אפליקציה אחת שתשלוט בכולן: פייסבוק ממשיכה למזג בין וואטסאפ, פייסבוק ואינסטגרם

שני מהלכים שעליהם הכריזה פייסבוק מסמנים שוב את הכיוון שאליו צועד מארק צוקרברג ■ מיזוג האפליקציות יעניק לפייסבוק הרבה יותר מידע יקר ערך על המשתמשים

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צ'אט בין מסנג'ר לאינסטגרם
צ'אט בין מסנג'ר לאינסטגרםצילום: פייסבוק

שני מהלכים שעליהם הכריזה פייסבוק מסמנים שוב את הכיוון שאליו צועד מארק צוקרברג: מיזוג בין ארבע אפליקציות שנחשבות לפופולריות בעולם וכולן בבעלותו: וואטסאפ, אינסטגרם, פייסבוק מסנג'ר ופייסבוק. צוקרברג עושה את זה חרף - וייתכן שבגלל – הקריאות לפרק את פייסבוק ולהחליש את כוחה.

מהלך ראשון: צ'אט משותף לפייסבוק מסנג'ר ואינסטגרם

פייסבוק הכריזה הלילה על עדכון לצ'אט של אינסטגרם (Direct). הוא יכלול מיני אפשרויות חדשות כמו צבעים ואמוג'ים – אך במרכזו נמצאת האפשרות להתכתב גם עם אנשים מפייסבוק. עד היום הצ'אט של אינסטגרם היה פנימי. מעתה, משתמשי אינסטגרם יוכלו למשל להתכתב גם עם משתמשי פייסבוק, גם אם לאלה אין חשבון אינסטגרם. וואטסאפ עדיין לא בתמונה - אבל סביר להניח שזה רק עניין של זמן. בפייסבוק אומרים שאנשים אוהבים את האפשרות להתכתב עם חברים בלי לקפץ בין אפליקציות.

מהלך שני: מרכז בקרה משותף לפייסבוק מסנג'ר, אינסטגרם ופייסבוק

אפליקציית וואטסאפצילום: ReaLiia / Shutterstock.com

פייסבוק הכריזה על Accounts Center, מרכז חשבונות, שיופיע בקרוב בתפריטי ההגדרות של פייסבוק, אינסטגרם ופייסבוק מסנג'ר. שם ניתן יהיה לנהל כל מיני הגדרות ואפשרויות חוצות-אפליקציות. למשל, רישום חד-פעמי לכל האפליקציות, לקבוע כיצד סטורי'ז יפורסמו בכל האפליקציות, לקבוע אפשרויות תשלום משותפות ועוד'. על פי פייסבוק, המטרה היא להקל על משתמשים לנהל את החשבונות שלהם באפליקציות השונות.

החזון: אפליקציית על אחת

כבר מזמן יש אינטגרציה בין פייסבוק לוואטסאפ או בין אינסטגרם לבין פייסבוק, למשל בכל הקשור לשיתוף תמונות, אנשי קשר או מידע פרסומי. אך המגמה מעמיקה: מטרת העל של צוקרברג היא לייצר אינטגרציה בין כל נכסיה של פייסבוק. אגב, על המגמה הזו מעידה העובדה שמייסדי וואטסאפ ואינסטגרם, שלאחר שנרכשו הובטחה להם אוטונומיה, עזבו את החברה בטריקת דלת.

לא ברור עדיין איך זה ייראה בפועל, אך ייתכן שפייסבוק רוצה לאחד את כולן לכדי פלטפורמת על, דרכה המשתמשים יכולים לעשות הכל: לשלוח מסרים, לערוך שיחות וידיאו, לעלות סטוריז, לבצע קניות מקוונות, לשחק במשחקים ועוד'.

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: בלומברג

התשתית הכלכלית תהיה מטבע דיגיטלי של פייסבוק. מינ -אינטרנט משלה שלוכד את הגולשים בתוכה כך שהם אינם זקוקים ורוצים עוד שום אפליקציה אחרת. זה בדיוק המודל של וויצ'אט הסינית, שמאומץ בהדרגה על ידי עוד ועוד חברות בעולם, בעיקר באסיה.

ייתכן שזה מגיע יד ביד עם שינוי עמוק באופיה של הרשת החברתית: צוקרברג עצמו אמר בשנה שעברה שהוא שואף שפייסבוק בעתיד לא תהיה עוד רשת חברתית פתוחה שבה רוב הפעילות נעשית סביב ניוזפיד נגלל עם תמונות, סרטונים ופוסטים - אלא פלטפורמה הממוקדת במסרים פרטיים ומוצפנים, שנמחקים ונעלמים אחרי פרק זמן מסוים. במלים אחרות: יותר סטוריז וצ'אט קבוצתי, פחות ניוזפיד פומבי.

מבחינת צוקרברג, האינטרס הכלכלי במיזוג ברור: מיזוג האפליקציות ויצירת קשר הדוק יותר בין המשתמשים הנפרדים יעניק לה הרבה יותר מידע יקר ערך על המשתמשים, שאותו היא תנגיש למפרסמים.

החשש: העמקת הפגיעה בתחרות

נגד פייסבוק מתנהלות כיום חקירות רגולטוריות בארה"ב ובאירופה על רקע פגיעה בתחרות. תהליך המיזוג האחרון רק מעורר עוד חששות בקרב מי שמודאג מכוחה העולה של פייסבוק. כשפייסבוק משלבת יחד את כל האפליקציות שלה – שליטתה בשוק רק מעמיקה ומקטנה את הסיכוי של מתחרים פוטנציאליים חדשים להיכנס אליו. למה שנשתמש באפליקציית מסרים אחרת, אם אפשר במקום אחד להתכתב עם כל האנשים שאנחנו מכירים?

לפי תאוריות נוספות, צוקרברג רוצה לאחד את הפלטפורמות שבבעלותו בעיקר כדי למנוע אפשרות שיום אחד החברה שלו תפורק ותפוצל על ידי רגולציה. האיחוד בין נכסי פייסבוק לא יקרה בין לילה - נראה שצוקרברג עושה צעדים הדרגתיים וזהירים כדי לא לעורר יותר מדי את הרגולציה. השאלה כעת היא האם ומתי יינקט מהלך רגולטורי ממשי נגד החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker