סטארט-אפ התשלומים טיפלתי שווה כבר יותר מ-2 מיליארד דולר

טיפלתי, המסייעת לחברות גדולות לשלם לספקים ברחבי העולם בצורה אוטומטית, סגרה גיוס של 150 מיליון דולר במהירות שיא - ותגייס עוד 100 עובדים למרכז הפיתוח הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חן עמית
חן עמיתצילום: Hagop Istanboulian

בתחילת השנה נערך חן עמית, מייסד משותף ומנכ"ל סטארט-אפ התשלומים האוטומטיים טיפלתי (Tipalti), לפתיחתו של משרד חדש של החברה בקנדה. היה לו חוזה שכירות לחלל של 400 מ"ר באחד ממתחמי העבודה המשותפים בדאון-טאון וונקובר, והוא הצליח לגייס במרץ 30 אנשי מכירות. אלא שהעובדים הספיקו להיות שם שבועיים בלבד. משבר הקורונה החזיר אותם לבתים, עוד לפני שהכירו זה את זה, וגם יצר בקרב ההנהלה אי ודאות גדולה. כצעד ראשון היא הקפיאה גיוסי העובדים החדשים.

גיוס הון בכלל לא עמד על הפרק. בספטמבר 2019 החברה גייסה 76 מיליון דולר וכשליש מהכסף עוד ישב בקופה. "אף אחד לא ידע איך המשקיעים יתנהגו, הרי במשברים הקודמים הם הפסיקו להשקיע לפחות שנה", מספר עמית. החברה, לדבריו, נערכה לגיוס חוב ואפילו היתה עם מסמך הבנות מוכן שיעזור לה להגיע ל-2022 בראש שקט - אלא שפתאם קרנות הון סיכון החלו להרים טלפונים.

את הנרי אלנבוגן, המשקיע מקרן דוראבל (Durable Capital Partners) שהוביל את סבב הגיוס החדש עליו הכריזה החברה היום (ג'), עמית פגש לראשונה בחודש שעבר בזום להיכרות שטחית. לפני שלושה שבועות הוא הגיע לפגישה הווירטואלית עם מצגת. "בתוך ארבעה ימים הוא כבר חזר עם הכסף - מעולם לא היה לי סיבוב גיוס כזה מהיר", הוא מודה. אלנבוגן שם בטיפלתי קצת יותר מ-90 מיליון דולר, מתוך סיבוב של 150 מיליון דולר שנסגר בתוך שבועיים, והעניק לחברה שווי של 2.05 מיליארד דולר אחרי הכסף.

טיפלתי: תעודת זהות

אלנבוגן הוא אדם עם מוניטין בעולם ההשקעות הטכנולוגיות המאוחרות. לפני שנה הוא יצא לדרך עצמאית כשהקים את דוראבל וגייס כ-6 מיליארד דולר. לפני כן, הוא ניהל את קרן ניו הוריזונס של ענקית ההשקעות T. Rowe Price והוביל במסגרתה השקעות בחברות לפני ובמועד ההנפקה שלהן כמו - וורקדיי, טוילו, טוויטר ואטלסיאן. הוא גם השקיע בהנפקה של וויקס הישראלית.

בסבב השתתפו עוד, קרן Greenoaks והמשקיעה הקודמת של טיפלתי 01 Advisors של מנכ"ל טוויטר לשעבר דיק קוסטלו. בטיפלתי מדווחים כי כל ההון החדש נכנס לקופת החברה, ללא עסקת סקנדרי (רכישה מבעלי מניות קיימים), והוא מביא את סך הגיוסים שלה ל-265 מיליון דולר בהון וכ-23 מיליון דולר בחוב.

עד שהכסף נוחת

לא סתם הקורונה מצאה את טיפלתי מחוזרת. החברה פיתחה מערכת לאוטומציה של תשלומים וניהול ספקים עבור חברות בינוניות וגדולות - כלומר, ניהול הכסף היוצא של החברות, להבדיל משירותי סליקה והכנסות מלקוחות. המשבר אילץ חברות רבות למצוא דרכים דיגיטליות לנהל את התהליכים האלה.

לדברי עמית, "העניין בנו נוצר במקרה של סמנכ"ל כספים של חברה שהיה רגיל לחתום על צ'קים שיושבים בכספת ופתאם לא יכול היה להגיע למשרד - יש להם מערכות דיגיטליות כמובן, אבל לא ברמה גבוהה. אנחנו מאפשרים לצוותים הפיננסים של החברות לנהל הכל מרחוק; אבל העניין נוצר גם משום שהמשבר דרש מהחברות בקרה הדוקה יותר על ההוצאות, הוא גרר צמצומי כוח אדם - ואנחנו חוסכים 80% מהמאמץ האנושי של ניהול ספקים".

כדי להבין את הפתרון טוב יותר הוא נותן כדוגמה את טוויץ' - חברת הזרמת משחקי הווידאו של אמזון. "טוויץ' צריכה לשלם למאות אלפי הסטרימרים (אנשים המצלמים את עצמם בלייב סטרימינג) - זה אומר להבין מי הבנאדם, לקלוט טפסי מס, להציע אמצעי תשלום במדינה הרלוונטית ולדעת לשאול את השאלות שהרגולטור באותה מדינה שואל כדי לבצע את ההעברה. היא צריכה לבצע את התשלום במטבע הרצוי ובאופן הרצוי - בנק, פייפאל או צ'ק דיגיטלי למשל. אנחנו מקבלים מחברות כמו טוויץ' מיליוני דולרים - וצריכים לתקשר עם הספק עד שהתשלום מבוצע במלואו".

המודל העסקי של טיפלתי מבוסס על שלושה מקורות הכנסה הנגבים מכלל לקוחותיה: דמי מנוי חודשיים על שימוש בתוכנה המשולמים על ידי הלקוח שמשתמש בתוכנה של טיפלתי, ודמי פעולה ודמי המרת מטבע המשולמים לרוב על ידי הספק של הלקוח.

הממשק של טיפלתי
הממשק של טיפלתי

את ההון החדש החברה מתכוונת לנצל כדי להכפיל את כוח האדם שלה בישראל בשנה הקרובה - החברה מעסיקה כיום כ-125 עובדים בגליל ים, מתוך 350 עובדיה בעולם. היא מחפשת אנשי פיתוח ומכירות. "זאת תקופה שיש בה הרבה הזדמנויות ואנחנו צריכים לנצל אותן", אומר עמית. "להיות אגרסיביים בחדירה לשווקים נוספים, להרחיב את סל המוצרים שלנו. בהמשך השנה נשקיע גם במיתוג - הכוונה בלשווק את עצמנו לא רק ללקוחות, אלא גם לעובדים. זאת תקופה שבה יש יותר מועמדים איכותיים בחוץ".

איך נראית חברה מצליחה בימי הקורונה? עמית מספר כי החברה שלחה ריהוט ומחשבים לבתי העובדים, לצד מימון אינטרנט ותקציב לציוד עבור המשרד הביתי. בנוסף, היא משתתפת במימון שירותי ביביסיטר כדי לאפשר להורים להתמודד עם ביטול מערכת החינוך והחוגים.

שניים מול עשרה

טיפלתי הוקמה ב-2010 על ידי עמית יחד עם המשקיע אורן זאב, משקיע מוביל בסיליקון ואלי, שהשקיע בחברות כמו אודיבל, Chegg, Houzz וטריפאקשנס. זאב משמש כיו"ר טיפלתי והקפיד להשקיע בכל הסבבים שלה, למעט הנוכחי. הוא מחזיק כיום, אחרי הסיבוב, קרוב ל-40% ממנה. השניים הכירו בבית הספר למנהל עסקים הצרפתי אינסיאד ומאז נשארו חברים.

"בתחילת 2010 אמרתי לאורן (זאב) שאם יש לו משהו מעניין שישתף אותי", מספר עמית. "אחרי חצי שנה הוא חזר אלי וחיבר אותי ליריב דוידוביץ', נשיא חברת אינפולינקס (Infolinks). נפגשנו שלושתנו באספרסו בר המיתולוגי בשדרות רוטשילד, ויריב שטח את הבעיה שלו. חשבתי לעצמי שניהול ספקים זאת בעיה בנאלית והייתי בטוח שיש לזה כבר פתרון, אבל אחרי שחיפשתי הבנתי שאין כזה. דיברתי עם אנשים - שניים אמרו לי שהם חייבים את הפתרון הזה - מול עשרה שאמרו שאין צורך.

צילום: עופר וקנין

"אורן אמר לי שאם אני מקים חברה - הוא יהיה המשקיע הראשון שלי, ואני אמרתי שאני לא חושב שיש צורך, אני פשוט ארים את הפתרון כפרויקט קטן. הוא נתן לי 100 אלף דולר ובשנה הראשונה עבדתי לבד. הייתי הפיתוח, מנהל המוצר, והתמיכה - היה קו טלפון אחד וכל מי שהיה מתקשר לחברה לקבל שירות הגיע אלי", הוא צוחק. מקרב המשקיעים, בעל המניות השני בגודלו כיום הוא דובי פרנסס עם קרן ההשקעות שלו גרופ 11. 

השם טיפלתי ניתן על ידי חבר שעמית פגש בערב לפני שרשם את החברה ברשם החברות. הוא הסביר לחבר שהוא צריך למצוא שם לחברה שעוסקת בטיפול בתשלומים, החבר הציע "טיפלתי". לתקופה מסוימת המייסדים התייחסו לשם כבדיחה זמנית, אבל עד מהרה גילו שהאמריקאים דווקא מחבבים את השם. הוא קל להגיה ומזכיר להם במצלול את ענקית התשלומים פייפאל.

כיום, החברה מספקת שירותי העברות כספים בהיקף שנתי של יותר מ-12 מיליארד דולר, לטובת כאלף לקוחות גלובליים בהם טוויטר, GoDaddy, איירבוס, נישיונל ג'יאוגרפיק ועוד. "היו הכנסות מהשנה הראשונה. היום אנחנו גדלים בהכנסות בקצב של 80% משנה לשנה", אומר עמית.

דובי פרנסס, גרופ 11
דובי פרנסס, גרופ 11צילום: דודו בכר

עמית טוען כי בשני שלישים מהעסקות שהם חותמים עליהן הלקוח לא שואל או משתמש בשירותים מתחרים. בשליש מהעסקות הם מוצאים עצמם מול מתחרים כמו AvidXchange ו-MineralTree. חברה נוספת בשם Bill.com שהונפקה בשנה שעברה משרתת לקוחות קטנים מאוד, שכאשר הם גדלים הם מחפשים פתרון חדש, לדבריו. "טיפלתי צומחת בכל שנה ב-100% ומחזיקה באחוז נטישת לקוחות (Churn) שאין שני לו - 1% שנתי", הוא אומר.

לטיפלתי יש משרדים בקליפורניה, גליל ים וונקובר. עמית סבור שמשרדים הם הכרח לחברות צומחות. "בחברות גדולות זה אולי אפשרי לעבוד ללא משרדים, אבל לחברות קטנות זה פשוט לא יעיל", הוא אומר. "הפרודוקטיביות טובה יותר כשאנשים באים במגע, ומחקרים מגבים את זה. בישראל נחזור למשרד מיד כשיתאפשר - בקפסולות כמובן".

האם צפויה הנפקה באופק? עמית טוען כי אין לו ספק בכך. "החברות הישראליות שהונפקו בשנה האחרונה - פייבר ולמונייד - אנחנו באזור החיוג שלהן. אבל אנחנו עוד לא רצים לזה - יש כוח בלהישאר פרטי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker