטרינרי במושב שדמה גילה כי מכשיר אולטרה סאונד שרכש הכיל מידע רפואי היסטורי. בבסיס התביעה הטענה כי המוסדות הרפואיים מכרו ציוד רפואי ישן לגורמי צד ג' - מבלי שביערו (פירמטו) קודם את המידע, כך שהוא היה נגיש לגורמים לא מורשים.

"כפי שהתברר לתובעים, המידע הרפואי והבדיקות שבוצעו אוחסנו בזיכרון המכשירים הרפואיים אשר נמכרו על ידי המשיבים לידיים פרטיות כעניין שבשגרה, ועמו הועבר המידע הפרטי של המבקשים ושל מטופלים נוספים שהיה שמור עליו", נכתב בכתב התביעה. אותו בית חולים וטרינרי רכש את הציוד באמצעות סוחר צד שלישי שזה עסקיו: סחר בציוד רפואי משומש.

באותו שלב, פנה מנהל בית החולים הווטרינרי למקסים שניידר, מומחה לאבטחת מידע עם ניסיון מהשב"כ ובעל חברה בתחום, שבדק עוד ציוד יד שנייה שנמצא בשימוש המרפאה. שניידר צירף חוות דעת מקצועית לכתב התביעה ובה הוא מתאר: "איתור ושליפת המידע לא דרש כל ידע מקצועי בתחום המחשבים, שכן המידע לא היה מוגן או מוצפן אלא זמין, מסודר ונגיש לכל אדם אשר עבד על המכשיר. בסך הכל, נחשפתי לכמות מדהימה ובלתי-נתפשת של 78,882 רשימות רפואיות הכוללות מידע אישי ורפואי רגיש”.

עו"ד טל רכניץצילום: אורי גרון

ואולם בעצם התביעה הייצוגית יש טענה כי זהו רק קצה הקרחון או כפי שכותבים התובעים: "ככל שידוע למבקשים ויכולים הם להעריך, קיימים מאות אלפי מטופלים (וייתכן שאף למעלה מכך) במעמדם ובנסיבות דומות לשלהם... המשיבים בחרו לנהוג במידע הרגיש, שאותו הפקידו בידיהם המטופלים, ברשלנות, ובכך פגעו בפרטיותם וגרפו על פניו לכיסם כספים רבים במשך השנים על חשבון מטופליהם. הם לא טרחו לבער את המידע כנדרש ובמקום זאת העבירו מידע רגיש וחסוי לידיים פרטיות".

התובעים עצמם היו כולם מטופלים של אותם בתי החולים. “באחרונה נודע למבקשים כי תוצרי הבדיקות שעשו - שהם מידע פרטי, רגיש וחסוי מטבעו - מסתובבים בין גורמים מסחריים, ללא ידיעתם וללא הסכמתם”, נכתב. מכתב התביעה ניתן ללמוד כי קודם להליך המשפטי פנו עורכי הדין מצד התובעים גם לרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים.

בשיחה עם TheMarker אומר עו"ד רכניץ: "התביעה מתבססת על וטרינר אחד שהוא זה שגילה את הפגם, אבל יש שוק משני גדול לציוד רפואי שנמכר למרפאות פרטיות, ואני חושב שאם נבדוק - באחוז גבוה מאוד מהמכשור הזה יש מידע דומה, וברמה האזרחית זה חמור".

דבר התביעה נחשף לראשונה באתר Read It Now.

מבית החולים הלל יפה נמסר בתגובה: "בית החולים לא קיבל תביעה כאמור. לכשתתקבל, נלמד את התביעה ונגיב בערכאות המתאימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker